Genel

Esad İdlib’i bombaladı ve 6’sı çocuk 8 kişi hayatını kaybetti!

Beşar Esad, ateşkesin olmasına rağmen Suriye’nin kuzeybatı İdlib vilayetinin Jabal al-Zawiya bölgesindeki Iblin köyünü bombaladı. Rus destekli Suriye hükümet güçlerinin açtığı topçu ateşinde altısı çocuk olmak üzere en az sekiz sivilin öldüğünü söyledi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), saldırılarda kalenin güneyindeki Jabal al-Zawiya bölgesinin çeşitli yerlerinde 16 kişinin de yaralandığını söyledi.

İblin köyünde aynı aileden beş kişiyi, Balyun köyünde iki çocuğu ve Balshun köyünde bir çocuğu daha öldürdüğü belirtildi.

Beyaz Baretliler olarak da bilinen ve Suriye’nin isyancıların elindeki bölgelerinde faaliyet gösteren gönüllü bir arama ve kurtarma grubu olan Suriye Sivil Savunma, ölümleri doğruladı.

Grup , Twitter’da yaptığı açıklamada , “Bu sabah #İdlib kırsalında Rusya ve rejim güçleri tarafından işlenen, 8 sivilin öldürüldüğü korkunç bir katliam” dedi ve arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Iblin’de bir AFP haber ajansı fotoğrafçısı, ailenin cesetlerinin yünlü ve pamuklu battaniyelere sarılı bir sağlık dispanserine ulaştığını gördü.