Genel

Süleyman Soylu o Milletvikilinin kim olduğunu yine açıklamadı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tüm Milletvekillerini zan altında bırakacak bir iddiada bulunmuştu. Magyadan ayda 10 bin dolar maaş alan Milletkelininin olduğunu öne süren Soylu, bu konuda Mecliste verilen soru önergesine yasal süresi olan 15 gün içinde yanıt vermedi Konuyu meclis gündeminde tartışmaya açan CHP Milletvekili Özgür Özel ise, şu açıklamalarda bulundu;

Biz Meclis Başkanına başvurduk “Ya bu Süleyman Soylu’nun söylediği, 10 bin dolar maaş alan, önceki milletvekili iması yapılan siyasetçi kim?” Yirmi sekiz gün geçmiş, on beş gün içinde soru önergemizi Soylu yanıtlamadı, Meclis Başkanı yanıtlamadı; geçen hafta Soylu, Meclis Başkanını ziyaret etti, yazılı bildirmiş ama Meclis Başkanı bize bu bildirimi söylemiyor, bize bunu yollamıyor. Yeniden yazılı başvuracağız ama Meclis Başkanına hatırlatmak lazım, Sayın Şentop’a; şimdi artık herkes şunu biliyor: Bu Meclisin üyesi değil, aktif üyesi değil.

Bu cümlede şu var: “Milletvekili değil.” Hiç olmadı falan demiyor. “Bu dönem milletvekili değil.” demek, geçmiş dönemlerde vardı demek. Meclis Başkanları, bu dönemki 600’le başlayan ve işte şimdi 582 sayısındaki milletvekilinin ve çalışanlarının Başkanı değildir. Geçmişte bu görevi yapmış, vefat etmişlerdir bazı milletvekillerimiz, ailelerine karşı sorumlulukları vardır; yaşıyorlardır, daha önce görev yapmış milletvekillerine karşı Meclis Başkanı sorumludur. “Efendim, bu dönem değilmiş.” deyip kenarından dolaşamaz Sayın Şentop; bu ismi açıklayacak, bu ismin açıklanmasına katkı sağlayacak. Adalet ve Kalkınma Partisi de aktif görevde olduğu iddia edilen o eski milletvekili hakkında nasıl bir tasarrufta bulunduğunu Türkiye kamuoyuyla paylaşmak zorundadır. Bunun peşini bırakmayız; Süleyman Soylu’nun da bırakmayız, Mustafa Şentop’un da. “Ne şiş yansın ne kebap; Süleyman’a dirseği gösterdim, öbür tarafta Cumhurbaşkanını karşıma almadım.” yaklaşımını da doğru bulmuyoruz ve kınıyoruz.