GenelSON DAKİKA

Öğrencilerin aldıkları bursları kestiler!

Kayyum olarak atanan Rektörü protesto ettikleri gerekçesiyle 100 öğrencinin kredi burslarını kestiler. Boğaziçi Üniversite öğrencilerinin burs ücretlerinin kesilmesine tepki gösteren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bursu kesilen öğrencilere bursların İBB tarafından verileceğini belirtti. Bu durum bursu kesilen öğrenciler tarafından sevinçle karşılanırken, bursların kesilmesine tepki gösteren Milletvekili Meral Danış Beştaş konuyu meclis gündemine getirerek şu açıklamalarda bulundu;

Son olarak Boğaziçi öğrencilerinin burslarının kesilmesi meselesine değinmek istiyorum. Kayyum Rektör Melih Bulu’yu protesto ettikleri için 100 öğrencinin KYK kredi ve bursları kesildi. Açıkçası ve 2023 Temmuzunda da ödemeye başlanması istendiğine dair yazılar tebliğ edildi. Demokrasi halkın yaşam biçimi ve bunu hiçbir güç engelleyemez. Hiç hak etmedikleri hâlde millî takıma para aktaran idare üstelik öğrencilerin karşılığını da sonra ödeyecekleri bursları kesiyorlarsa bu irade ilimden, bilimden uzak bir nesil yetiştirmenin amaçlandığı tartışmasız ortadadır.

Fakat şunun bilinmesini istiyoruz ki dimdik demokrasiye inanan, haklarını savunan tertemiz bir nesil var karşımızda. Tüm bu hesaplar boşa çıkacak ve bizler Parlamentoda, öğrenciler kampüslerinde bu baskıcı yönetimlere karşı durmaya devam edecektir ve bu noktada aylardır, haftalardır Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinin devam edem eylemliklerini de saygı ve minnetle selamlıyorum. Her iş günü rektörlüğe sırtlarını dönen, sessiz eylem ve alkışlı protestolarını gerçekleştiren akademisyenler “Kabul etmiyoruz ve vazgeçmiyoruz.” diyorlar, biz de kabul etmiyoruz ve vazgeçmiyoruz diyorum.