Gündem

Kamu atamalarında liyakat, tecrübe, eğitim gibi nitelikler aranmıyor artık!

NACİ CİNİSLİ (Erzurum Milletvekili) -Konumuz AK PARTİ’yle birlikte dilimize yerleşen, ciddiyetle mücadele edilmesi gereken, toplumsal bir soruna dönüşen nepotizm yani akraba ve yakın arkadaşları kayırma. Özellikle kamu atamalarında liyakat, tecrübe, eğitim gibi nitelikler aranmıyor artık. Bu kriterlerin yerlerini partili akraba ve yakınların tercih edildiği atamalar almış durumda. Yaşadığımız nepotizmi “ak bölücülük” olarak da tanımlayabiliriz.

Nepotizm, AK PARTİ’nin vazgeçilmez yönetim tarzı olurken toplum ahlakı, fırsat eşitliği, rekabetçilik ve adalet kavramları derin yara alıyor; toplumda huzursuzluk ve büyük bir kırılma meydana geliyor. Nepotizm yüzünden liyakat, kariyer, çalışkanlık, emeğe saygı gibi değerler de kıymetini yitiriyor ama en önemlisi, kendisini dışlanmış, haksızlığa uğramış hisseden -gençlerimiz ağırlıklı- milyonlarca insanımızın ülkeye karşı inançları ve vatandaşlık bağları zayıflıyor, ülkeden kaçış yaşanıyor.

Nepotizm, ekonomik olarak da yıkıma neden oluyor. The Economist dergisinin yayınladığı araştırmaya göre, Türk ekonomisi artık uluslararası literatürde “rekabetçilikten uzak ahbap çavuş sermayeciliği” olarak tanımlanıyor. İş insanları ve gayrimeşru kişilikler, işlerini iktidar ve bürokratlarla olan yakın ilişkilerine dayandırarak yürütüyorlar. Uçuk maliyetli, yolcusu olmayan havalimanlarını, geçiş garantisi verilen köprüleri, otoyolları, maliyetlerini bile bilmediğimiz hastaneleri bu duruma örnek olarak sunabilirim.

AK PARTİ’nin nepotizm uygulamalarını neden yaptığı belli; keyfî kararlarında liyakat sahibi, deneyimli, hukuka ve devlete saygısı olan isimlerin kendilerine sorun çıkarmalarını istemiyorlar. 3-5 maaşlı bürokratlardan, eş, dost, akraba bakanlardan iş yapmaları beklenmiyor aslında. Onlardan istenen, yapılanları görmemeleri, duymamaları, susmaları, paşa çocuk olmaları, oyunun zararsız parçaları olmaları.

Burada ak nepotizmle ilgili isim örneklerini saymaya kalksam sürem yetmez. Çoğunu yakından tanıyorsunuz, gerek bürokraside gerekse iş yaşamında her taşın altından aynı isimler, aynı aileler çıkıyorlar. Kurumlar ve sektörler, belli isimlere yakın uygun ailelere tahsis edilmiş durumda.

Bu kayırmacılıkta ana amaç bir yandan akrabaların, yandaşların kollanıp, kullanılması; diğer yandan düzeni sömürerek çıkar elde eden ak elitistlerin kayrılması ve statülerin devamının sağlanması. Ahlak erozyonuna, adalete güvenin bitmesine, üretmeden tüketmenin matah sanılmasına, bizleri bir arada tutan toplumsal değerlerin tahrip olmasına neden olan nepotizme karşı namuslu insanlar olarak parti gözetmeksizin birlikte hareket etmeliyiz.

Kayırmacılık yüzünden gençlerimiz gelecek endişesi yaşıyorlar, yuva kuramıyorlar, ülkeye inançlarını yitiriyorlar. Torpilleri yoksa üniversite mezunu olmak, KPSS’de yüksek puanlar elde etmek işe girmek için ak düzende yeterli değil. Milyonlarca genç AK PARTİ’den torpil istemiyorlar, hakları yenmesin istiyorlar.

Ekonomik kalkınma, geleceğin inşası nitelikli eğitimle gerçekleşir. Akademik kurumlar ülkenin beyin gücünü oluşturur. AK PARTİ nepotizmi Türk akademik hayatını da tıkadı. Gençlerimiz üniversitelere girmek için aylarca çalışıp çabalarken ülkemizin üniversitelerindeki rektör atamaları siyasetçi torpiliyle gerçekleşiyor. Bütün bu saydıklarımın ne farkı kaldı FETÖ’cülükten?

Nepotizmi önlemenin tek bir yolu var: Düzgün ahlak, hukuku üstün kılmak. Hukukun yalnızca arkası olmayanlara karşı değil, muktedire karşı da üstün kılındığı ve hesap sorduğu düzen bizi kalkındırır, vatandaşa güven verir, devleti sağlıklı işletir. Sektörlerin belli ailelere tahsis edilmediği, devlet ihalelerindeki belli şirketleri kayrılmadığı, vergilerinin silinmediği, devlet kurumlarında her taşın altından çıkar ak ailelerin olmadığı, rekabetçi, medeni bir düzeni güzel ülkemiz sonuna kadar hak ediyor.

AK PARTİ iktidarının ülkemizde toplum ve devlet yapısını çürüten, âdeta bir millî güvenlik sorunu hâline getirdiği nepotizm nedeniyle Meclis araştırma komisyonu kurulması teklifimizin kabul edilmesini diler. Genel Kurulumuzu saygıyla selamlarım.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu