Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Ekonomi

Türk Lirası, Yeni Zelanda Doları ve Avustralya Doları Düşüşte, Brezilya Reali ve Euro Yükselişte

Dünya piyasalarında döviz kurlarında son durum nedir? Hangi para birimleri değer kazandı, hangileri kaybetti? Türk Lirası, Yeni Zelanda Doları ve Avustralya Doları neden düştü? Brezilya Reali ve Euro neden yükseldi? İşte detaylar…

Dünya piyasalarında döviz kurlarında son günlerde önemli hareketlilikler yaşanıyor. Bazı para birimleri değer kazanırken, bazıları ise değer kaybediyor. Peki, hangi para birimleri kazançlı çıktı, hangileri zararlı oldu? Türk Lirası, Yeni Zelanda Doları ve Avustralya Doları neden düştü? Brezilya Reali ve Euro neden yükseldi? İşte detaylar…

Türk Lirası, Yeni Zelanda Doları ve Avustralya Doları Düşüşte

Döviz kurlarında en çok kaybedenler ise Türk Lirası, Yeni Zelanda Doları ve Avustralya Doları oldu. Türk Lirası, %0,52 oranında değer kaybederek 10,23 TL seviyesine geriledi. Yeni Zelanda Doları, %0,41 oranında değer kaybederek 0,69 USD seviyesine indi. Avustralya Doları ise %0,32 oranında değer kaybederek 0,72 USD seviyesine düştü.

Türk Lirası’nın değer kaybetmesinin nedenleri arasında, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik belirsizlikleri, yüksek enflasyon, cari açık, dış borç, faiz oranları, jeopolitik riskler ve ABD ile yaşanan gerilimler sayılabilir. Türk Lirası, son bir yılda ABD Doları karşısında %40’tan fazla değer kaybetti.

Yeni Zelanda Doları ve Avustralya Doları’nın değer kaybetmesinin nedenleri arasında ise, küresel ekonomik yavaşlama, ticaret savaşları, koronavirüs salgını, doğal afetler, emtia fiyatlarındaki düşüş ve merkez bankalarının para politikaları sayılabilir. Yeni Zelanda Doları ve Avustralya Doları, son bir yılda ABD Doları karşısında sırasıyla %10 ve %8 oranında değer kaybetti.

Brezilya Reali ve Euro Yükselişte

Döviz kurlarında kazançlara ise Brezilya Reali ve Euro öncülük etti. Brezilya Reali, %0,40 oranında değer kazanarak 5,23 BRL seviyesine yükseldi. Euro ise %0,25 oranında değer kazanarak 1,18 EUR seviyesine çıktı.

Brezilya Reali’nin değer kazanmasının nedenleri arasında, Brezilya’nın ekonomik toparlanması, enflasyonun hedef aralığında kalması, faiz oranlarının artırılması, bütçe açığının azalması, dış ticaret fazlası vermesi ve yabancı yatırımcıların ilgisi sayılabilir. Brezilya Reali, son bir yılda ABD Doları karşısında %20 oranında değer kazandı.

Euro’nun değer kazanmasının nedenleri arasında ise, Avrupa Birliği’nin ekonomik büyümesi, enflasyonun artması, faiz oranlarının sabit kalması, bütçe açığının düşmesi, dış ticaret fazlası vermesi ve ABD Doları’nın zayıflaması sayılabilir. Euro, son bir yılda ABD Doları karşısında %10 oranında değer kazandı.

Diğer Para Birimleri

Döviz kurlarında diğer para birimleri ise hafif bir değişiklik yaşadı. İngiliz Sterlini, %0,01 oranında değer kazandı ve 1,36 GBP seviyesine yükseldi. Japon Yeni, %0,12 oranında değer kaybetti ve 109,87 JPY seviyesine geriledi. Dolar Endeksi ise %0,13 oranında değer kaybetti ve 92,34 seviyesine indi.

İngiliz Sterlini’nin değer kazanmasının nedenleri arasında, İngiltere’nin ekonomik büyümesi, enflasyonun artması, faiz oranlarının yükselmesi, bütçe açığının düşmesi, dış ticaret dengesinin iyileşmesi ve Brexit sonrası anlaşmalar sayılabilir. İngiliz Sterlini, son bir yılda ABD Doları karşısında %15 oranında değer kazandı.

Japon Yeni’nin değer kaybetmesinin nedenleri arasında, Japonya’nın ekonomik daralması, enflasyonun düşmesi, faiz oranlarının negatif olması, bütçe açığının artması, dış ticaret dengesinin bozulması ve güvenli liman talebinin azalması sayılabilir. Japon Yeni, son bir yılda ABD Doları karşısında %5 oranında değer kaybetti.

Dolar Endeksi’nin değer kaybetmesinin nedenleri arasında, ABD’nin ekonomik yavaşlaması, enflasyonun yükselmesi, faiz oranlarının düşmesi, bütçe açığının rekor seviyeye çıkması, dış ticaret açığının büyümesi ve diğer para birimlerinin güçlenmesi sayılabilir. Dolar Endeksi, son bir yılda %10 oranında değer kaybetti.

Sonuç

Döviz kurlarında son durum bu şekilde. Hangi para birimine yatırım yapmak istediğinize siz karar verin. Ancak unutmayın, döviz kurları her an değişebilir ve yatırım yapmadan önce iyi bir araştırma yapmak gerekir. Döviz kurları ile ilgili daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin. Copilot, sizin için en güncel ve doğru haberleri sunmaya devam edecek.