Genel

Kobane Davası: Direnişin Son Sözünü Söyleyenler

İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu, Kobane davasının kararına ara verildiği Sincan kampüsünde yaptığı konuşmada, bu davanın AKP'nin intikam davası olduğunu vurguladı. Otlu, direnişin galip geleceğini belirtti.

Bugün Sincan kampüsünde tarihi bir gün yaşandı. Kobane davasının kararı için ara verildi ve tutsakların son sözleri dinlenecek. İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu, bu anlamlı günde yaptığı konuşmayla davaya dair önemli mesajlar verdi. Otlu, konuşmasında Figen Yüksekdağ Başkan’ın “Son sözü direnenler söyleyecek.” ifadesini hatırlatarak, davanın direnişin sesi olduğunu vurguladı.

“Bu Dava Utanç Davasıdır”

Çiçek Otlu, Kobane davasını “utanç davası” olarak nitelendirerek, bu davanın AKP iktidarının 7 Haziran seçimlerinde aldığı yenilginin intikamını alma girişimi olduğunu belirtti. Otlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Evet, bu dava utanç davasıdır, bu dava AKP iktidarının 7 Hazirandaki yenilgisinin intikam alma davasıdır, bu dava bu Türkiye topraklarındaki hukukun yok edildiği davadır.”

“38 Kez Ağırlaştırılmış Müebbet İsteniyor”

Davanın ciddiyetine dikkat çeken Otlu, 38 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmesini sert bir dille eleştirdi. “Acaba gece rahat rahat uyudunuz mu?” diye soran Otlu, davanın hukuksuzluğunu gözler önüne serdi. Kobane’nin düşmemesi için mücadele edenlerin, DAİŞ gibi katil ve tecavüzcülere karşı direnenlerin yanında olduğunu belirterek şunları ekledi:

“Biz Kobane’nin düşmemesi için uğraşanlar, DAİŞ gibi katil düşmana, tecavüzcülere karşı direnenler, hepimiz oradaydık; hepimizi yargılamanız lazım, eşitlik, özgürlük isteyenleri, Kürt halkının yanında olanları yargılamanız lazım.”

“Mutlaka Biz Kazanacağız”

Konuşmasının sonunda Otlu, direnişin kesinlikle galip geleceğine inandığını ifade etti. Direnenlerin kazanacağını ve bu zaferin kendileri için büyük bir dert olacağını belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“Ama yenileceksiniz ve mutlaka biz kazanacağız direnenler olarak, biz kazanacağız; bu da size dert olsun!”