Sağlık

VLP Aşısı nedir, nasıl çalışır ve faydaları nelerdir?

VLP, virüs benzeri parçacıklar anlamına gelir. Virüs benzeri parçacıklar, virüsleri taklit eden ancak bulaşıcı olmayan moleküllerdir. İnsan papilloma virüsü (HPV), hepatit B, sıtma ve daha fazlası gibi hastalıklara karşı aşı oluşturmanın çok etkili bir yoludur.

VLP aşıları nasıl çalışır?

Virüs benzeri bir parçacık, herhangi bir viral genetik materyal içermediği için bulaşıcı değildir. Gerçek viral moleküllere çok benzer olduklarından, vücuda bir VLP sokmak bir bağışıklık tepkisini tetikleyecektir, ancak bir kişi aşılandığı virüsün herhangi bir semptomunu yaşamayacaktır.

Vücut VLP’ye karşı bir bağışıklık tepkisi aldığında, virüsü tanıyacak ve gelecekte enfeksiyonu önleyerek insanlara o virüse karşı bağışıklık kazandıracaktır.

Bir VLP, çoklu katmanlarda düzenlenebilen bir veya daha fazla yapısal proteinden oluşur. Ayrıca, çok sayıda farklı virüsü kaplayan en dış katman olan bir dış lipid zarfı da içerebilirler. Bu dış katman, virüs partikülünün içindeki genetik materyali korur. Bazı virüslerde zarflar, virüs bulaşmış kişiden gelen ve bağışıklık sistemi tarafından algılanmamasına yardımcı olan materyal içerebilir.

Bir VLP aşısı oluşturmak bakteri, maya, böcek veya memeli hücrelerini kullanabilir. Seçilen hücre tipi, bu şekilde bir aşı üretmenin maliyetine ve post-translasyonel modifikasyonlar (PTM’ler) yoluyla mümkün olan en güçlü bağışıklık tepkisini tetiklemek için VLP’nin daha sonra modifiye edilmesi gerekip gerekmediğine bağlıdır.

Bir çalışma, 174 VLP’de, VLP’yi yapmak için vakaların %28’inde bakteriyel sistemlerin, %20’sinde maya sistemlerinin ve %28’inde böcek sistemlerinin kullanıldığı sonucuna varmıştır. Vakaların sırasıyla %9 ve %15’inde bitki ve memeli sistemleri kullanılmıştır.

VLP aşı türleri

Aşağıdakiler dahil birçok farklı aşı türü vardır:

Canlı zayıflatılmış aşılar

inaktif aşılar
Alt birim , rekombinant, polisakkarit veya konjuge aşılar
Toksoid aşılar
VLP aşıları bir tür rekombinant aşıdır, ancak canlı zayıflatılmış bir aşının etkinliğini sunarlar. Rekombinant aşılar, bağışıklık sisteminin spesifik olarak hedeflediği belirli bir mikrop parçasını kullanır.

Tipik olarak, bu tip aşıya karşı bağışıklık tepkisi çok güçlüdür, ancak bazen bağışıklığı korumak için aşıyı fazla mesai yapmak gerekebilir. Rekombinant aşının önemli bir avantajı, zayıflamış bağışıklık sistemi olan kişilerde kullanıma uygun olmasıdır.

35 farklı aileye ait virüslerden yapılmış yaklaşık 110 VLP var ve bu alana ilgi önemli ölçüde artıyor.

İlk olarak 12 ila 13 yaş arasındaki kız ve erkek çocuklara sunulan insan papilloma virüsü aşısı (rahim ağzı kanseri aşısı olarak da bilinir), yaygın olarak kullanılan bir VLP aşı türüdür. HPV aşısında, VLP’ler, mikrop kılıfında bulunan protein olan ana kapsid proteini L1 tarafından oluşturulur.

Virüs benzeri parçacıklar da çok küçüktür ve parçacık yarıçapı yaklaşık 20 ila 200 nm’dir. Bu, bir enfeksiyon durumunda bağışıklık sisteminin aktive olduğu lenf düğümlerine kolayca girebilecekleri ve VLP’lerin lenf düğümlerine 10 dakikadan kısa sürede ulaştığı gösterilmiştir.

Ayrıca küçük boyutları nedeniyle, VLP’ler, hastalık partiküllerini lenfositlere sunan antijen sunan hücreler (APC’ler) tarafından alınabilir, böylece bir enfeksiyon durumunda bağışıklık sistemi onları tanıyacaktır. Bir APC tarafından alındıktan sonra, VLP’ler bozulabilir ve bir T-hücre yanıtını aktive edebilir. T hücreleri , vücudun enfeksiyona karşı bağışıklık tepkisinin bir parçasıdır.

VLP’leri içeren nanoparçacıklara dayalı olarak yapılan aşıların gelişimini tartışan artan sayıda çalışma var. Bu nanoparçacık bazlı aşıların avantajları, yüksek özgüllüğe sahip olduklarına, çok verimli olduklarına ve iyi farmakokinetik özelliklere sahip olduklarına inanılmasıdır .

Nanopartikül bazlı VLP aşıları, aşıların enjekte edilmesi ihtiyacını da ortadan kaldırabilir ve potansiyel olarak intranazal aşılar veya inhalerlerde verilebilir.

VLP aşısının faydaları nelerdir?

VLP aşıları, VLP’nin antijenleri B hücre reseptörlerinin (BCR’ler) çapraz bağlanmasına izin veren tekrarlı bir şekilde sunma yeteneğinden yararlanır .

VLP’ler, bir kişinin bir hastalığa karşı iyi bir bağışıklık oluşturmasına yardımcı olan güçlü bağışıklık tepkilerini tetikleyen tekrarlayan yüzey desenlerine ve parçacıklı bir yapıya sahiptir. Hem aşılanan kişi hem de aşıları üreten ve uygulayan kişiler için çok güvenli oldukları da gösterilmiştir.

Bunun nedeni, virüs benzeri parçacıkta canlı viral materyal bulunmamasıdır, yani aşıyı üreten kişiler virüsü kendileri bulaştıramazlar. Bu aynı zamanda aşıyı uygulayan hiç kimsenin parçacıklara maruz kalması durumunda virüse yakalanmayacağı anlamına gelir.

Virüsler mutasyona uğramaya eğilimli olduğundan, bazı durumlarda önceki aşıları etkisiz hale getirdiğinden, VLP’ler bu sorunla mücadele için umut verici bir seçenektir. Bunun nedeni, bir VLP’nin yüzey proteinlerinin, bir virüsün yeni bir versiyonunda belirli bir protein kombinasyonuna karşı savaşmak üzere modellenebilmesidir.

VLP’ler de çoğalamaz, bu da onları bazı açılardan zayıflatılmış aşılardan daha güvenli kılar.

VLP aşısının riskleri nelerdir?

VLP aşılarının riskleri büyük ölçüde diğer aşı türleri ile aynıdır. Yaşanan herhangi bir yan etki muhtemelen bir kişinin aşılandığı hastalığa bağlı olacaktır.

Aşılamanın yaygın yan etkileri şunlardır:

Aşının enjekte edildiği yerde ağrı, şişlik veya kızarıklık
hafif ateş
Titreme
yorgunluk
baş ağrısı
Kas ağrıları
Eklem ağrıları
Bu yan etkiler, bağışıklık sisteminin vücudu aşılanan hastalıktan korumak için bir tepki oluşturduğunun bir işaretidir.

Aşı enjekte edilirse, derideki herhangi bir kırılma enfeksiyon riski taşıyabileceğinden, enjeksiyon bölgesinde küçük bir enfeksiyon riski vardır.

Genel olarak, hastalığa karşı aşı olmak, hastalığa yakalanmaktan daha güvenlidir.

Özet

Bulaşıcı viral hastalıklara karşı aşı geliştirmek için virüs benzeri parçacıkların kullanılması, HPV aşısının başarısından bu yana giderek daha popüler bir çalışma alanı haline geliyor. VLP aşıları, artan güvenlikleri ve güçlü bağışıklık tepkilerini tetikleme yetenekleri nedeniyle giderek daha sık kullanılmaktadır ve büyük ölçekte yapılabilmeleri ve inhale aşılarda enjekte edilen aşılara göre kullanılma potansiyelleri diğer aşılara göre çekici bir avantajdır. aşı türleri.

HPV ve hepatit B aşısı gibi piyasada geniş çapta kabul gören birkaç VLP aşısı vardır ve şu anda geliştirilmekte olan diğer hastalıkları hedefleyen daha birçok VLP aşısı türüyle birlikte bir VLP sıtma aşısı ile bazı başarılar elde edilmiştir.

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.