Ekonomi

Elektriği 5 kat daha pahalıya kullanacağız!

AK Parti hükümeti enerji alanından otoyol ve köprülere, hastanelerden savunma sanayisine kadar birçok alanda ki projelerini yap-işlet-devret modeli ile hayata geçiriyor. Lakin, hayata geçirilen bu projelerin vatandaşa yükü katlanıyor. Öyle ki, devlet köprülerinden 13,25 TL’ye geçerken, özel şirketlerin yaptığı köprülerden 147,50 TL geçmek zorunda kalıyoruz. İşte bu durum elektrik alanında da olacak. Ama bir farkla…

Elektrik kurumları özelleştirildikten sonra vatandaşın faturaları her geçen gün katlandı ama vatandaş bu fahiş zamlarla gelen son faturalara katlanamıyor ama bugünleri aratacak yeni zamlar yolda… Hem de faturaları 5’e katlayabilecek boyutlarda zamlar geliyor… Enerji alanında verilen dolar bazlı alım garantisi ile elektriği 5 kat daha pahalıya kullanacağız! Bu konuda açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, mülkiyeti ve işletmesi Rusya’ya ait olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne (NGS) 15 yıl boyunca verilecek alım garantisinin kamu bütçesinde adeta “kara deliğe” dönüşeceğini belirtti.

5 KAT DAHA FAZLA

Ödenecek ücreti ortaya koyan Akın, “Geçtiğimiz ay yarışmayla belirlenen Güneş YEKA’daki ortalama fiyat, Akkuyu’da verilen garantinin 5’te birine denk geliyor. Üstelik Akkuyu’da alım garantisinin dolar üzerinden verilmesi, Türk Lirası’nın değer kaybetmesi durumunda ödenecek tutarın daha da artmasına neden olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Akın, enerji faturalarının özellikle tek adam sisteminde tırmanışa geçtiğini, 2021 yılının başından bu yana da her ay otomatikleşen zamlar yapıldığını vurguladı. Akın, Akkuyu’da kilovatsaat başına verilen alım garantisinin bugün Türkiye piyasa fiyatının 3 katına denk geldiğini ifade etti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bu duruma “garip” bir açıklama getirdiğini kaydeden Akın, Bakanlığın alım garantisine ödenecek fahiş tutarın “günümüze indirgenirse düşük bir değere tekabül ettiği” görüşünü dile getirdiğini ifade etti.

Akın, “Akkuyu’nun halka maliyetini şöyle anlattı:

“Geçtiğimiz ay üçüncüsü düzenlenen yarışma sonuçlarına göre toplam 1000 megavat için 36 şehirde kurulacak santraller, kilovatsaat başına en düşük 18,2 kuruş, en yüksek 32 kuruş fiyatlar verildi. Toplam 76 bölgedeki santraller için ortalama fiyat 21,8 kuruş olarak belirlendi” dedi. CHP’li Akın, Akkuyu NGS’ye verilen 15 yıllık alım garantisine göre güncel kur dikkate alındığında kilovatsaat başına 1,0621 TL ile 1,3183 TL arasında değişen tutarda ödeme yapılması gerektiğini ifade etti. Akın, “Enerji Bakanlığı’nın düzenlediği yarışmayla belirlenen tarifelere göre YEKA GES – 3 üzerinden alınacak elektriğin fiyatı Akkuyu’ya göre çok daha ucuz olacak. Akkuyu NGS’ye kilovatsaat başına ödenecek garanti tutarı, YEKA GES-3’te belirlenen ortalama tarifede 4,8 kat, en düşük tarifede ise 7 kat daha pahalı oluyor. Siyasi bir kararla yapılan Akkuyu’da bu anlaşma gözden geçirilmelidir. Türkiye’de fiyatlar 5 kata kadar düşerken bu koşullarda Akkuyu’ya ödenecek garanti tutarı kamu bütçesinde adeta kara deliğe dönüşecektir.”