Kültür Sanat

Genç erkek çocuk yetiştirmek için yedi ipucu!

Genç erkekler, sağlıklı veya sağlıksız bir şekilde yapılmasına bakılmaksızın boşaltılması gereken yüksek düzeyde enerji yaratan testosteron dalgalanmaları yaşarlar. Genç erkek çocuklar, genellikle düzenli bir toplum için bir bela olarak görülen, evrensel olarak kötü huylu bir gruptur. Yine de genellikle sohbet etmesi zor olan, unutkan, huzursuz, kazaya meyilli ve değer verilmeye özlem duyan birileri gibi görünür genelleme yapıldığında..

KİMLİK ARAYIŞI

Her genç ergenlik dönemine girerken ilişkileriyle mücadele edebilir ve bazı önemli biyolojik faktörler bu mücadeleyi gerçeğe dönüştürür. Özerklik ve bağımsızlığa, arkadaşlara ve akranlara ait olma açlığı ve tüm gençlerin çocuktan yetişkinliğe dönüşüm sırasında deneyimlediği kimlik arayışı ihtiyacı var. Bunlar beyin, hormonal, fiziksel, psikolojik ve duygusal değişikliklerle örtüşür. Ergenlik, ebeveynlerle zorlu ilişkiler için mükemmel bir fırtınadır.
Genç erkek çocuklarımızın stres seviyelerini yükseltebilecek ve onları duygusal değişkenliğe, özellikle öfkeye daha yatkın hale getirebilecek bazı zorlukları var.

DAVRANIŞLARIN ALTINDA YATAN PSİKOLOJİK DURUMLAR

Bir lise öğretmeni ve danışmanıyken, genç bir çocuk masa fırlatırken, odaya sırt çantasını tekmelediğinde veya başka bir öğrenciyi agresif bir şekilde ittiğinde mantıksız patlamalara tanık oldum. Bunlar tamamen kabul edilemez davranışlar olsa da, bunların altında genellikle derin kafa karışıklığı, başarısızlık korkusu, utanç, utanç ve en kötüsü yoğun savunmasızlık duyguları vardı.

Oğullarımız bu şekilde hissetmek için erken şartlandırıldı. Araştırmalar, ebeveynlerin erkeklere ve kızlara bebeklik döneminden farklı davrandıklarını, erkeklere daha kaba davrandıklarını gösteriyor. Ayrıca birçok batı ülkesinde erkek çocuklara fiziksel ceza daha fazla uygulanmaktadır. Küçük erkeklerle daha sert konuşulur ve genellikle incindiklerinde veya üzüldüklerinde sertleşmeleri söylenir. Nitekim, erkek çocukların okulları boyunca alay, bağırma, alay etme ve açık bir şekilde utandırmaları hâlâ yaygındır.

ERGENLİK DÖNEMİ

Gömülü duygular sinir sistemimizde depolanmış halde kalır ve limbik beynin ergenlik çağının başlarında büyümesiyle, küçük şeyler büyük duyguların genellikle kendiliğinden patlamasını tetikleyebilir. Pek çok genç erkek bana “aptal” olduklarını, kötü şeyler yapacaklarını ve kötü olduklarını kaçınılmaz hissettiklerini söyledi. Ergen erkek çocukları derinden etkileyen inanç sistemleri ve zihniyetleri yaratan, çocukluktan gelen koşullanmadır.

Yeni büyümeye yol açmak için ergenlik döneminde meydana gelen erken beyin budaması, bir gencin hafıza kapasitesini ve organizasyon becerilerini önemli ölçüde etkileyebilir. Bu, hayal kırıklıklarını daha da artırır. Ayrıca genç erkekler, sağlıklı veya sağlıksız bir şekilde yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın boşaltılması gereken yüksek enerji seviyeleri yaratan testosteron dalgalanmaları yaşarlar.

Erkekler ve erkekler, değerli olduğunu düşündükleri bir şeyi başardıklarında onaylama ve öz-değer bulma eğilimindedirler. Bu, ergenlerin başarısız olma, kaybetme veya arkadaşlarının veya kendi yaşlarındaki başkalarının önünde “ezik gibi” görünme konusundaki hassasiyetini kısmen açıklar. Testosteron, olgunlaşmamış bir beyin tarafından yönlendirilen bir vücutta kendini test etmek için açlıkla birleştirildiğinde, sonuç genellikle kötü seçimler ve riskli davranışları içerir.

Genç bir çocuğa eğlenceli olduğunu düşündüğü bir seçim yapmamasını ya da başarılı olma şansı vermemesini söylemek, özerklik arayışında olduğu için sonucu nadiren değiştirir ve çoğu genç gibi, ne yapıp yapmaması gerektiğinin söylenmesine direnir.

Sınıflarımda, özellikle de 14 yaşında erkek çocuklu olanlarda, beni dört yaşındaki bir sınıfa daha büyük bedenlerde öğrettiğimi düşündüren sonsuz tuhaflıklar vardı. Tokatlama, sahte güreş, alay etme ve şakalaşmanın inanılması için neredeyse görülmesi gerekiyor. Bu davranışların çoğu, birbirlerine bağlı ve takdir edilmiş hissetmelerini sağlamak için arkadaşlarını güldürme girişimidir. Bu yaş grubunda beklenmedik bir ereksiyon ya da bir neşe anı yaratan gürültülü osuruk kadar bağ yoktur.

1. ONLARI UTANDIRMAYIN

Öğretmenlik kariyerimin başlarında ve daha sonra dört erkek çocuk annesi olarak bu davranışta hiçbir kötülük olmadığını anladım ve onlara seçimlerinin uygunsuz doğasını kesin ama sıcak bir şekilde hatırlatırken onları utandırmayı reddettim. Bu bir aşamadır ve geçer.

2. APTAL OLMADIKLARINI, SADECE GELİŞMEKTE OLDUKLARINI BİLMELERİNİ SAĞLAYIN

Bu pencerede bir çocuğa ebeveynlik yapıyorsanız, onun dünyayı gördüğü bu merceği hatırlamak önemlidir. Ergenlerimize davranışlarını etkileyecek hormonal, beyin ve fiziksel değişiklikler ve hayatı nasıl deneyimlediklerini konuşmalıyız. Aptal olmadıklarını bilmeleri onları özgürleştiriyor, sadece gelişiyorlar. Onlar için faydalı olabilir ve bize, 20’li yaşlara geldiklerinde işlerin daha kolay hale geleceğini hatırlatmamız bize yardımcı olabilir.

3. SEVGİ DOLU İSİMLERİ UNUTMA

Bu aşama ne kadar sinir bozucu ve zorlayıcı olsa da, onunla sevgi terimlerini kullanma ve ona sevgi dolu isimler deme gücünü hatırlamak ve ne olursa olsun onu vahşice sevdiğinizi hatırlatmak gibi basit şeylerle çocuklarımızı utandırma döngüsünü kırabiliriz.

4. ONLARI DÜRTMEK BOŞLUĞA BAĞIRMAK GİBİDİR

Yıllar geçtikçe oğullarımla genç bir çocuğa ders vermenin ve dırdır etmenin boşluğa bağırmak gibi olduğunu öğrendim. İlişki kurmaya, zamanlamaya, ses tonuna dikkat ederek ve doğrudan göz temasından kaçınarak etkili erkek iletişiminin sırlarını öğrenmek, iletişim kurmanın çok daha etkili yollarıdır.

5. EVİNİZİ ARKADAŞLAR İÇİN GÜVENLİ BİR YER HALİNE GETİRİN

Evim ve kalbim her zaman eşlerine açıktı. Sıkı, sevgi dolu sınırlar vardı ama oğullarım ve arkadaşları evimizin güvenli bir yer olduğunu biliyorlardı. Artık kabilelerde yaşamıyoruz, ancak gençlerimizin yine de onları önemseyen ve onlara rehberlik eden “deniz feneri” görevi gören iyi insanlar ve ailelerle çevrelenmesi gerekiyor.

6. ONLARI İYİ ADAMLARIN HİKAYELERİYLE MARİNE EDİN

Hatalar yapan ve alenen başarısız olan, ancak sorumluluk alarak iyileşen ve kendi eylemlerinden sorumlu olan iyi adamların hikayelerinde de marine edilmeleri gerekir. Oğlanları sağlıklı bir erkekliğe yetiştirmek için ebeveynlerden daha fazlasına ihtiyacımız var.

7. ONLARI OLDUKLARI GİBİ SEVİN, OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ GİBİ DEĞİL

Her genç erkek olması gerektiğini düşündüğümüz gibi görünmek, gerçekten duyulmak ve sevilmek için can atıyor. İnanmaya şartlandırıldığımızdan çok daha savunmasızlar. Oğullarımızı sevmemiz ve saygı duymamız gerekir, özellikle de henüz kendilerini sevemez veya saygı duyamazlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu