Gündem

Halk TV, Tele1, KRT TV ve FOX TV’ye peş peşe cezalar!

RTÜK tarafından Halk TV, Tele1, KRT TV ve FOX TV’ye peş peşe cezalar kesildi. Kesilen cezalara tepki gösteren muhalefet, konuyu meclis gündeminde dile getirdi. RTÜK’e tepki gösteren İstanbul Milletvekili Harun Saruhan Oluç ”İktidarı eleştiren televizyonları susturabilmek için RTÜK sürekli ceza kesiyor ve âdeta iktidarın ekran komiseri gibi davranıyor” dedi. Oluç, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

İKTİDARA YAKIN OLMAYAN MEDYA KANALLARINA CEZA YAĞDI

9 kez Halk TV’ye ceza kesilmiş. Halk TV’yi 6 cezayla Tele1 televizyonu izliyor. KRT televizyonuna 4 kere ceza kesilmiş ve bu cezaların toplamı yüz binlerce lira. FOX TV’ye 3 kez ceza kesilmiş, milyonlarca lira.

Şimdi, RTÜK aslında televizyonları ikiye ayırmış vaziyette: Bir tanesi, iktidarı seven, iktidarı destekleyen, iktidar doğrultusunda kara propagandaya katılan ve iktidarı öven yayınlar yapan televizyonlar, bir de eleştiren televizyonlar. İktidarı eleştiren televizyonları susturabilmek için RTÜK sürekli ceza kesiyor ve âdeta iktidarın ekran komiseri gibi davranıyor. Sözde, RTÜK bir anayasal kurum ama tek yaptığı iş iktidarı eleştiren, muhalif olan kanalların sözünü kesmek için ceza kesmek oluyor ama iktidarın yanında yer alan kanallara, yayınlara en ufak bir ceza yok.

YANDAŞ KANALLARA CEZA YOK

Yüzlerce şikâyete rağmen, bizim de onlarca, yüzlerce şikâyetimize rağmen, RTÜK iktidar yanındaki kanallara, televizyonlara hiçbir ceza vermiyor. Anayasal bir kurum olma özelliğini kaybetmiştir RTÜK, bir kez daha vurguluyoruz.

Bu, özgür medyanın tepesinde giyotin sallamaktır

ENGİN ALTAY (İstanbul) -Eskiden bu ülkede, hani Tayyip Bey hep diyor ya: “Eski Türkiye, şimdiki Türkiye; nereden nereye.” Şimdi, eskiden ben şunu hatırlıyorum: Güneydoğu Anadolu’da Doğu Anadolu’da Kürtçe türkü söylediği için dipçiklenen anamızı, kardeşimizi hatırlıyorum. Çok şükür bunlardan kurtulduk derken şimdi, televizyonda Türkçe türkü, şarkı söylendiği için -bandrolü alınmış, her yerde serbestçe çalınan bir türkü- bizim de önceki dönem milletvekilimiz olan bir sanatçı tarafından söylendiği için RTÜK Halk Televizyonuna, Görkemli Hatıralar programına üç yayın durdurma cezası verebiliyor. Bakın, işte, bunun adı aymazlıktır, bu şarlatanlıktır. Ben bu RTÜK Başkanına bir kere böyle bir söz ettim, dava açtı, kaybetti. Bu, özgür medyanın tepesinde giyotin sallamaktır. Bugün Türkiye’de -biraz önce Sayın Grup Başkan Vekili söyledi- cezalar Halk TV’ye, Tele1’e, KRT’ye, Fox’a, Halk Tv’ye, Tele1’e, KRT’ye, Fox’a. Yani bu nasıl bir mantık, neyle izah edilecek? Nereden nereye geldik?

Biraz önce basın toplantısında söyledim. Şimdi, bu, Erdoğan’ın lüks saray yaptığı, yazlık saray yaptığı yerde, Türkiye Cumhuriyeti devletinin 3+1 bir konuk evi vardı, bir lojmanı vardı. Merhum Cumhurbaşkanımız Özal -nur gölünde yatsın- Hanımefendi’yle orada tatil yaparken kendisine muhalefet eden Uğur Dündar ve Ertuğrul Özkök’le orada nohutlu pilav yedi. Üstelik nohutlu pilavı da merhum Cumhurbaşkanımızın hayatta olan eşi Sayın Semra Özal pişirdi.

Nereden nereye geldik?

Bir Cumhurbaşkanı mütevazı bir yazlıkta kendisine muhalefet eden gazetecilerle eşi hanımefendinin yaptığı nohutlu pilavı paylaşıyor, bir Cumhurbaşkanı da kendisine muhalefet eden televizyonların başında RTÜK giyotinini sallandırıyor, kendine muhalefet eden gazetecileri de cezaevine yolluyor, ondan sonra bize “Eski Türkiye” deyip duruyor. Sen o eski Türkiye’ye kurban ol ya, kurban ol eski Türkiye’ye!

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu