Kültür Sanat

Ünlüler kendi fotoğraflarını paylaştıkları için dava ediliyor

Ünlülerin nadiren huzur içinde olmalarına izin verilir ve paparazzi fotoğrafçılar tarafından takip edilmeye alışmışlardır. Bununla birlikte, zaman zaman birileri sık sık fotoğraf çekmeyi kendi Instagram profilleri için mükemmel fotoğrafları bulma fırsatı olarak görür.

Geçmişte Gigi Hadid (26) ve Khloe Kardashian (37) gibi ünlülerin başını belaya sokan da tam olarak bu. Hadid, 2019’da bir paparazzi fotoğrafçısı tarafından kendi Instagram’ında kendi çektiği bir fotoğrafı paylaştığında telif hakkı yasasını ihlal ettiği için dava edildi.

Fotoğrafı bilerek izinsiz paylaştım

26 yaşındaki bu duruma düşen tek kişi değil. Dua Lipa (25) ve Emily Ratajkowski (30) gibi büyük yıldızlar, şimdi kendi paparazzi fotoğraflarını paylaştığı için dava edilen son ünlüler arasında.

Ajans, sanatçının fotoğrafı kasıtlı olarak izinleri olmadan paylaştığına inanıyor. Ayrıca, takipçi sayısını artırarak potansiyel olarak fotoğraftan kazandığını ve bunun da Instagram profili aracılığıyla içerik tüketmeye ve satın almaya yönlendirilebileceğini iddia ediyorlar.

Emily Ratajkowski de dava ediliyor. Moda Yasası ayrıca, fotoğrafçı Javier Mateo’nun geçen hafta model Emily Ratajkowski’ye dava açtığını yazıyor. 30 yaşındaki çocuğun izinsiz olarak Instagram hesabında “aktif olarak kopyaladığı, kaydettiği ve gösterdiği” fotoğraflardan üçünün sahibi olduğunu iddia ediyor.
Mateo, Ratajkowski görüntüleri izinsiz yayınladığında görüntüleri yeniden satmanın piyasaya zarar verdiğine inanıyor.

Ayrıca maddi tazminat veya ihtiyati tedbir talep ediyor. Yani, modelin resimlerini kullanmasını önlemek için bir tür geçici güvenlik.

İlk kez değil

2019’da fotoğrafçı Robert O’Neil tarafından Instagram hikayesinde çektiği bir fotoğrafı paylaştığı için dava edildi. Resimde modelin yüzünü bir buket çiçekle gizlediği açıkça görülüyor.

30 yaşındaki kadının avukatı yine de fotoğrafı paylaşmakta yanlış bir şey yapmadığını, çünkü sürekli olarak rıza göstermediği sürekli fotoğrafçılığa atıfta bulunan “sonsuza kadar ruh hali” metnini eklediğinde yeni bir anlam kazandığını iddia etti.

Bu nedenle, görüntünün ticari olmadığı ve modelin hiçbir şekilde gönderide hiçbir şey kazanmadığı argümanı olarak kullanıldı.

Bu dava şu anda mahkemede.