Gündem

Elmalı Davasında utanç verici karar! Türkiye adeta ayağa kalktı

Antalya’nın Finike ilçesinde, kız çocuğu G.E.G. (7) ile ağabeyi İ.E.G.’nin (10), cinsel istismara uğramasına ilişkin yürütülen soruşturma Türkiye’nin gündeminde çünkü küçük çocuklara istismar edildikleri adli tıp raporu ile kanıtlı olmasına rağmen zanlılar serbest bırakıldı. Elmalı davasında çıkan bu utanç verici karara milyonlar tepki gösterdi. Peki, Elmalı davası nedir? Ne dir bu cinsel istismar olayı? İşte tüm ayrıntılar…

Küçük kardeşlerin, kendilerine yapılan cinsel istismarı resimle anlattığı görseller, yazdığı mektup, adli tıp raporuna rağmen mahkemenin böyle bir karar vermesi Türkiye’yi adeta ayağa kaldırdı. İşte, mahkemenin bu utanç verici kararına gelen tepkilerden bazıları…

”Çiçek böcek çizmesi gereken çocuklar uğradığı tacizi çiziyor normal bir şeymiş gibi ve buna sebeb olan adına ebeveyn bile denmeyecek müsveddeler tahliye edilmiş. Çocuğun çıkaramadığı ses olmak zorundayız. Maalesef adaleti sosyal medyadan aramak zorundayız!”

Gürsel Tekin: Elmalı davasında çocuklara şiddet uygulayan, taciz eden sanıklar 6 Ocak 2021’de tahliye edildi. 5 Mart ve 21 Mayıs 2021’de sanıkların tutuklanması talep edildi, bu talepler de reddedildi. Bu kararı veren hakimler ya hukuk bilmiyor, ya vicdanları yok. Her halükarda hesap vermeli. Çocuk uyuduğunda sessiz olunur istismara uğradığında değil.

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı: “Bir kereden bir şey olmaz” diyerek tecavüzcüleri koruyan karanlık zihniyetinizin zehirli tohumları mahkemelerde büyüdü. Kağıt utandı, kalem utandı da siz utanmadınız. Adaletiniz yerin dibine batsın!

Öz Annesi, üvey babası, anneannesi, dayısı ve akrabaları tarafından cinsel istismara uğradığı adli tıp raporu ile kanıtlanmış olan 6 ve 9 yaşındaki iki çocuğun sesi olun!

Susan çocuklar değil adalet oldu! Elmalı’da yaşanan istismar olayında suçluların tahliye edilmesini öfke ile karşılamaktayız. Bu akıl almaz karardan dönülmesini ve suçluların en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Adalet suçludan değil mağdurdan yana olsun!

“Annem bizi para karşılığında satıyor” “Hep beni seçiyorlardı..” ben bu iki cümlenin altında ezildim. Çocuklar hayallerini çizmeli, istismar edilişini değil, İSTİSMARIN AFFI OLAMAZ!!!

Gelen tepkiler üzerine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Elmalı davasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “AK Parti olarak Antalya Elmalı’da iki evladımızın istismar edilmesi davasını yakından takip ediyoruz. Faillerin mümkün olan en ağır cezayı alması en büyük temennimizdir” dedi

ELMALI OLAYI NEDİR?

Olay geçen yıl haziran ayında savcılığa giden babaannenin ihbarıyla ortaya çıktı.

6 ve 9 yaşında olan iki torununun cinsel istismara uğradığını iddia etti. Eski gelini Merve A. ve eşi Rahmi A. ile gelininin erkek arkadaşlarından şikayetçi oldu. Koruma altına alınan iki çocuk üvey babası Rahmi A. ile iki kişinin kendilerine istismarda bulunduğunu anlattı.

ADLİ TIP RAPORUYLA KANITLANDI

İfadesinde anne ve babasının ayrıldığını söyleyen G.E.G., annesi Merve A.’nın Rahmi A. ile evlendiğini, ancak F., A., M. ve M. adlı erkeklerle de ilişkisi olduğunu söyleyerek, geçen yıl üvey babası Rahmi A. ile isimleri F., A. ve M. olan kişilerin kendisine istismarda bulunduğunu anlattı. G.E.G.’nin, başından geçen olaylarla ilgili annesi Merve A., üvey babası Rahmi A. ve dayısı S.’den şikayetçi olduğunu ve ağabeyiyle kendisine çok acı çektirdiklerini anlattığı öğrenildi. G.E.G., anneanne F.G. ile dayısı S. C.G.’nin de kendisine şiddet uyguladığını da sözlerine ekledi.

Savcıya ifade veren ağabey İ.E.G. ise anneannesinin Finike’deki evinde kaldığı 7-8 aylık süreçte oklava ve şarj kablolarıyla şiddete maruz bırakıldığını söyledi. İ.E.G., üvey baba Rahmi A., M. ve dayısı S.’nin kendisinin özel bölgelerine dokunduğunu söyledi. Küçük kız ve ağabeyi istismarı deftere yaptıkları çizimlerle de anlatmaya çalışmış, bu resimler de soruşturma dosyasına girmişti.

Soruşturma kapsamında anne Merve A. ile üvey baba Rahmi A. tutuklandı, diğer 2 şüpheli serbest bırakıldı.

Davanın üçüncü duruşmasında sanıklar suçlamaları kabul etmedi. Merve A. ve Rahmi A. adli kontrolle serbest bırakıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu