Sağlık

Zehirli Noel bitkileri

Zehirli Noel bitkileri hem güzel hem de popüler olabilir. Özellikle küçük çocukların ebeveynleri dikkatli olmalı ve belirli bitkileri küçük çocukların erişemeyeceği yerlerde tutmalıdır.

Birçok insanın Noel için dekorasyon yaparken uzun ömürlü ve çiçek kullanımı konusunda güçlü gelenekleri vardır. Bu makalede anlatılan zehirli bitkiler, yenildiğinde veya tadıldığında öncelikle tehlikelidir.
Çocuğunuz bu bitkilerden birini tattığında en önemli ilk yardım tavsiyesi, bitki kalıntılarını ağzından çıkarmak ve bir miktar içecek vermek olur.

1 -Nergis zambağı

Amaryllis tahriş edici bitki özsuyu içerir, soğan özellikle bu açıdan zengindir. Yutma belirtileri karın ağrısı, bulantı, kusma ve/veya ishali içerebilir.

Çocuğunuz bitkiden yemişse, şunları yapmalısınız: Çocuğun ağzındaki bitki kalıntılarını çıkarın ve biraz su verin. Çocuk soğanı yemişse veya çok miktarda bitki materyali yutmuşsa Zehir Bilgi Merkezi ile iletişime geçin.

Amaryllis’e şövalye yıldızı da denir. Büyük trompet şeklindeki çiçekleri olan güçlü çiçek sapları ile karakterizedir. Çiçeklerin rengi beyaz, pembe veya kırmızı olabilir.

2 -Sümbül çiçeği

Svibel olarak da adlandırılan sümbül, tahriş edici bitki özsuyuna sahip zehirli bir bitkidir. Zehirlenme belirtileri karın ağrısı, bulantı, kusma ve/veya ishali içerir.

Çocuğunuz bitkiyi yemiş veya tatmışsa, şunları yapmalısınız: Çocuğun ağzındaki bitki kalıntılarını çıkarın ve biraz su verin. Çocuğunuz bitkinin tadına baktıysa, Zehir Bilgi Merkezi ile iletişime geçin. Çocuğa tıbbi çöp verilmesi uygun olabilir.
Sümbül hem bahçe bitkisi hem de ev bitkisi olarak mevcuttur. Çeşitli renklere sahip olabilir. Çiçeğin kendisi huni şeklindedir, bir sap üzerinde kümeler halinde oturur. Bitki düz ve silindiriktir.

Diğer ülkelerde bahar çiçeği olarak kabul edilir, ancak Norveç’te özellikle Noel zamanlarında popülerdir.

3 -Noel gülü

Noel gülü zehirli bir bahçe ve ev bitkisidir. Bütün bitki insanlar için zehirlidir. Zehirlenme belirtileri karın ağrısı, bulantı, kusma ve/veya ishali içerir. Zehir başka semptomlara da neden olabilir, bu miktara bağlıdır.

Çocuğunuz bitkinin tadına baktıysa/yediyse, şunları yapmalısınız: Çocuğun ağzındaki bitki kalıntılarını çıkarın ve biraz su verin. Zehir Bilgi Merkezi ile iletişime geçin.

Noel gülü aslında bahçede kışlayan çok yıllık bir bitkidir, ancak aynı zamanda popüler bir Noel çiçeğidir. Çok güçlü olan sapın üzerinde bir veya birden fazla çiçek bulunur. Çiçek beyazı andırıyor. Birçok farklı renkte mevcuttur, ancak Noel’den önce beyaz özellikle popülerdir.

4 -Çoban Püskülü

Holly tahriş edici bitki özsuyu içerir. Zehirlenme belirtileri karın ağrısı, bulantı, kusma ve/veya ishali içerebilir.

Çocuğunuz bitkinin tadına baktıysa/yediyse, şunları yapmalısınız: Çocuğun ağzındaki bitki kalıntılarını çıkarın ve biraz su verin. Çocuk beş ila ondan fazla çilek yemişse Zehir Bilgi Merkezi ile iletişime geçin.

Holly, sert, yaprak dökmeyen yaprakları ve kırmızı meyveleri olan süs çalısıdır. Yapraklar, kenar boyunca sivri dikenlerle parlak ve köseledir. Noel için, süslemelerde ve çelenklerde kutsal ile süslemek popülerdir. Diğer zehirli bitkileri görmek isterseniz BURAYA TIKLAYINIZ