Gündem

Erdoğan iddiasında ısrar edince Twitter hesabı üzerinden yalanlamak zorunda kaldı!

10 yıldır İngiliz Ulusal Sağlık Sistemi NHS’de çalışan Operatör Doktor Turhan Çömez, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘’İngiltere 100-150 sterlinle aşı yapıyor. Aramızdaki fark bu’’ iddialarını yalanladı. İngiltere’de Covid-19 aşısının kesinlikle ücretsiz olduğunu bildiren Çömez, Erdoğan’ın bu iddialarında ısrar etmesi üzerine ‘’Sayın Cumhurbaşkanı danışmanlarını gözden geçirmeli’’ tavsiyesinde bulundu. Konu hakkında Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Opr. Dr. Turhan Çömez şu ifadeleri kullandı;

‘’Bakın çok enteresan. İngiltere 100-150 sterlinle aşı yapıyor. Aramızdaki fark bu.’ Dedi Sayın Cumhurbaşkanı yine. İngiltere de Covid aşısı kesinlikle ücretsizdir. Asıl enteresan olan bu yanlış bilgide ısrarcı olunması. 10 yıldır İngiliz Ulusal Sağlık Sistemi NHS’te çalışıyorum. Tüm Birleşik Krallık ta Covid aşısı ücretsizdir. Sayın Cumhurbaşkanı danışmanlarını gözden geçirmeli’’ dedi.

Yorum: Aşı için para alan ülke yok aksine aşı olsunlar diye devlet teşvik bile veriyor. Ama bütün dünya ülkeleri bu dönemde halkına destek çıkarken, halkına iban veren zihniyetin aşı için de böyle düşünmesine HİÇ ŞAŞIRMADIM.

TEST BİLE ÜCRETSİZ!

İngiltere’de Pfizer-BioNTech, Oxford-Astra Zeneca ve Moderna aşıları uygulanıyor. Sağlık Bakanı Matt Hancock, aşılama kampanyası için “Pandemiden çıkış yolumuz aşıdır. Aşı için sizden asla para istenmeyecek” demişti. Birleşik Krallık’ta Ulusal Sağlık Sistemi NHS’nin verdiği diğer sağlık hizmetlerinden de herhangi bir ücret alınmıyor. İngiltere, Kuzey İrlanda ve Galler’de 18 yaşın üzerindeki, İskoçya’da ise 30 yaşın üzerindeki herkese ilk doz aşı sunuluyor. İngiltere’de hastalık belirtisi gösterenler için Covid-19 testleri de ücretsiz yapılıyor. Ancak Türkiye’nin de aralarında bulunduğu kırmızı kategoride olan ülkelerden gelenler ise 10 gün otel karantinasında kalıyor ve bu kişilerden 1750 sterlin ücret alınıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu