Genel

Mersin Büyükşehir Belediyesi yakaladı! Gemiler denizlerimizi işte böyle kirletiyorlar

Mersin Büyükşehir Belediyesi bir taraftan orman yangınlarına müdahale ederken bir taraftan da çevre kontrollerini yapıyor. Son olarak Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Ekipleri denizi kirleten bir gemiyi yakaladı ve nasıl kirlettiğini videoya çekti. Durumu kendi Twitter hesabı üzerinden yayınlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer şu mesajı paylaştı;

”Bir yandan yanan ormanlarımızı korumaya çalışırken, az önce Mersin limanı MIP 2 Rıhtımı’nda çevre koruma ekibimizin çektiği bu çirkinliği sizinle paylaşıyorum. Denizimizi kirletenleri bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da en ağır şekilde cezalandıracağız” denildi. Bugün Mersin Büyükşehir Belediyesi, Başkan Vahap Seçer’in Mersin Limanı’nda atıklarını denize boşaltırken çekilen görüntüsünü paylaştığı gemiye 1 milyon 355 bin 754 lira idari para cezası kesildiğini açıkladı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer, Mersin Limanı’nda atıklarını denize boşaltan bir geminin görüntüsünü sosyal medya hesabından paylaşmıştı. Seçer, paylaşımında, “Denizimizi kirletenleri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en ağır şekilde cezalandıracağız” demişti.

Mersin Büyükşehir, belediyeye bağlı Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi’nin, söz konusu gemiye cezai işlem uygulandığını; denize kirli balast bıraktığı tespit edilen 2.827 grostonluk gemiye, 1 milyon 355 bin 754 lira idari para cezası kesildiğini açıkladı.

Belediyeden yapılan açıklamada; Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi ekiplerinin, Nisan 2019’dan bu yana denizi kirlettiği belirlenen 29 gemiye toplam 50 milyon 436 bin 951 lira para cezası kestiği bildirildi.