BilimTeknoloji

Bitcoin üretimi bugün büyük bir enerji hırsızı haline geldi!

On yıl önce, bitcoin çıkarmak isteyen bir kişi bunu normal bir ev bilgisayarıyla yapabilirdi. Bugün, kripto para birimini “çekmek” için endüstriyel düzeyde büyük bir bilgisayar ağı veya bilgisayar salonları gerekiyor.
Bitcoin’in dahice – ve anonim – mucidi sadece 21 milyon sayısını sınırlamakla kalmadı.

Hem ayrıca algoritmayı, ne kadar güçlü bilgi işlem gücüne sahip olursanız olun, yaklaşık olarak her on dakikada bir yalnızca bir bitcoin bloğu alabilmeniz için tasarladı. Ancak bilgisayarlar ne kadar güçlüyse, o kadar çok bitcoin alabilirsiniz.

Sayı kombinasyonlarını tahmin etmeli

İşlem basittir, çünkü bilgisayarların bir şifreleme işlevine göre çok büyük sayılarda doğru sayı kombinasyonlarını tahmin etmesi gerekir. Bilgisayarlar kodu ne kadar hızlı kırmaya çalışırsa, kurtarma oranını her on dakikada bir blokta tutmak o kadar zorlaşır

Kripto para biriminin çocukluğunda, bitcoin’in sıradan parayla hiçbir değeri olmadığında, meraklılar evde oturdu ve sadece sistemi devam ettirmek için bitcoin üretti. Kriptografik hesaplamalar o zaman nispeten basitti.

Ancak bitcoinin değeri ne kadar yüksek olursa, güçlü makinelere yatırım yapmak o kadar karlı olur.

6.25 bitcoin artı işlem ücretleri ile bir blok çekmenin karı 2 milyon NOK’u aşıyor.

Tek kazananı olan bir yarış

Bu nedenle, doğru sayı kombinasyonunu tahmin etmek ve “blok”u almak için – bir kazanan ile – on dakikalık bir yarıştır. Ne kadar çok kişi denerse, sayılar o kadar yüksek olur.

Ancak bu kadar büyük bir temettü ile birçok insan, hesaplamaları gerçekleştirmek için özel olarak yapılmış bilgisayarlara yapılan yatırıma değer olduğunu düşünüyor. Dünyada bu türden binlerce bilgisayar olabilir.

100.000 makine mi?

Göteborg’daki Chalmers Teknoloji Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği profesörü olan Erik Agrell, “binlerce” bilgisayarın almak için çok az olduğuna inanıyor.

Böyle 100.000’e yakın bilgisayar olabileceğini düşünüyor.

– Sadece bilgisayarların olduğu kilometrelerce uzunlukta salonlar var, diyor.

Günümüzün bitcoin endüstrisinin enerji tüketiminin yılda 116 TWh olduğu tahmin ediliyor – bu, İsveç’in enerji tüketiminin neredeyse tamamına karşılık geliyor. Cambridge Üniversitesi tahmini yaptı.

Kirli bir endüstri

Bu tür bir enerji kullanımıyla, veri salonlarını ucuz enerji ve az kısıtlama olan ülkelere yerleştirmek en karlı olanıdır.
Geçen yıla kadar en popüler olan alanlardan biri kuzey Çin’deki kömürlü güç kuşağıydı. 2020’de dünyadaki bitcoin’in yüzde 75’inden fazlası oradan alındı.

Bu nedenle, bitcoin’in çoğu, çevre için önemli sonuçları olan kömür gücüyle çıkarılır.

Bu nedenle kirli bir endüstri olarak kabul edilir.

Çin dışında İzlanda, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri bitcoin üretimi için popüler olmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere bazı yerlerde üretimde hidroelektrik kullanılmaktadır. Ancak üretimin çoğu hala kömür gücüne bağlı.

Yönetmelikler sıkılaştırıldı

Son zamanlarda Çin, kripto para birimleri için düzenlemelerini sıkılaştırdı ve Mayıs ayına kadar birkaç bitcoin şirketinin ülkeyi terk ettiği bildirildi.
Ancak yenilenebilir enerjiye sahip ülkelere geçiş, bir bütün olarak enerji tüketiminin çevre dostu olduğu anlamına gelmez.

– Şu anda küresel bir yenilenebilir enerji kaynağı kıtlığımız var, bu nedenle tüm bitcoin üretimini hipotetik olarak hidroelektrikle çalışacak şekilde yönlendirirseniz, çok daha iyi olmaz. Agrell, bunun diğer faaliyetleri fosil yakıtlara geçmeye zorlayacağını söylüyor.

Yüksek fiyat – büyük üretim

Bitcoin fiyatı bu kadar yüksek olduğu sürece, dünyanın herhangi bir yerinde bunun için yarış devam edecek.

Ancak fiyat düşerse ve üretim kârsız hale gelirse, değişikliklere yol açacaktır.

– Agrell, üretimin çok pahalı hale gelmesi durumunda veri salonlarının derhal kapatılacağına inanıyor.