Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Ekonomi

Altın fiyatlarında büyük düşüş!

ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararı ile başlayan altın fiyatları düşmeye devam ediyor. Jeopolitik sorunların azalması ile birlikte güvenli liman olmaktan çıkan altın, yatırımcısına kaybettiriyor. Öyle ki dün gece gram altın fiyatlarında büyük düşüş görüldü. Peki, güncel gram altın ne kadar? İşte, an itibari ile gram altın, çeyrek altın, cumhuriyet altın, yarım altın ve ONS altın fiyatları…

Dolar kuru yükselişine devam ederken altın fiyatları düşmeye devam ediyor. ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararı tümüyle altın fiyatlarında ki düşüşü tetiklerken vatandaş elinde ki altını bozdurup dövize yatırdı. Bankalarda ki döviz mevduatı son bir ayda yüzde 5,5 artarken altın son bir ayda yatırımcısına yaklaşık yüzde 7 kaybettirdi. Dün gece ise altın fiyatlarında büyük düşüş görüldü.. İşte, 9 Ağustos 2021 tarihi itibari ile altın fiyatları…

Altının gram fiyatı, haftaya düşüşle başlamasının ardından 486,5 lira seviyesinde işlem görüyor.

Cuma günü altının ons fiyatındaki düşüşe paralel değer kaybeden altının gram fiyatı, günü önceki kapanışın yüzde 1,1 altında 489,5 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni haftaya da düşüşle başlamasının ardından, saat 10.30 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,6 altında 486,5 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 787 lira, Cumhuriyet altını da 3.224 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı şu dakikalarda önceki kapanışın yüzde 0,8 altında 1.749 dolardan alıcı buluyor.

Analistler, ABD’de tarım dışı istihdam verilerinin piyasa öngörülerini geride bırakması sonucu ABD Merkez Bankası’nın (Fed) beklenenden önce varlık alımlarını azaltmaya başlayabileceği endişesinin değerli metallerde satış baskısını beraberinde getirdiğini bildirdi.

Altının ons fiyatının Asya piyasalarının sığ olduğu bir zamanda yaklaşık 80 dolar değer kaybederek 1.687 dolara kadar gerilediğini hatırlatan analistler, benzer bir fiyatlamanın gümüşün ons fiyatında da gerçekleştiğini aktardı.

Analistler, altının ons fiyatının son bir aydır 1.790-1.830 bandında dalgalı bir seyir izlediğine dikkati çekerek, söz konusu seviyelerin aşağı yönlü kırılmasının teknik olarak da satış baskısını artırdığını ifade etti.

Teknik açıdan 1.760 seviyesinin direnç olarak öne çıktığını kaydeden analistler, 1.725 doların ise destek olarak takip edileceğini bildirdi.