Sağlık

Bebeklere rezene çayı vermeyin!

Birçok kişi kolikli bebeklere rezene önerir, ancak Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) insanlara dört yaşın altındaki çocuklar için rezene katkı maddelerinden kaçınmalarını tavsiye ediyor.

Bitkisel ilaç

Rezene çayı, bebeklerde kolik için bitkisel bir ilaç olarak yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak kullanımının etkili veya güvenli olduğuna dair iyi bir kanıt yoktur. Kullanımının güvensiz kabul edilmesinin nedeni, rezenenin genotoksik ve kanserojen özelliklere sahip olduğu gösterilen bir madde (tarragol) içermesidir. Risk doza bağımlı görünmektedir. İlacın insanlarda düşük dozlarda tüketilmesiyle ilişkili bir risk olup olmadığı açıklığa kavuşturulmamıştır.

Kolik için önerilmemelidir

RELIS, değerlendirmesinde, EMA böyle bir kullanıma karşı tavsiyede bulunduğunda, Norveç profesyonel topluluğunun kolikli bebekler için rezene tohumlarının kullanımına ilişkin genel bir tavsiye vermemesi gerektiğini yazıyor.

Ayrıca, EMA’nın özel durumlarda rezene denemeye izin verdiğini, ancak bu durumda kullanmadan önce bir çocuk doktoruna danışılması gerektiğini yazıyorlar.

Hamile ve emziren kadınlar da rezene tohumlarından kaçınmalıdır

EMA ayrıca hamile ve emziren kadınların bu ilacı almaktan kaçınmaları gerektiği sonucuna varmıştır. RELIS, web sitesinde, hamile kadınların tıbbi rezene kullanımından kaçınmaları ve hamilelik sırasında Norveç diyetinde olağan olanın ötesinde taze rezene ve rezene tohumlarının alımını sınırlamaları gerektiğini yazıyor.

Taze rezene kullanımına ilişkin herhangi bir çalışma bulunmamaktadır ancak RELIS’e göre rezene tüketimini düşük tutmak mantıklı olabilir.

Başka bir RELIS belgesinde yazarlar, emziren kadınlarda rezene tohumlarının kullanımına daha yakından bakmışlardır. 2

Rezenenin süt sağlayan bir ajan olduğu iddia edilir ve bu nedenle genellikle emzirmeye dahil edilir. Bu etki, kabul edilebilir kalitede bilimsel çalışmalarda belgelenmemiştir. Emzirmede rezene kullanmanın güvenliği de iyi çalışılmamıştır. RELIS, vardığı sonuç bölümünde, emziren kadınlarda rezene tohumlarının kullanımında olası bir fayda değerine ilişkin belgelerin yetersiz olduğunu ve rezenede bulunan estragole düşük dozlarda maruz kalma riskinin bilinmediğini yazıyor. Bu nedenle RELIS’in görüşü, sağlık profesyonellerinin emziren kadınlar için rezene çayı kullanımını önermemesi gerektiğidir.