DünyaGündem

10 kat daha ölümcül olan Lambda varyantı 30 ülkeye yayıldı!

Delta Varyantından 10 kat daha ölümcül, bulaşırlığı kat ve kat daha yüksek olan Lambda varyantı 30’dan fazla ülkeye yayıldı. Doktorlar, “Lambda” varyantının Hindistan’da ilk tanımlanan Delta’dan daha ölümcül olduğu konusunda uyardı ve mevcut Covid aşılarına karşı dirençli olabileceği konusunda endişelerini dile getirdi. Peki bu Lambda varyantı nedir? Ne kadar ölümcül bir virüs? Aşılara dirençli mi? İşte detaylar…

LAMBDA VARYANTI

Lambda varyantı Peru’da ortaya çıktı ve son dört hafta içinde 30’dan fazla ülkede tespit edildi. Malezyalı sağlık yetkilileri, mutasyonun “Delta varyantından daha bulaşıcı” olduğu konusunda uyarırken , Peru Sağlık Bakanlığı 5 Temmuz Pazartesi günü yayınlanan bir tweet’te Peru’nun şu anda “dünyadaki en yüksek ölüm oranını” yaşadığını söyledi.

Varyant, Güney Amerika ülkesinde hızla yayılıyor ve 100.000 kişi başına yaklaşık 500 ölüme katkıda bulunuyor.

John Hopkins verilerine göre bu, 100.000 kişi başına yaklaşık 300 ile ikinci en yüksek ölüm oranına sahip olan Macaristan’da kaydedilen ölümün neredeyse iki katı.

Perulu bilim adamları, varyantı ilk olarak geçen yıl Aralık ayında, “her 200 örnekten sadece bir tanesini” oluşturduğunda fark ettiler. Varyantı ilk olarak geçen yıl Aralık ayında, “her 200 örnekten sadece bir tanesini” oluşturduğunda fark ettiler. Bununla birlikte, Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre, Mart ayına kadar bu rakam vakaların yüzde 50’sine yükseldi ve o zamandan beri yüzde 82’ye yükseldi.

Vakalardaki hızlı artış, varyantın diğer Covid-19 varyantlarına göre çok daha yüksek bulaşma oranına sahip olduğunu gösteriyor.

LAMBDA VARYANTI AŞILARA DİRENÇLİ MİDİR?

Şili Üniversitesi’ndeki araştırmacıların sırasıyla Alfa ve Gama varyantları olarak da bilinen hem Brezilya hem de İngiltere koronavirüs mutasyonlarından çok daha bulaşıcı olduğunu söylemesiyle birlikte Lambda varyantının Covid-19 aşılarına dirençli olabileceği düşünülüyor .

Araştırmacılar virüsü, iki doz Çin CoronaVac aşısı alan yerel sağlık çalışanlarında inceledi.

Ekip, henüz hakem incelemesi yapılmayan bir makalede şunları yazdı: “Verilerimiz ilk kez Lambda varyantının spike proteininde bulunan mutasyonların, antikorları nötralize etmeye ve artan enfektiviteye kaçış sağladığını gösteriyor.

“Daha yüksek enfeksiyon oranları sergilemesi mümkündür, ancak henüz onu gama veya delta ile karşılaştırmak için yeterli güvenilir veriye sahip değiliz.”

C.37 olarak da bilinen Lambda suşunun L452Q sivri proteini, Delta varyantındaki L452R mutasyonuna çok benzer şekilde insan hücrelerini enfekte etme potansiyeli nedeniyle virologlar için özel bir endişe kaynağıdır.

DSÖ, suşu 14 Haziran’da küresel bir İlgi Varyantı olarak sınıflandırdı ve bulaşıcılığı artıran ve aşıların etkinliğini potansiyel olarak azaltan mutasyonlara sahip olduğu düşünülürken, kesin olarak bilmek için henüz yeterli kanıt yok.

DSÖ virologu Jairo Mendez-Rico, Alman haber kaynağı DW’ye şunları söyledi : “Daha yüksek enfeksiyon oranları sergilemesi mümkündür, ancak henüz onu gama veya delta ile karşılaştırmak için yeterli güvenilir veriye sahip değiliz.

“Mümkün olmasına rağmen, şu anda varyantların daha tehlikeli olduğuna ve ölüm oranının artmasına neden olduğuna dair bir gösterge yok.

“SARS-CoV-2’nin evrimi boyunca daha bulaşıcı hale gelmesi muhtemeldir, ancak konakçıya daha fazla zarar vermesi gerekmez.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu