Sağlık

Felçliğe (inme) Neden Olabilecek Risk Faktörleri

Felçlik (İnme), beynin bir kısmına kan akışını keser. İnmeler ölümcül olabilir, ancak inme nedenlerinin çoğu yaşam tarzıyla ilgili olduğundan, inme riski önemli ölçüde azaltılabilir. O zaman soru şudur: “İnme geçirme şansınızı artıran yaşam tarzı seçimlerinizden bazıları nelerdir?”
İnme için risk oluşturan yaşam tarzı faktörlerinden bazıları şunlardır:

Yüksek tansiyon

Yüksek Tansiyon, kan damarlardan olması gerekenden daha yüksek bir basınçta aktığında meydana gelir. Normal kan basıncı 120/80 mm hg civarında olmalıdır. Bu durumla ilgili korkunç olan şey, genellikle hiçbir uyarı işareti veya bazen semptomlar olmadan gerçekleşmesidir, bu nedenle bireyler bilmeden birkaç yıl onunla yaşar. Belirtiler, fazla mesai, zamanla kan damarlarına zarar verdiği ve beyinde pıhtı oluşumuna neden olduğu için felce neden olur.

Sigara içmek

Sigara dumanı vücuda karbon monoksit de dahil olmak üzere toksik kimyasallar salgılar ve kan basıncını artırmak için kardiyovasküler sisteme zarar verebilir. Sigara içmek ayrıca arterlerde kan pıhtılarına ve kalp hasarına neden olabilen plak oluşumunun ana nedenlerinden biridir. Bunlar beyne giden kan akışını azaltabilir.

Yüksek kolestorol

Kolesterol seviyenizi kontrol ettirmeniz de çok önemlidir, çünkü kan dolaşımındaki yüksek miktarda kolesterol kan damarlarında plak oluşumuna neden olarak kan pıhtısına yol açar.