Ekonomi

Çiftçilerin Ekonomik Krizi: Mazot Zamları ve Tarımsal Ürün Fiyatları

İstanbul Milletvekili Doğan Demir, çiftçilerin ekonomik krizle nasıl mücadele ettiğini, mazot zamları ve tarımsal ürün fiyatlarının neden olduğu zorlukları anlattı. Çiftçilere yönelik tarımsal destekleme ödemelerinin hasat öncesi yapılmasını önerdi.

Ülkemizin içinde bulunduğu ağır ekonomik koşullar, özellikle çiftçilerimizi derinden etkiliyor. İstanbul Milletvekili Doğan Demir, yaptığı konuşmada bu zorlukları dile getirerek, çiftçilerin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti. Son on yılda akaryakıt zamlarının aralıksız artışı, çiftçilerimizin ve köylülerimizin belini bükmüş durumda. Bugün bir traktörün deposunu doldurmak 3 bin liradan aşağıya mümkün değil.

Mazot ve Tarımsal Girdilerdeki Fiyat Artışları

Zirai ilaç fiyatları ve gübre fiyatları her yıl katlanarak artıyor. Mazot fiyatı artıyor, ilaç fiyatı artıyor, gübre fiyatları artıyor; ancak çiftçinin mahsulü olan arpa, buğday, yulaf ve mısır neredeyse yerinde sayıyor. Milletvekili Doğan Demir, “Çiftçiden alırken kepçeyle alıyorsunuz, verirken çay kaşığının ucuyla veriyorsunuz,” diyerek durumu özetledi.

2002 yılında 1 litre mazot 1 lira 10 kuruştu. 2012 yılında 3 lira 93 kuruş, 2022 yılında ise 17 lira 36 kuruştu. Seçimlerin hemen sonrasında mazot 19 lira 36 kuruş oldu ve bir yıl içinde mazot fiyatı 42 liraya çıktı. Bu artış yüzde 100’den fazladır. Demir, çiftçilere yönelttiği soruyla durumu daha da belirginleştirdi: “Aldıklarınıza yüzde 100’den fazla zam yapan iktidar, sattıklarınıza da yüzde 100’den fazla zam yapıyor mu?” Çiftçilerin cevabı hayır ise, alın terlerinin hakkını sormak en doğal haklarıdır.

Tarımsal Ürünlerde Fiyat Durağanlığı

Buğdaya, arpaya, çiğ süte zam yok denecek kadar az. Ancak motorine, ilaca ve gübreye yüzde 100’den fazla zam geldi. Bu zamlar, çiftçilerin belini bükerken, bir de yurt genelinde kuraklık sorunu baş göstermiş durumda. Kışın kar yağmadı, yağmur yok, ekinler bir karışken başağa yöneliyor. Milletvekili Demir, “Hâl böyleyken halk sofrasına ne koyacak, ekmek nasıl olacak?” sorusunu sordu.

Çözüm Önerileri

Demir, çiftçilere yönelik tarımsal destekleme ödemelerinin hasat sonrası değil, hasat öncesi yapılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne bağlı çiftçilerin aldıkları mazotun vergisinin hafifletilmesini önerdi. “Bir memleketin köylüsü ağlarken, şehirlisinin yüzü gülmez, beli doğrulmaz,” diyerek sözlerini tamamladı.

Ülkemizin içinde bulunduğu ağır ekonomik koşulların en fazla etkilediği mesleklerden biri hiç şüphesiz çiftçilerimizdir. Özellikle son on yıldır ardı arkası kesilmeyen akaryakıt zamları çiftçilerimize, köylülerimize illallah ettirmiş durumda. Bugün bir traktörün deposu 3 bin liradan aşağı dolmuyor.

Zirai ilaç fiyatları, gübre fiyatları her yıl katlanarak artıyor. Mazot fiyatı artıyor, ilaç fiyatı artıyor, gübre fiyatları artıyor, çiftçinin mahsulü; arpası, buğdayı, yulafı, mısırı neredeyse yerinde sayıyor. Çiftçiden alırken kepçeyle alıyorsunuz, verirken çay kaşının ucuyla veriyorsunuz. 2002 yılında 1 litre mazot 1 lira 10 kuruştu, 2012 yılında 1 litre mazot 3 lira 93 kuruştu, 2022 yılında 1 litre mazot 17 lira 36 kuruştu, seçimlerin hemen sonrasında mazot 19 lira 36 kuruştu, seçimin üzerinden tam bir yıl geçti ve bugün mazot ortalama 42 lira.

Seçimden bu yana yüzde 100’den fazla zam geldi. Buradan çiftçilerimize soruyorum: Aldıklarınıza yüzde 100’den fazla zam yapan iktidar sattıklarınıza da yüzde 100’den fazla zam yapıyor mu? Eğer cevabınız hayır ise hesabını sormak alın terinizin hakkı kadar hakkınızdır. Buğdaya zam yok, arpaya zam yok, çiğ süte zam yok denecek kadar az ama motorine, ilaca, gübreye yüzde 100’den fazla zam.

Zamlar çiftçilerimizin belini büktü, üstüne bir de yurt geneli bir kuraklık var; kışın kar yağmadı, yağmur yok, ekinler bir karışken başağa yöneliyor. Değerli arkadaşlar, sorarım size: Hâl böyleyken halk sofrasına ne koyacak, ekmek nasıl olacak? Çiftçilerimizin tarımsal destekleme ödemeleri hasat sonrası değil, hasat öncesi yapılsın. Çiftçi Kayıt Sistemine bağlı çiftçilerimizin aldıkları mazotun vergisi hafifletilsin. Bir memleketin köylüsü ağlarken şehirlisinin yüzü gülmez, beli doğrulmaz.