Gündem

3 ilimizde Delta Plus varyantı görüldü!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 30 ilimizde Covid-19 delta varyantı, 3 ilimizde ise Covid-19 delta plus varyantı görüldüğünü belirtti. Delta varyantı zaten çok bulaşıcı olma özelliği ile insanları korkuturken şimdide bu varyantın plus modeli çıktı. Cep telefonu modellerinden bile hızlı gelişen bu Koronavirüs varyantları hakkında açıklama yapan Bakan Koca 3 kişide ve 3 farklı şehirde görüldüğünü belirtti. Lakin Koca nedense hangi illerde olduğunu açıklamadı. Peki nedir bu Delta Plus Varyantı? Etkileri nelerdir? Delta ile Delta Plus arasında ki fark nedir? Yan etkileri, ölümcül riskleri normal koronavirüse göre ne derece tehlikeli. İşte tüm detaylar…

DELTA PLUS VARYANTI NEDİR?

Delta Plus, delta varyantına benziyor gibi görünüyor ancak SSI bulaşıcılık özelliği ve aşıya olan tepkisi henüz doğrulanmadı. Statens Serum Institut’un (SSI) yaptığı açıklamada, bu Delta Plus varyantı normal Delta Varyantına göre daha bulaşıcı bir virüs. Delta Plus – Delta’nın aksine – K417N mutasyonuna sahiptir. İlk çalışmaya göre Biontech Delta varyantına karşı yüzde 75 etkili.

Kopenhag Üniversitesi Enfeksiyon Tıbbı Uzmanı Prof. Dr. Troels Lilleaek konu ile ilgili yaptığı açıklamada ‘’ Plus varyantı, Delta’ya kıyasla artan enfektivite ve antikorların etkisinin azalması ile ilişkili olan ek bir mutasyona sahiptir. Plus varyantı hakkında henüz araştırmalar devam ediyor. İlk yapılan araştırma sonuçlarına göre, bilinenin aksine Delta Plus çok bulaşıcı görünmüyor’’ dedi. Dünyada ki yayılımı ile ilgili bilgide veren Lilleaek ‘’ “Daha yakından incelendiğinde, dünya çapında 200’den az Delta Plus vakasının tespit edildiği ve Birleşik Krallık’ta ilk olarak Nisan ayında tanımlandığı görülüyor, ancak vaka sayısında önemli bir artış görmedik. Şimdiye kadar, artan oranda enfekte olduğunu gördüğümüz normal delta varyantının biraz tersi’’ dedi.

AŞILAR DELTA PLUS VARYANTINA ETKİLİ Mİ?

Prof. Dr. Troels Lilleaek: ‘’Antikorların Delta Plus’a karşı önemli ölçüde azaltılmış bir etkisini göstermediğini gösteren ön sonuçlar elde edilmiştir. Bu yüzden aşıların bu varyanta karşı çalıştığını öne sürüyor.”

Delta Plus ilk olarak Nisan ayında Hindistan’da tescil edildi. O zamandan beri, Birleşik Krallık, İsviçre, Amerika Birleşik Devletleri ve Portekiz de dahil olmak üzere bir dizi başka ülkede vakalar bulundu.

Hindistan Hükümeti, Delta Plus’ı “endişe verici bir değişken” olarak nitelendirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu