Sağlık

Güneş kremleri cildi nasıl korur ve nasıl kullanılması gerekiyor?

Günümüz toplumunda, kendini güneş ışınlarından korumanın önemi konusunda yüksek bir farkındalık vardır. En etkilisi elbette sadece gölgede kalmak ve kendinizi kıyafet ve şapka ile korumak olacaktır, ancak güneşin tadını çıkarmak istiyorsanız güneş kremi şart. İyi bir güneş kremi hem UVA hem de UVB radyasyonuna karşı koruyucu bir etkiye sahip olmalıdır. UVB ışınları, cildin kırmızı veya kahverengiye dönüşerek koruyucu pigmentler oluşturmasına neden olur. UVA ışınları ciltteki mevcut pigmentleri etkileyerek cilt katmanlarına daha derine nüfuz ederek kırışıklık gibi olumsuz cilt değişikliklerine neden olur. UVA’ya karşı koruma bu nedenle UVB’ye karşı da kısmi koruma sağlayacaktır.

GÜNEŞ KREMLERİ NASIL KORUR?

Güneş kremlerindeki koruma, kimyasal veya fiziksel korumadan oluşabilir. Kimyasal koruma, kremdeki moleküllerin radyasyonu yakalayıp nötralize etmesi anlamına gelir. Fiziksel koruma, güneş koruyucunun titanyum dioksit gibi fiziksel parçacıklar içerdiği anlamına gelir. Bu parçacıklar cildin dışına yerleşir ve ışınları yansıtır. Bu tekniklerin her ikisini de birleştiren kremler de vardır. Bol güneş kremi kullanmanız ve güneşe çıkmadan önce iyice sürmeniz önemlidir. Norveç İlaç Kurumu, tüm vücut için en az altı çay kaşığı kullanmanızı ve güneşe çıkmadan önce en az 20 dakika beklemenizi tavsiye ediyor. Ayrıca güneş koruyucu güneş ışınları tarafından bozulduğundan ve banyo yaparken veya terlerken durulandığından güneş kremini gün içinde düzenli olarak uygulamalısınız.

Yüz için farklı güneş kremi kullanın

Güneş koruyucunun iyi korunmasına ek olarak, uygulanması ve giyilmesinin rahat olması önemlidir. Deneyimlerimize göre, yapışkanlık hissi veren bir güneş kremi ile hem miktar hem de sıklık açısından kendinizi yeterince yağlamaya meyilli değilsiniz. Yüzdeki cilt de daha incedir ve aşırı yağlı kremlere tepki verebilir. Hassas bir cildiniz varsa veya kolayca sivilce çıkıyorsa, yüzünüzü vücut için tasarlanmış bir kremle yağlamaya özen göstermelisiniz. Yüz için özel olarak tasarlanmış güneş kremleri biraz daha pahalı olsa da buna değer.

KREMLER KORUYUCULUK ORANLARI

Hiçbir güneş kremi güneşten yüzde yüz koruma sağlayamaz. Güneşte kalan çocuklar güneş kremi ile birlikte giysi veya güneşlik giymelidir. Altı aydan küçük çocuklar kesinlikle doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

 

Reklam Engelleyici Algılandı

Haber içeriğini görüntülemek için lütfen reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakınız.