Ekonomi

Motorine 1,30 kuruş benzine 1,70 kuruş ÖTV zammı sinyali Erdoğan’dan geldi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan bugün benzin ve motorin fiyatlarındaki ÖTV miktarına dikkat çekti. Şuanda ‘’mazotta 2 lira, benzinde 2,5 lira ÖTV almamız gerekirken, mazotta 71 kuruş, benzinde 83 kuruş ÖTV alıyoruz. Avrupa’da benzin ve motorinin en ucuz olduğu ülke biziz’’ dedi. Erdoğan’ın bu sözleri mazota 1,30 kuruş, benzine 1,70 kuruş daha ÖTV zammı yapacağı sinyali olarak algılandı. Zira geçtiğimiz günlerde Erdoğan elektrik ve doğalgaz fiyatlarında Türkiye’nin en ucuz tüketime sahip olduğunu belirtmiş ve bunun ardından elektriğe yüzde 22, doğalgaza yüzde 12 ve hemen ertesi günde de otogaza 39 kuruş zam yapılmıştı. Kemal Kılıçdaroğlu’da motorin ve benzine yeni yapılacak zamma işaret ederek şu ifadeleri kullandı;

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Erdoğan’a: ”Mazotta 2 Lira, benzinde 2,5 Lira ÖTV almamız gerekirken; mazotta 71 kuruş, benzinde 83 kuruş ÖTV alıyoruz” demiş. Halk olarak ayıp etmişiz, özür dileriz! Bütün ÖTV’ler senin olsun Erdoğan, saraylarına oda eklersin. Elektriğe, gaza zam yaptın, yetmedi; şimdi de akaryakıta yapacağın zammın yolunu yapıyorsun. Düş bu milletin yakasından, düş!” diye cevap verdi.

Türkiye’de ne zaman petrol bulunduğu haberleri, ne zaman yeni doğalgaz rezervi bulunduğu haberleri gelse en geç o hafta içerisinde akaryakıt fiyatlarından enerji fiyatlarına tüm kalemlere farklı oranlarda zamlar geliyor. Son 3 yıl içerisinde doğalgaz rezervi bulundu haberi yaklaşık 12-13 defa yapılmış ve doğalgaza bu süreç içerisinde yüzde 140 civarlarında zam yapılırken bu son 3 yıllık süre zarfında elektriğe yüzde 122 oranında zam yapılmıştır. Hülasa her büyük zam öncesinde bizzat Erdoğan yada Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından; Türkiye’de elektrik, doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarının özellikle Avrupa ülkelerine göre ne kadar ucuz olduğu iddiaları öne sürülmüştür.

Yine aynı dejavuyu yaşayan vatandaş, Erdoğan’ın bu çıkışını motorin ve benzine yakın zamanda yine zam geleceği sinyali olarak algıladı. Zira akaryakıt sektörü kaynakları, eşel mobil sistemi nedeniyle normale kıyasla ciddi bir vergi kaybı yaşayan Maliye’nin yakın zamanda benzin, motorin ve LPG’de 50’şer kuruşluk ÖTV artışına gitmesini beklediklerini aktardı.

En son 20 Mayıs’ta ÖTV kaybını telafi etmek için Maliye, üç akaryakıt ürününde yaklaşık 50’şer kuruşluk ÖTV zammı yapmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu