Ekonomi

TOKİ yandaş medyayı besliyor!

Hükümete yakın medya gurupları devletin hemen hemen tüm kurumlarından reklam alıyor. Hatta, TOKİ’den, Kızılay gibi yardım kuruluşlarından bile reklam alıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) bu yıl da reklam ve ilanlarını yandaş için verecek.

Reklam ve ilan pastasının büyük bir kısmı AKP’ye yakınlığıyla bilinen gazetelere giderken birçok muhalif gazete ise reklam ve ilan verilecekler listesine alınmadı.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre TOKİ 16 Şubat tarihinde “İdaremiz İlan, Reklam ve Tanıtım Hizmeti Alım İşi” adı altında bir ihale düzenledi. Henüz hangi şirkete ve kaç milyon liraya verildiği açıklanmayan ihalenin dosyasında ise çarpıcı bir ayrıntı yer aldı.

ihale dosyasında bir yıl boyunca reklam ve ilan verilecek gazeteler sıralandı. Sıralamaya göre en fazla reklam, Yeni Akit, Milat, Diriliş Postası, Yeni Birlik Hürriyet, Türkiye, Sabah, Takvim, Milliyet, Akşam, Posta, Yeni Şafak gazetelerine verilecek.

Dosyada bu gazetelere ‘bir yıl boyunca toplam 900 santimetre büyüklüğünde’ ilan verileceği ifade edilirken yandaş basının dışında bir de Sözcü gazetesi yer aldı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, TOKİ’nin yandaş medyaya milyonlarca lira para aktardığını açıkladı. TOKİ’nin yandaş medyaları nasıl beslediğini rakamlarla açıklayan Sertel, şu bilgilendirmelerde bulundu;

TOKİ YANDAŞLARI BESLİYOR

“Tek adam döneminde KİT’ler yandaş medyaya para yağdırırken, gerçekleri dile getiren, en çok satan gazeteler ve en çok izlenen televizyonlar ise sürekli ceza yağmuruna tutuluyor. KİT’lerden bir kuruş reklam geliri olmayan gazete ve televizyonlara halkımız gerekli yanıtı verecek. Bankalardan sonra TOKİ de KİT Komisyonu’na gönderdiği raporda yandaş medyaya reklam verdiğini, gerçekleri yazan ve aktaran gazete ve televizyonları ise görmediğini açık açık itiraf etti. TOKİ reklam ve tanıtım giderlerine 2019 yılında 8 milyon 622 bin TL, 2020 yılında ise 9.2 milyon TL para harcamış. TOKİ 2019 yılında gazete ve televizyonlara 2 milyon liralık reklam vermiş.

2020’de ise 1 milyon 200 bin liralık reklam vermiş. Reklam verdiği kuruluşlar arasında Sözcü yok, Yeniçağ Gazetesi, Cumhuriyet, BirGün, Korkusuz, Evrensel ve Karar gazeteleri yok. Televizyon kanallarında ise FOX TV yok, Halk TV, TELE 1, KRT, TV 5 gibi kanallar yok. Bu kanallar en çok izlenen kanallar olmasına rağmen TOKİ’den bir kuruşluk dahi reklam alamamış. Bu kanallara zaten RTÜK tarafından ceza yağdırılıyor. Yandaşa ise oluk oluk para akıtılıyor. Bu kanallar devletten sadece ceza görürken yandaş kanallar ise ‘Yağma Hasan’ın Böreği’ gibi para sağlıyor. Gazeteler de Basın İlan Kurumu tarafından ilan kesme cezalarıyla cezalandırılırken devletten bir kuruş reklam alamıyorlar.”