Genel

Erdoğan’a 13, tüm ormanlarımıza ise sadece 3 uçak düşüyor!

Türkiye’de kimse hayatı boyunca aynı anda farklı bölgelerde bu kadar çok bölgede orman yangını çıktığını görmemiştir. Bu işte çok büyük bir terslik var. İklim değişikliği, küresel ısınma ve bizim adapte olmak için hiçbir adım atmayışımız, provokasyon… Bunların hepsi yangınların çıkış sebeplerinden biri olabilir ama kimsenin anlayamadığı, -aşağıda anlattığımız üzere- siyaseti dalgalandıran kısmı.

Türk Hava Kurumu’nun (THK) yangın söndürme araçlarını neden çürümeye terk ettiniz? Rusya’dan 3 tane yangın söndürme araçları almış olabiliriz tamam da neden elimizde ki 11 yangın uçağını çürütüyoruz? Neden kullanmıyoruz? THK nadide kurumlarımızdan biri iken; –sebebini anlamakta zorlanıyoruz- eğer gereken önem verilseydi, en azından dünden beri yaşadığımız bu büyük felakete müdahale edebilir ve bu halka adam gibi cevap verebilirdiniz. Zira bakan çıkmış, ‘’neden THK uçaklarını kullanmadınız’’ sorusuna ‘’uçakların motoruna kuşlar yuva yapmış’’ diye cevap veriyor.

İktidar söndürme çalışmalarının hızlanması için Rusya’dan günlüğü 1,3 milyona liraya kiralanan 3 uçağında kullanıldığını duyurdu. Muhalefet ise THK hangarlarında bekletilen uçakları bir kez daha hatırlattı ve iktidar ile orman bakanına yüklenerek istifaya davet etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, orman yangınları ile ilgili bugün yaptığı açıklamada ‘’hükümet her türlü araç ve gereç ile yangınlara müdahale etmektedir’’ dedi. Fransa’da 26, İspanya’da 17, Yunanistan’da 20 yangın söndürme uçağı varken, Türkiye’nin sadece 3 yangın söndürme uçağının bulunması Erdoğan’ın bu söylemine tepki yağdırdı. Muhalefet Erdoğan’ın 13 uçağı varken ülkenin sadece 3 yangın söndürme uçağının olmasına tepki vererek ‘’bu şekilde mi yangınlarla mücadele ediyorsunuz?’’ dedi.

THK başkanından skandal ‘beceriksizlik’ itirafı! Yangın uçakları hangarda bekliyor ve 4 milyon dolar olmadığı için uçamıyormuş! Demirel’in ‘70 sente muhtacız’ sözünden bu yana en acıklı açıklamalardan bir tanesi. THK meselesi ve Orman Bakanlığı’nın uçak ihalesi çok su kaldırır!

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün: “Türk Hava Kurumu’nu aradım, belediye olarak yangın uçağı kiralamak istediğimizi söyledim. Ancak oradaki arkadaş ‘15.30’dan sonra kimse kalmıyor. Yarın sabah arayın’ dedi. Türk Hava Kurumu’ndan görüşecek bir yetkili bulamadık.”

Hükümet Akdeniz kıyılarında çıkan yangınların çıkış nedenlerini araştırdıklarını belirtirken muhalefet yangınlara müdahale şeklini sorguluyor. CHP’li Öztunç ‘’Ormanlarımız cayır cayır yanıyor ama yangınları söndürecek uçaklarımız yok. 650 milyona saray yapanlar yangın söndürme uçakları almıyor.’’ sözleri ile tepki gösterdi.

İnsanlar hayatlarını kaybederken, ciğerlerimiz küle dönerken, canlılar telef olurken, evler yanarken muhalefet bir kez daha sordu hükümete ‘’neden THK’nun 6 uçağı hangarda boş duruyor’’ diye. Muhalefet, hangarda olan uçakların 4’ünün hemen kullanılabilecek durumunda olduğu ama her ne hikmetse iktidarın Rusya’dan uçak kiraladığını hatırlattı.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

İçeriği Kesintisiz Görüntülemek İçin Lütfen Reklam Engelleyici Uygulamanızı Kapatınız...