Gündem

DSÖ Delta Varyantının tüm dünyaya yayılacağına dair uyarılarda bulundu!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tüm ülkeleri uyararak Covid-19 Delta Veryantının tüm ülkelere yayılacağı konusunda son dakika uyarılarda bulundu. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaptığı açıklamada, “Delta varyantı halihazırda 104’ten fazla ülkede görüldü. Kısa süre içinde dünyada baskın varyant olmasını bekliyoruz” dedi.

Ghebreyesus “Ormandan tamamen çıkmış değiliz. İşte bu yüzden dünyanın geri kalanına aşı bulmak konusunda çok endişeliyim çünkü virüsün bulaşmasını ve gelişmeye devam etmesini biran önce durdurmamız gerekiyor. Aksi takdirde başa çıkmamız giderek zorlaşıyor zira yeni varyantlar oluşuyor. Delta varyantı tehlikelidir ve halk sağlığı yanıtının sürekli değerlendirilmesini ve dikkatli bir şekilde ayarlanmasını gerektiren gelişmeye ve mutasyona devam etmektedir” dedi.

Delta Varyantı Türkiye’de 32 ilde görüldü ve bu varyantın Plus modeli 7 ilde tespit edildi. Bartın Valiliği, delta varyantı tehlikesinden dolayı Kurban Bayramı için bazı yasaklar getirdi. Şimdiden tüm dünyaya korku salan bu varyant, çok daha ölümcül ve aşıya karşı daha dirençli olduğu belirtiliyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu