Genel

Keyfi kararlarla yeni yasaklamalar mı başlatıldı?

Kabine toplantısı sonrasına müzik ile ilgili alınan bazı kararları Erdoğan’ın keyfi kararı olduğunu savunan İzmir Milletvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu, keyfi kararlar ile yeni yasakların başlatıldığını belirtti. Duruma tepki gösteren Dervişoğlu şu açıklamalarda bulundu;

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, dün akşam Kabine toplantısının ardından coronavirüs kısıtlamalarıyla ilgili alınan yeni kararları kamuoyuyla paylaşmıştır. Sayın Erdoğan’ın yaptığı açıklamada kullanmış olduğu “Müzikle ilgili sınırlamayı saat 24.00’e çekiyoruz, kusura bakmayın.” ifadesini hem kullandığı üslup hem de takındığı tavır bakımından oldukça yakışıksız bulduğumuzu ifade etmek istiyorum. “Kusura bakmayın.” ifadesini kabul etmiyoruz ve kusura bakıyoruz. Kişi hak ve hürriyetlerine karşı bu keyfî tutumun kusuruna bakmamak mümkün değildir. Kısıtlamalar artık coronavirüs kapsamından çıkarılmış, keyfî kararlarla yasaklamalar başlamıştır. 3Y’den birisi olan yasaklarla mücadele edeceğini söyleyerek iktidara gelen hükûmet yirmi yıl sonra bugün insanların yaşam tarzına müdahale amaçlı birtakım yasaklar getirmektedir.

Türkiye, Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin getirdiği tek adamın keyfî kararları ile canının istediği gibi yönetilen bir ülke hâline gelmemelidir. Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemiyle birlikte Sayın Cumhurbaşkanı millete karşı sorumlu olmak yerine “Ben yaptım, oldu. Kusura bakmayın.” dayatmasını rahatlıkla yapabilmektedir. Sayın Cumhurbaşkanı vatandaşlarımızın yaşadığı gerçeklerden uzak ve çektiği sıkıntılardan bihaberdir. Keşke, çalınan müzikten rahatsız olduğu kadar kaybolan 128 milyar dolardan ve daha da önemlisi gençlerin çalınan umutlarından ve istikballerinden de rahatsız olsaydı diye temennide bulunuyorum.

Sosyal medya trolleri üzerinden organize edildiği aşikâr olan ve Grup Başkan Vekilimiz Sayın Lütfü Türkkan’ı hedef alan mesnetsiz iddialar Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının siyasi husumetinin vücut bulmuş hâlidir. Kendi özel mülkünde ve tapulu arazisinde bulunan, iki sundurmadan müteşekkil olan bir ahırı siyasi saiklerle yıkma girişimi iktidarın içinde bulunduğu aczi göstermektedir. Sarayın propagandadan sorumlu memuru olan zatın bu konuya dair müstesna alakası da ülkenin geldiği durum açısından bir tartışma konusudur. Siyasi husumetlerle bu acziyete tevessül edenler şunu bilsinler ki: Sayın Lütfü Türkkan ve İYİ Parti, bir bütün olarak, hiçbir zaman tehditlere boyun eğmeyecektir.

İYİ Parti Grup Başkanlığımızca, tüm dünyayı esir alan coronavirüs salgınının aşısını bulan, BioNTech’in mimarları Profesör Doktor Uğur Şahin ve Profesör Doktor Özlem Türeci’nin Nobel’e aday gösterilmesi için Meclis Başkanlığına teklifte bulunduk.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin, bu 2 bilim insanımızı insanlığa ve bilim dünyasına yaptıkları katkılardan dolayı Nobel’e aday göstereceğini umut ediyoruz. Bu aşı sayesinde insanlık salgını kontrol etmekte çok büyük bir başarı elde etmiştir, 2 değerli Türk bilim insanının yaptıkları çalışmaların takdir edilmesi ise dünya kamuoyunun malumudur. Bu vesileyle, minnettarlığımızın nişanesi olan yüce Meclisimizin Profesör Doktor Uğur Şahin ve Profesör Doktor Özlem Türeci’nin Nobel’e aday gösterilmesi yönünde karar alarak uluslararası topluma ilan etmesini talep ediyoruz.

Deprem yaşanmıştır Datça’da ve İstanbul’da, geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bu konudaki eksiklikler herkesin malumudur. Yarın deprem olacakmış gibi hazırlanılmalı ve ivedilikle tedbirler alınmalıdır.

Hükûmetten Kanal İstanbul Projesi’ne verdiği değer ve önemi deprem tedbirleri için de göstermesini bekliyoruz. Geçtiğimiz hafta İYİ Parti olarak İstanbul’da esnaf ziyaretlerinde bulunduk, halkın sorunlarını dinleyerek esnafımızın dertleriyle hemhâl olduk. Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in ifade ettiği gibi, il il, ilçe ilçe Türkiye’yi gezmeye ve esnaflarımızın sorunlarını gündeme getirmeye devam edeceğiz. İsteseniz de istemeseniz de memleketin gerçek gündemi olan iflasın eşiğindeki esnafı, kaynamayan tencereleri, iş bulamayan gençleri konuşmaya devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu