Dünya

İran’da Delta Varyantı alarmı

Delta varyantı yeni bir küresel salgına dönüştü. Türkiye’de de görülen Covid-19 Delta Varyantı Suudi Arabistan’da uçuşları yasaklatıp, yurtdışından gelenlere 14 gün karantina kararı verilirken İran’da ülke genelinde alarm verildi. Hindistan kökenli olan bu varyant yüzünden İran’da 5. dalga söz konusu…

İngiliz, Brezilya ve Güney Afrika varyantlarından çok daha etkili ve hızlı bulaşıcı olduğu belirtilen Delta Varyantı İran’ın özellikle güney ve güneydoğu illerinde hızlı bir şekilde yayıldığı ifade edildi. Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, varyantın yayılmasına en büyük etkenin maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulmamasına bağlarken, DSÖ yetkilileri bu yeni tip virüs konusunda İran’ı 5’inci dalga konusunda uyardı. Peki, bu Delta Varyantı denilen mutasyonlu Koronavirüse karşı aşılar ne kadar etkili? Yada aşılar bu delta varyantına karşı etkili mi?..

DELTA VARYANTI BELİRTİLERİ

İlk olarak Hindistan’da ortaya çıkan bu varyant hakkında bilim insanları henüz ortaya kesin bir sonuç koyamazken, Biontech, Sinovac ve diğer aşıların bu varyant üzerinde ne kadar etkili olup olmadığı da halen araştırmalara tabi olduğu söyleniyor. İlk yapılan araştırma sonuçlarında bu Covid versiyonunun sadece çok bulaşıcı ve insanlar üzerinde çok daha büyük etkisi olduğu ortaya konulurken, bulaştığı kişilerde yüksek ateş, boğulma sendromu, karın ağrısı, ishal ve şiddetli kas, kemik ve baş ağrısı gibi belirtiler gösteriyor.

Yavaş aşı sunumu

Yeni dalgayla ilgili korkular, İran’ın aşı hamlesinin gecikmeye devam etmesiyle ortaya çıkıyor.

Sağlık bakanlığı Cuma günü, yaklaşık 4,5 milyon insanın toplam nüfusun kabaca yüzde beşine eşit olan COVID-19’a karşı en az bir doz aşı aldığını söyledi

Şimdiye kadar uygulanan aşılar, aşıların düşük gelirli ülkelere dağıtımını artırmak için tasarlanmış uluslararası bir plan olan Rusya, Çin, Hindistan, Küba ve COVAX’tan geldi.

Ancak aşı ithalinde tekrarlanan gecikmeler, aşılama çabalarında haftalarca süren boşluklara neden oldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu