Gündem

Çocuk istismarcısı Uşşaki Tarikatı lideri serbest mi bırakılacak?

Çocuk istismarı suçundan hüküm giyen Uşşaki Tarikatı lideri Şağban’ın müritleri, istismar ettiği çocuğun ailesine saldırdı. Şağban’ın istismarına maruz kalan 11 yaşındaki E.A., babaannesi M.A. ve halası A.C. Uşşaki Tarikatı müritlerinin saldırısına uğradı ve ölümle tehdit edildi. Tüm bunlar yaşanırken diğer taraftan ise bu ve bunun gibi yobaz zihniyetlerin, AKP ve MHP eli ile 4. yargı paketinin 13. maddesiyle serbest bırakılacağına dair bazı iddialar ortaya atıldı. Peki, Çocuk istismarcısı Uşşaki Tarikatı lideri Şağban serbest mi bırakılacak? Vatandaş bu duruma nasıl tepki gösterdi… İşte, 4’ün yargı reformunun ayrıntıları…

MADDİ DELİL ZORUNLULUĞU

AKP ve MHP tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan 4’üncü yargı paketi; Muhalefete göre adaleti tahsis edecek hiç madde içermiyor. Paket, cinsel istismar suçlarına yönelik olarak ‘’maddi delil zorunluluğu” getiriliyor. Peki, maddi delil ne demek?

Yeni yargı paketinde, cinsel suçlarla ilgili getirilmek istenen maddi delil zorunluluğu ile cinsel istismarın olduğuna dair kesin dillerin yani suçun oluşma anında en az 2 kişinin şahit olması, zanlının biyolojik kalıntılarının istismara uğrayan müştekinin cinsel organında tespit edilmesi, video kaydı gibi itiraza mahal vermeyen, çürütülemeyen delillerdir. Lakin, maddi zorunluluk her ne kadar hukukun üstünlüğünü baki kılsa da, çocuk istismarı suçlarında maddi delil bulmak çok zor. Zira, istismara uğrayan çocukların ailelerine durumu aktarması, şikayet etme süreci derken bazen günler alabiliyor. Bazen de çocuklar kendi aileleri tarafından cinsel istismara maruz kalabiliyor. Bu durumda da, suçun ortaya çıkması uzun zaman alabiliyor ve bu durumda ne bir biyolojik kalıntı neden başka bir delil ortaya çıkabiliyor. Çocukların anlattıkları ise maddi delil sayılmıyor. Ki bunun örneğini geçenlerde Antalya Elmalı davasında gördük…

Uzun süre cinsel istismara maruz kalan 7 ve 10 yaşında ki çocuklar, yaşadığı dramı mektupla ve resimlerle anlatmaya çalışsa da maalesef bunlar dava dosyasına girmedi. Adli tıp, çocuklara cinsel istismar yapıldığına dair raporu yayınladı ama cinsel istismarda bulunan kişilere dair her hangi bir kimlik delili ortaya koyamadı ve dolayısı ile tutuklu bulunan zanlılar 3’üncü duruşmada serbest bırakıldı. İşte, Uşşaki Tarikatı lideri Eyüp Fatih Şağban’ın davasında da buna benzer olayların yaşanması söz konusu olabilecek. Ama bir farkla.. Nasıl mı?

Uşşaki Tarikatı lideri Şağban Davası

Bilindiği üzere Şağban, cinsel istismar suçundan dolayı 10 yıla kadar hapis cezası aldı ve cezası hükme bağlandı. Hükme bağlanmasında ki esas, sanığın itirafı ve müştekinin beyanıdır. Bunlar maddi delil değildir. Zira itiraflar, beyanlar değişebilir lakin maddi deliler, aksi ispatlanmadığı (sahte değil olduğu ispatlanmadığı) müddetçe değiştirilemez. Dolayısı ile bu 4’üncü yargı paketinde ‘’maddi delil aranma zorunluluğu’’ şartı tüm beyanların üzerinde olabilir ve sanık ikrarda bulunduğu suçu bazı geçerli bahaneleri öne sürerek inkar yoluna giderek tekrar CMK 311. Madde ile yeniden yargılanma talebinde bulunabilir. Ve dava bu yönde gelişme gösterirse çocuk istismarcısı Şağban delil yetersizliğinden dolayı serbest bırakılabilir… Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için hemen şu konuyu açmak gerekir;

Hukukta itiraf tek başına yeterli bir kanıt değildir. Kişinin itirafı maddi delillerle desteklenmelidir. Çünkü itiraf eden kişi, başkasının suçunu belli bir çıkar karşılığında üzerine almış olabilir veya o anda itiraf eden kişi daha sonrasında pişman olup itirafının yalan olduğunu söyleyebilir ve tekrar yargılanma yoluna gidebilir. İşte bu öngörülerden dolayı hukuk sisteminde maddi delil itiraftan ayrıdır. Maddi deliller yapılan itirafı doğrulamadığı müddetçe dava yüzde yüz olgunluğa ulaşamaz. Buna göre; bir davada yüzde 5 dahi şüphe varsa bundan ‘’şüpheden sanık yararlanır’’ ilkesine göre zanlı yetersiz delil oluşumundan dolayı ya takipsizlik alır yada beraat eder…

VATANDAŞ BU DURUMA NASIL TEPKİ GÖSTERDİ?

Bu haber ile ilgili sosyal medyada yapılan bazı yorumlar;

  • Kimki Allah ile kul arasına girmek istiyor, bilinki o şeytanın ta kendisidir. Uşşaki Tarikatı da dahil bütün tarikatlar kapatılmalıdır.
  • Biz de zannediyoruz ki, 12 yaşında bir çocuğu taciz ettiği için tarikattan dışlanır, utanç duyar, kimselerin yüzüne bakamaz, tekrar kabul ve saygı görmez falan. Uşşaki Tarikatı elemanları, nasıl canlılarsınız?
  • “Cumhuriyet son buldu. Tayyip bey 1. Padişahtır” diyen, 12 yaşındaki kız çocuğuna cinsel taciz ve istismarda bulunan Uşşaki Tarikatı Şeyhi Fatih Nurullah TBMM’de AKP ve MHP oylarıyla kabul edilen 13. Madde ile serbest kalacak.
  • Uşşaki Tarikatı şeyhinin taciz ettiği çocuğa bu kez de şeyhin müritleri saldırdı…
  • “Bunlar vahiyden ve ayetten, bizzat halkı yağmalamak için bir araç olarak faydalandılar !”
  • Uşşaki Tarikatı mensupları, şeyhlerini kurtaracak 4. yargı paketinin 13. maddesi için kutlama yayınlayıp,TBMM’ye teşekkür etti!
  • Şanlıurfa’da 14 yaşındaki kız doğum yapıyor. Babası kim diye soruyorlar. “Ya abim ya dayım, ikisi de bana tecavüz etti.” diye cevap veriyor. Bu çocuktan acaba hangi somut delili isteyeceksiniz?
  • Tarikatlar halkı kandırmasın, Doğru bilgi edinsin, Dini doğru öğrensin diye Ülkemizin kurucu Lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk Diyanet işleri başkanlığını kurdu. Tarikatlar zaviyeler tekkeler yasaklandı. Yahu anayasayı uygulasanıza..! Tarikatmı olur bu dönemde.?

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu