Gündem

Bilal Demir: Sezgin Baran Korkmaz olayı rant düzenini bütün açıklığı ile gözler önüne serdi

Bilal Demir -Sezgin Baran Korkmaz olayı Türkiye’de rant düzenin geldiği boyutu bütün açıklığı ile gözler önüne serdi. ABD’de ki irtibatlar sayesinde elde edilen kara parayla Türkiye’de yaratılan servet, siyaset ile ticaretin iç içe geçtiği bir kirli ilişkiler ağının kurulmasını sağlamış. Kah rüşvetle kah tehditle kah şantajla iş yürüten çete önüne çıkan herkesi satın alarak, büyüdükçe büyümüş.

Etik değerlerin çürümesi, paranın ve yegane ortak hedef haline gelmesi ile baş döndüren bir serveti yaratmış. O servet sayesinde, o serveti denetlemekle bazı görevli yargı mensuplarından gazetecilere, polis şeflerinden savcılara kadar herkes satın alınmış.

Şimdi bu süreçte herkesin bir biri aleyhine delil biriktirdiği, böylece kendince dokunulmazlık zırhına büründüğü anlaşılıyor. O zırhın delindiği küçücük bir yerden de içeride ki pisliğin kokusu geliyor. İddianamelerden, televizyon tartışmalarından, telefon kayıtlarından buz dağının ancak ucunu görüyoruz. Balçığın, en yukarısından en aşağısına kadar nasıl herkese bulaşarak ve herkesi kirleterek yayıldığına tanıklık ediyoruz.

Bu bataklığa bulaşmamış, tersine bu bataklıkta yoksullaşmış milyonlarca insan, sergilenen rezaleti tiksintiyle, öfkeyle ve maalesef ki biraz da umutsuzlukla izliyor.

Ne yapılırsa yapılsın artık herkesin bir fiyatı olduğu ve bu bataklığın temizlenemeyeceğine inanan çok. Halen temiz bir savcı arayan muhalefetin çaresizliği ve temiz savcıların giderek seyrelmesi bu inancı perçinliyor, ümidi hepten gömüyor. Oysa bataklığın nedeni olan ilişkiler ağının ve para kaynaklarının kurutulması ile çamurun ortadan kaldırılması mümkün.

Etkili bir denetim sistemi ile rant düzeninin engellenmesi ve yerine kamu yararına işleyen yeni bir sistemin kurulması şart.

Gerçek bir muhalefetin ve beynimizin kıyalarına vuran bu siyasi müsilajın nasıl temizleneceğine dair kapsamlı bir planların ortaya çıkmasının tam vakti. Olup bitenleri bizler gibi hayretle izleyip şiddetle kınayacaklarına halka ‘’temizlenir bu pislik’’ güveni verecek bir yol haritası oluşturmak ve tartışmaya açmak bu kadar mı zor?..

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu