Ekonomi

Döviz Kurlarında Son Durum: TL Karşısında Yabancı Para Birimleri Ne Kadar Oldu?

Türk Lirası karşısında Amerikan Doları, Euro ve diğer yabancı para birimlerinin güncel alış-satış kurları ve değişim oranlarıyla ilgili detaylı analiz. TL'nin değer kazanıp kaybettiği döviz kurlarının ekonomik etkileri neler? Okuyun, bilgi edinin!

Dünya ekonomisinde yaşanan dinamik değişimler, döviz kurlarının da sürekli hareket halinde olmasına sebep oluyor. Türk Lirası (TL) da bu global dalgaların etkisinden kaçamıyor. Peki, bugün TL karşısında yabancı para birimleri ne durumda? İşte son dönemdeki kurların detaylı bir analizi.

Amerikan Doları ve Euro’nun TL Karşısındaki Seyri

Amerikan Doları, günümüzde küresel ticaretin ve finansın temel para birimi olarak kabul ediliyor. Bu durum, TL karşısındaki değerinin de sürekli izlenmesini gerektiriyor. Bugün itibarıyla, Amerikan Doları’nın alış fiyatı 31,7944 TL, satış fiyatı ise 33,4712 TL olarak belirlenmiş. Doların değerindeki yüzde 0,27’lik artış, ekonomik göstergeler açısından önemli bir sinyal olabilir.

Euro, Avrupa ekonomisinin nabzını tutan bir diğer önemli para birimi. TL karşısında Euro’nun alış fiyatı 33,8687 TL, satış fiyatı ise 35,65 TL. Euro’nun yüzde 0,45’lik bir artış sergilediği görülüyor. Bu iki para birimi, Türkiye’de en çok işlem gören dövizler arasında yer alıyor ve bunların kısa ve uzun vadede TL üzerindeki etkileri sürekli takip ediliyor.

Altının Gram Fiyatı ve Sterlin’in Durumu

Değerli metaller arasında yatırımcıların vazgeçilmezi olan altının gram fiyatı da TL karşısında 2,427,845 TL alış, 2.576,256 TL satış fiyatı ile dikkat çekiyor. Bu, yatırımcılar için altının güvenli liman olma özelliğini pekiştiren bir gösterge.

İngiliz Sterlini ise, özellikle İngiltere ile ticari ilişkiler göz önünde bulundurulduğunda, önemli bir kıstas. Sterlin’in TL karşısındaki alış fiyatı 39,5323 TL iken, satış fiyatı 41,5951 TL olarak belirlenmiş. Sterlin’deki yüzde 0,23’lük değişim, Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkileri yakından ilgilendiriyor.

Diğer Para Birimlerinin TL Karşısındaki Performansı

Avustralya Doları, Danimarka Kronu, İsveç Kronu gibi diğer döviz birimlerinin de TL karşısında gösterdiği performans piyasalar için belirleyici olabiliyor. Örneğin, Avustralya Doları’nın TL karşısında yüzde 0,63’lük bir artış göstermesi, bu ülkeyle olan ticari ilişkileri etkileyebilir.

İsveç Kronu’nda yaşanan yüzde 0,1’lik bir düşüş, TL’nin bu para birimi karşısında hafif bir değer kazandığını işaret ediyor. İsviçre Frangı ise TL karşısında 34,8996 TL alış ve 36,7062 TL satış fiyatı ile yüzde 0,51’lik bir artış sergilemiş.

Uzakdoğu’nun önemli para birimlerinden olan Japon Yeni’nin alış fiyatı 0,2054 TL, satış fiyatı ise 0,2173 TL olarak belirlenmiş. Japon Yeni’nde görülen yüzde 0,35’lik artış, Asya piyasalarındaki dalgalanmaların bir göstergesi olabilir.

Kanada Doları ve Kuveyt Dinarı gibi değerleri daha yüksek olan döviz birimleri de TL karşısında sırasıyla yüzde 0,47 ve yüzde 0,3’lük bir artış gösteriyor. Kanada Doları’nın alış fiyatı 23,0059 TL iken, satış fiyatı 24,2592 TL; Kuveyt Dinarı’nın alış fiyatı ise 103,1183 TL, satış fiyatı 108,5397 TL olarak karşımıza çıkıyor.