Gündem

Erdoğan yarından sonra MHP ile yollarını ayıracak!

Malum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden yarın Brüksel’de bir araya gelecek. Tayyip Erdoğan uzun zamandır bu anı bekliyor ve oradaki havaya göre tavır ve politikalarını belirleyecek. MHP ile yola devam edip etmeyeceğinden HDP’nin kapatılıp kapatılmayacağına, Rus ve Çin ilişkilerinden Suriye politikalarına, demokratik açılımlarından kabine revizyonlarına kadar pek çok şey, ABD yönetiminin tavrına göre şekillenecek. Daha somut ifade edecek olursak; Süleyman Soylu’nun görevde kalıp kalmayacağı bile emin olun ki bu buluşma ile cevap bulacak.

ERDOĞAN MHP İLE YOLLARINI AYIRACAK

Yarın Biden Erdoğan’a çalışma noktasında yeşil ışık yakarsa Tayyip bey Radikal adımlar atacak ve bu bağlamda Türk iç politikası ters yüz olacak. HDP’ye sıcak olan ABD’nin yeni bir Kürt açılımı süreci isteyeceğinden emin olun ki bu şekilde AKP her an MHP ile yolunu ayırabilir. Buna gerekçe bulmak ise AKP için çocuk oyuncağı.

Erdoğan amiyane tabirle MHP’den ayrılamaz, Bahçeliyi satmaz demeyin zira Erdoğan kimlerle çıktı yola bugün kimlerle beraberdir. Abdullah Gül’ler Bülent Arınç’lar, Abdüllatif Şener’ler, Ahmet Davutoğlu’lar ve Babacanlarla, iktidarı ve koltuğu adına yolunu ayıran Erdoğan, MHP’yi ve Devlet Bahçeli’yi emin olun ki umursamaz.

ERDOĞAN ABD İLE İLİŞKİLERİ SAĞLAM TUTMAK ZORUNDA

An itibari ile ABD ile iyi ilişki, Tayyip Erdoğan için abartısız ekmek, su ve hava misalidir yani ABD’ye rağmen ayakta durması çok zordur ve Erdoğan bunu bilmektedir. Sadece ABD’de yargı sürecinde olan Halkbank davası ve yurtdışında ki mal varlığı konuları değil, aynı zamanda Türkiye’nin ekonomik olarak ABD ve Avrupa’ya mecburiyeti ve mahkûmiyeti var. ABD’nin açık tavır aldığı Türkiye’nin iflas etmesi yani moratoryum ilan etmesi an meselesi olur ki böyle bir şey Tayyip Erdoğan için yüzde yüz tükeniş ve iflastır. Bu realiteden hareketle Erdoğan ABD ile anlaşmak için her şeyi yapacaktır. Yunana boyun eğip mavi vatandan vazgeçmesi işte bunun somut delilidir.

YENİ BİR KÜRT AÇILIMI OLUR MU?

Dolayısı ile ABD’nin yeni bir Kürt açılımı ve Suriye’yi kabullen teklifini dayatması karşısında Erdoğan’ın direnmesi mümkün değil. Bu sebeple de mecburen MHP kapıya konacaktır. İşte, adeta finali buluşturan bu çağrışması nedeniyle Tayyip Erdoğan iki aydır durumu idare ediyor ve yapılacak görüşmede elini zayıflatacak şekilde parti ve kabine gibi konulara el atmadı, bekliyor.

SOYLU’NUN İSTİFASINI İSTEYEBİLİR

Göreceksiniz, Erdoğan yarından sonra Brüksel’de ki gelişmelere göre sürpriz adımlar atacak. Süleyman Soylu’ya haber gönderip istifasını isteyebilir. Kulislerden yansıyan iddialara göre Sedat Peker’in son 2 videosunu askıya alması da, Tayyip beyin Biden ile yapacağı görüşmeyle ve sonrasında atması gereken muhtemel adımlarmış.

SEDAT PEKER’DE YARINI BEKLİYOR

Sedat Peker 9 video yayınlamasına rağmen Berat Albayrak’ı hedef almaması ve aralarında ki husumeti bir türlü açıklamaması, Erdoğan ile köprüleri atmak istemediği şeklinde okunuyor. Hulasa hem Recep Tayyip Erdoğan ve Joe Biden hem Sedat Peker ve Sarayın ilişkilerinin seyri yarından sonra netleşecek ve taraflar ona göre vaziyet alacaklar. Eğer Amerika Birleşik Devletleri Erdoğan’a kırmızı veya yeşil ışık yerine sarı ışık yakarsa işte o zaman muğlaklık ve belirsizlikler söz konusu olacaktır ki böyle bir şey aslında Erdoğan’ın istenmemesi olarak yorumlanır. Bu vesile ile şunu da aktarayım; kendini geleceğin Tayyip Erdoğan’ı gören ve ona hazırlayan ve zaman zaman onu taklit eden Süleyman Soylu artık ne yaparsa yapsın, tıpkı Damat Berat misali siyaseten iflas etmiştir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu