GenelSON DAKİKA

Veli Ağbaba: AKP yandaşları işe girmeye devam ediyor!

VELİ AĞBABA (Malatya) – Konumuz emekli maaşları. Türkiye’de iki emekli var; biri, AKP’nin yaratmış olduğu şanslı emekliler, bir de bizim sürünen emekliler. Değerli arkadaşlar, kim bu şanslı emekliler? Milletvekilliğinden emekli olduktan sonra 3-5 maaş alan tuzu kurular. Emekliler 2.500 TL maaş almış, açlık sınırının altında yaşıyor; birileri “saray danışmanlığı” adı altında milletvekili maaşına ilaveten 50-60 bin TL para almaya devam ediyor. AKP’den milletvekili yapılmayıp saraya danışman olan onlarca eski milletvekili var. O nedenle, AKP milletvekillerinin de sesi çıkmıyor yönetime karşı, “Ne olur olmaz, yarın biz de danışman olabilir miyiz?” diye o hayalle yaşıyorlar.

Saray âdeta çiftlik olmuş durumda; vekil olamazsan saray danışmanı oluyorsun, saray danışmanı olamazsan banka yönetim kurulu üyesi oluyorsun, o da olmazsa tekmeci gibi büyükelçilikte görev alıyorsun, o da olmazsa devletin yönetim kurullarına, arpalıklara yönetim kurulu üyesi atanıyorsun. Devletin kurumları, kooperatifleri âdeta arpalık olmuş durumda. Hele, bu, Tarım Kredi Kooperatifi var ki vicdanı olan herkesin ses çıkarması lazım. Çiftçi, 10 bin lira için icraya girerken o arpalıkta görev alan tosuncuklar üçer beşer maaş almaya çiftçiyi sömürmeye devam ediyor. Bunlar kim? Bunların tamamı ya AK PARTİ milletvekilleri ya da AK PARTİ’de görev almış insanlar.

Memlekette, utanma kalmamış, memlekette ar kalmamış, özellikle bu arpalıklarda görev alanlarda maalesef bu yok. Vekil olmazsan ne oluyorsun? Vekil olamazsan ne oluyorsun? Bakan yardımcısı. O olmazsa ne yapıyorsun? AKP, Allah var, yetenekli bir parti, o lmazsa ne oluyor? Örneğin, Zehra Zümrüt Selçuk demirci yaptılar, demirci. Karabük’te Karabük Demir-Çelik Fabrikasında 39 bin TL maaşla demircilik yapıyor. Başka? Pehlivanı bankacı yapıyorlar.

Şu Ziraat Bankasının, Halk Bankasının, Vakıflar Bankasının yönetim kurulu üyelerine bakın, ömründe para çekme, yatırma dışında bankayla ilişkisi olmayan insanlar banka yönetim kurulu üyesi. Yahu, insan vallahi utanıyor. Memlekette üniversite bitirenler işsiz, 90 puan alanlar trafo boyarken ölüyor, AKP yandaşları işe girmeye devam ediyor.

Bu hukuksuz düzeni yok edeceğimizi bilmeniz lazım. Devlette liyakat yok olmuş, devletin çivisi çıkmış durumda. Ya, vallahi alaverede dalaverede üstünüze yok. Yaptığınız atamalara bakınca inlikte cinlikte dünya markası oldunuz, dünyaya örnek bir siyasi parti oldunuz bu konuda.

Elinizi vicdanınıza koyun, bir dinleyin. Kimler büyükelçi olmuş bir bakalım. Ben, liyakat sahibi büyükelçilere bir şey demiyorum, Dışişlerine girip yetişmiş büyükelçilere bir şey demiyorum. ASALA’nın kurşununda boynunu eğmemiş, vücudunu siper etmiş, bu memleketin bayrağını canı pahasına korumuş büyükelçilere bir şey demiyorum. Ama sizin atadığınız büyükelçiliğe bakınca “Ya, yazıktır, ayıptır, günahtır.” demekten kendimizi alamıyoruz. Bırakın büyükelçi olmayı, insanın utanacağı işleri yapıyorsunuz.

Memleket çok şeyi gördü ama rüşvet alan büyük birinin dünyada büyükelçi yapıldığı görülmedi, bizi yeni şeylerle tanıştırdı bu büyükelçi. Elbise kılıflarında sadece elbise taşınmadığını, çikolata kutularında çikolata taşınmadığını bu adam bize öğretti. Elbise kılıflarıyla, çikolata kutularıyla rüşvet alan birisini Avrupa’nın bir kentine büyükelçi yaptınız.

Bakın, yerli ve millîlere söylüyorum: Ya Türkiye’nin itibarını yerle bir ettiniz, Türkiye’ye düşman olsa birisi bu itibarsızlığı yapamaz. Yine, değerli arkadaşlar, say say bitmez, bakın, bankalara, KİT’lere yönetim kurulu üyesi yaptınız, hadi bunlar devletin parası, milletin parası ama burada elçi yaptıklarınızla memleketin itibarı yok oluyor. Bakın, eski vekillere Cakarta’da, Pekin’de, Bakü’de, Kuala Lumpur’da, Lahey’de hepsi. Hani, biraz önce Cahit Özkan “FETÖ, FETÖ.” diyordu ya “FETÖ, FETÖ.” Yahu cebinden 1 dolar çıkan adamı cezaevine attılar; kardeşi Meclisi bombaladı, adamı büyükelçi yaptılar. Niye? Çünkü onun da içlerinde bildikleri var, onun da bildikleri var.

Bir adam var ki Yusuf Yerkel isminde, bu adam bir işçiye, kendi yakınlarını kaybeden bir fakir, yoksul Somalı işçiye tekme atmıştı, bunu da Frankfurt’a gönderdiler. Bunlar Frankfurt’u çok iyi bilir. Nereden bilir? Daha önce hizmet pasaportuyla oraya çok adam gönderdiler. Bunlar çok yetenekli adamlar.Bakın, çok yetenekli adamlar bunlar. Bunlar var ya, 60 yaşındaki adamları boksör yaptılar. Kandıra Belediyesi boksör takımı oluşturuyor, boks takımının yaş ortalaması 60. Bir de bu mehter var ya, mehter; çok severler, iki ileri bir geri… Onu ne yapmışlar? Mehter takımı oluşturmuşlar, iki ileri bir geri, iki giden bir de gelmemiş, hepsi Almanya’da kalmış Frankfurt’ta.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...