Ekonomi

Elektriğe ve doğalgaza bugün yine zam geldi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ben hariç herkes tasarruf edecek dedi ve bu konuda ”İsraf ve Tasarruf Kararnamesi” yayınladıktan hemen sonra elektriğe ve doğalgaza bugün itibari ile yine zam geldi. Elektriğe ve doğalgaza ne kadar zam yapıldı derseniz elektriğe yüzde 22, doğalgaza ise tam yüzde 20 oranında zam yapıldı.

ELEKTRİĞE ZAM

Emeklilere, memura, asgari ücretliye verilen zam, elektriğe ve doğalgaza gelen zamların altında eridi gitti. Memurlara 6 aylık yüzde 3, emeklilere yüzde 10 gibi zam yapılırken, elektriğe 6 aylık süreç içerisinde yüzde 50, doğalgaza ise 6 aylık süreç içerisinde toplam 45 oranlarında zam yapıldı. Mesken abonelerince 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dahil 91,56 TL ödenecek. Yapılan son zamla birlikte, elektrik fiyatları son 3,5 yılda yüzde 122 zamlanmış oldu.

DOĞALGAZA ZAM

Zam oranı, konut aboneleri tarifesine yüzde 12, sanayi grubu tarifesine yüzde 20, elektrik üretim santralleri tarifesine ise yüzde 20,2 oldu.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde, temmuz ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. Doğalgazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Zam üstüne zam. Millet bıktı” dedi.

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak ise, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Temmuz’da Türkiye ekonomisi şahlanacak” açıklamasını hatırlatarak, “Yurttaşının aklıyla bu kadar çok alay eden, başka bir hükümet dünya üzerinde yok” yorumunu yaptı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Her ay yaptıkları doğal gaz zammı yetmiyormuş gibi elektriğe yine %15 zam yaptılar” diyerek, “İktidar sanki yemin etmiş söke söke vatandaşın varını yoğunu alacak” paylaşımını yaptı.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ise, “Niye zam yaptınız ki, hani ekonomimiz pik yapmıştı? Hani bu Avrupa bizi kıskanıyordu! Yarından tezi yok bu zammı Sayın Cumhurbaşkanı iptal eder, demedi demeyin. Göreceksiniz öngörümde isabet edeceğim” dedi.

HDP Milletvekili Garo Paylan, “Fiyat İstikrarı Komitesi kurdukları gün elektriğe %15 zam yaptılar. Fıkra değil” mesajını paylaşarak elektrik zammına tepki gösterdi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem de zamlara tepki gösterdi.

Elektriğe gelen zam birçok temel tüketim kaleminde de fiyat artışlarını getirebilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, “İSKİ, İstanbul’a su sağlamak için yılda 1 milyar lira elektrik faturası ödüyor. ‘Suya zam yaptırmadık’ diyenlerin gerçek yüzü her elektrik zammıyla bir kez daha ortaya çıkıyor” yorumunu yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın da yüzde 15 oranındaki zammı değerlendirerek, “Emeklilerimiz, memurlarımız bu ay zam alacaklardı. Alacakları zam daha ceplerine girmeden kat ve kat fazlası ceplerinden çıktı, şimdiden eridi” dedi:

“EPDK Nisan ayında dağıtım şirketlerine satılan elektrikte yüzde 17,5 oranında indirim yapmıştı. Başka bir deyişle iktidar bu zor günlerde vatandaşın değil, şirketlerin yanında yer almayı tercih etti.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu