Sağlık

Meme kanseri tedavisi

Meme kanseri için bir tedavi seçerken devreye giren birçok faktör vardır. Meme kanseri ağrı yapar mı? Meme kanseri evreleri, 1. evre tedavisi, kanserli memenin dış görünüşü, kanserli memenin ultrason görüntüsü, meme kanserinin hangi uzmanlık alanına girdiği, cerrahi müdahale, radyasyon tedavisi, kemoterapi ve ilaçları ve diğer tüm detayları bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Genel olarak meme kanseri tedavisi hakkında

Bu hastalık için bir tedavi yöntemi seçerken devreye giren birçok faktör vardır. Tedavinin mümkün olan en iyi şekilde olması için tedavinin sizinle tedavi ekibi arasında işbirliği içinde planlanması önemlidir.
Ne tür meme kanseri olduğu, tümörün özellikleri, tümörün şiddeti, hormon tedavisine iyi yanıt veren bir tümör olup olmadığı, genetik tümörün durumu, memenizin büyüklüğü, sağlığınız ve yaşınız ve hala adet görüp görmediğiniz, doktorun değerlendirmelerine yardımcı olacak faktörlerdir.

MEME KANSERİ HANGİ UZMANLIK ALANINA GİRER?

Kanser tedavisi, meme kanseri konusunda uzmanlaşmış bir cerrah veya bir onkolog (onkolog) tarafından yönetilir. Onkolog meme kanseri tedavisi konusunda uzman bilgisine sahiptir. Radyolog, patolog, kanser hemşiresi, sosyal hizmet uzmanı, radyasyon terapisti ve plastik cerrah gibi bir dizi başka profesyonel de tedaviye katılır. Bunların tümü meme kanseri tedavisi konusunda geniş bilgi ve deneyime sahiptir ve sizin için en iyi planı hazırlayabilir.

CERRAHİ MÜDAHALE

Cerrahın amacı genellikle kanserli tümörün tamamının çıkarılmasıdır. Cerrahi, meme kanseri tedavisinin temel taşıdır ve cerrahi teknik, son yıllarda bir takım gelişmelerden geçmiştir. Bugün yapılan işlemler çoğu durumda birkaç yıl önce yapılan ameliyatlardan çok daha naziktir. Çoğu durumda meme korunabilir.

Meme koruyucu cerrahi, cerrahın bazı çevre dokularla birlikte tümörün kendisini çıkarması ile yapılır. Meme koruyucu cerrahi yapılırsa, bunu her zaman radyasyon tedavisi takip etmelidir. Bu tür bir kombinasyon tedavisi, tüm memenin çıkarılması kadar iyi sonuçlar verir.

Hangi durumlarda kemoterapi alınması gerekir?

Bununla birlikte, meme koruyucu prosedürleri uygulamaya karar vermeden önce doktorun dikkate alması gereken bir dizi faktör vardır. Daha önce meme bölgesinde radyasyon tedavisi görmüşseniz, memenin farklı bölgelerinde iki veya daha fazla tümör varsa, yaygın hastalık varsa, ameliyat sonrası radyasyon tedavisi yapılamıyorsa böyle bir operasyon yapılamaz, veya tümör beş santimetreden büyükse. Tümör beş santimetreden büyükse veya deriye veya kasa bağlıysa, ameliyat yapılmadan önce kemoterapi almanız gerekir.

Tüm memenizi aldırdıysanız, yeniden yapılandırma, yani cerrahın yeni bir meme yaptığı ve meme protezi yerleştirdiği bir prosedür için düşünülebilir. Aynısı, meme koruyucu cerrahiden sonraki sonucun göğüslerin boyutunda yüzde yirmiden fazla farka yol açması durumunda da geçerlidir. Sigara içen kadınların bu teklifi almadığını belirtmek önemlidir. Bunun nedeni, tütün kullanımının yara enfeksiyonu ve prosedürle bağlantılı diğer komplikasyonlar açısından önemli ölçüde artmış bir riske yol açmasıdır. Teklif ayrıca yaşlılıkta veya kötü sağlıkta otomatik olarak verilmez. Yeniden yapılandırma bireysel kadınla tartışılır. Prosedür nispeten büyüktür ve uzun süreli takip gerektirir ve çoğu böyle bir prosedürü istemez.

Rekonstrüksiyon, kanser ameliyatı ile aynı anda veya sonrasında yapılabilir. Beklemeyi seçerseniz, ameliyatın gerçekleştirilebilmesi için radyasyon tedavisi ve kemoterapinin bitiminden sonra en az on iki ay geçmesi gerekir.

MEME KANSERİ İÇİN RADYASYON TEDAVİSİ

Radyasyon yalnızca ışınların çarptığı hücreler üzerinde çalışır ve bu nedenle tedavi şekline lokal tedavi denir (vücutta çalışan kemoterapinin aksine). Radyasyon tedavisi genellikle toplam üç ila altı hafta boyunca haftada beş gün verilir. Radyasyon ağrısız bir tedavidir, ancak genellikle radyasyon bölgesindeki cildi tahriş eder ve yoğun güneş yanığını andıran bir reaksiyona neden olabilir.

Radyasyon tedavisi meme kanseri ameliyatından sonra belirli kriterlere göre verilir. Cerrahın tüm kanser hücrelerini çıkarmak için elinden gelenin en iyisini yapmasına rağmen, tümörün olduğu bölgede bir miktar kalmış olabilir ve bu kalan kanser hücreleri, ışınların çıkarabilir. Radyasyon tedavisi, hem hayatta kalma hem de nüks açısından uzun vadeli beklentileri iyileştirmek için verilir. Meme koruyucu cerrahiden sonra mutlaka radyasyon verilmelidir. Meme kanserinin bazı öncül türleri de nüks riskini azaltmak için radyasyonla tedavi edilmelidir.

Radyasyon tedavisi, kemoterapi verilmeyecekse ameliyattan altı ila sekiz hafta sonra başlamalıdır. Kemoterapi alacaksanız, radyasyon tedavisi genellikle kemoterapinin bitiminden üç ila dört hafta sonra başlar. Bu sırada hormon tedavisi ile tedaviye de başlanabilir.

MEME KANSERİ İÇİN KEMOTERAPİ VE İLAÇLAR

Kemoterapi alacaksanız bir dizi faktör devreye girer. Tedavi ne zaman verilmelidir? Ne tür kemoterapi? Ne kadar yüksek dozlar verilmelidir? Pek çok türü vardır ve sizin durumunuzda hangi kemoterapi ve diğer tedavi kombinasyonlarının sizin için uygun olduğu sürekli olarak değerlendirilmelidir. Sizin ve vücudunuzun bu ilaçlara nasıl tepki vereceği de tedavi seçiminde çok önemli olacaktır.

Kemoterapi Ne İşe Yarar?

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldüren veya büyümelerini önleyen bir ilaçtır. Cerrahi ve radyasyon çok hedefe yönelik bir etkiye sahiptir, ancak tümörün tedavi edilen alanın dışına yayılmasıyla hiçbir şey yapamaz. Kemoterapi, kanser hücreleri nerede olursa olsun vücudun çoğu yerinde çalışır. Bu, özellikle henüz saptanabilir bir hastalığa dönüşmemiş küçük yayılmaların olduğu durumlarda önemlidir. Kemoterapi bu nedenle radyasyon ve cerrahiye önemli bir ektir. Bazı durumlarda tümörü küçültmek ve böylece ameliyatı cerrah için daha kolay hale getirmek için cerrahi tedaviden önce kemoterapi de verilir.

Ne yazık ki kemoterapi vücuttaki bazı sağlıklı ve normal hücreleri de etkileyecektir. Özellikle vücutta sıklıkla değiştirilen normal hücreler bu tür tedavilerden zarar görür. Bu öncelikle kan hücreleri için geçerlidir – beyaz ve kırmızı kan hücreleri ve trombositler. Saçları oluşturan hücreler ve mide ve bağırsaklarda mukus zarları oluşturan hücreler de özellikle savunmasızdır. Kemoterapi tedavisi sırasında enfeksiyon riskiniz artabilir (beyaz kan hücreleri enfeksiyon savunmasının önemli bir parçasıdır), anemik hale gelebilir (kırmızı kan hücrelerinin sayısı azalır) ve eskisinden daha kolay kanama yaşayabilirsiniz ( daha az trombosit nedeniyle). En sık görülen yan etkiler bulantı ve kusma, iştahsızlık, halsizlik, fiziksel ve zihinsel yorgunluktur. Bu rahatsızlıkları tedavi etmede yavaş yavaş daha iyi hale geldik.

Kemoterapi Tedavisi

Çoğu kemoterapi türü doğrudan kan dolaşımına verilir. Tedaviye genellikle ameliyattan sonraki dört ila altı hafta içinde başlanır ve cerrahi yaranın iyi bir şekilde iyileşmesi sağlanır. Bu ilaç genellikle döngüler halinde verilir. Bu, kemoterapinin bir veya daha fazla gün yoğun bir şekilde verildiği ve ardından tedaviden sonra vücudun iyileşmesi için birkaç hafta verdiği anlamına gelir. Bu döngü daha sonra belirli sayıda, genellikle dört ila altı tur arasında tekrarlanır.

Hormon baskılayıcı tedavi meme kanseri için önemli bir yardımcı tedavidir. Tümörlerden alınan doku örnekleri, hormonlardan etkilenip etkilenmedikleri de dahil olmak üzere bir dizi farklı özellik için test edilir. Hormona duyarlı tümörleri olan herkese beş yıl, bazılarına on yıl süreyle hormon baskılayıcı tedavi önerilir. Menopoza girmediyseniz, genellikle tamoksifen kullanmanız önerilir ve menopozu bitirdiyseniz, sözde aromataz inhibitörü uygundur. Bu tedavinin meme kanserinin tekrarlama riskini azalttığı gösterilmiştir.

Tamoksifenin yan etkileri

Tamoksifenin yan etkileri arasında sıcak basması, artan ter üretimi, hafif mide bulantısı, sıvı tutulması ve yaklaşık yarısı adet kanamasının kaybolması sayılabilir. Aromataz inhibitörleri eklem sertliği ve ağrısı, kas ağrısı, vajina ve idrar mukozasında incelme ve kemik yoğunluğunun azalması gibi yan etkilere neden olabilir. Terapistiniz, durumunuzdaki hem etki hem de yan etki riskini değerlendirecek ve hangi tedavinin sizin için en iyi olacağına karar verecektir. Hormon tedavisinde herkes ayrıca kalsiyum ve D vitamini ve muhtemelen osteoporoz ilaçları (bifosfonatlar) kullanmalıdır. Bu konuda, diğer şeylerin yanı sıra kemik yoğunluğu ölçümünden elde edilen sonuçlara dayalı olarak, osteoporoz geliştirme riskiniz ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak bireysel tavsiye verilir.

Son yıllarda, belirli meme kanseri türleri için sinyal engelleyici ilaçlarla hedefe yönelik tedavi denen bir yöntem kullanılmaktadır. Düşünülmekte olan ve kanser tedavisinde ek yardım sağlayabilecek birkaç ilaç vardır. Eğilim aynı zamanda meme kanserinin daha erken tespit edilmesi ve böylece tedavisinin daha kolay hale gelmesidir.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.