Genel

Suya yüzde 80 zam yapıldığı yalanı! Aslında suya indirim yapılmış!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın suya yüzde 80 oranında zam yaptığı yalanı ifşa olunca attığı Twitter mesajını silen Hikmet Genç’e büyük tepki yağdı. Bırakın suya zam yapılmasını tam aksine Yavaş’ın aldığı karar ile suya indirim yapıldı. Hemde öyle böyle bir indirim değil… Üstelik suya zam yapılması için belediye meclis kararı gerekiyor ki zaten Ankara Büyükşehir Belediyesi meclisinde AKP’liler çoğunlukta… Yani CHP ve İYİ Partinin toplam meclis üyeleri ile birlikte bu zam kararını onaylatmaları zaten imkansız. Zira böyle bir zam kararı alındıysa o zaman AKP’lilerin onaylattığı bir zam olurdu…

Ankara Büyükşehir Belediyesi suya indirim yaparak 10 tona kadar kullanılan suyun ücreti sadece 1 (Bir) TL oldu. Hal bu iken Yavaş’ın zam yaptığı yalanını ortaya atan Hikmet Genç’e cevap veren Siyaset Bilimci Burak Yılmaz ‘’Organize İftira! İsminin önünde “Gazeteci” yazan bir şahıs “Mansur Yavaş suya %80 zam yaptı.” diye tweet atıyor. Gerekli algıyı ve tepkiyi oluşturduktan sonra YALAN olan zam tweetini silip kenara çekiliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden suya zam yapıldığı iddiaları yalanlanırken, kademeli su tarifesine geçildiği duyuruldu.

Yapılan açıklamada, “Araba yıkayan, hobi bahçesi sulayan, havuz dolduran ya da tarımda vahşi sulama yapan yüzde 10’luk kesim ise tasarruf edecek ya da bunun bedelini yüksek şekilde ödeyecek. Kademeli su tarifesi zam değildir. Karar ABB Meclisi’nde alınmıştır. Meclis’te çoğunluğa sahip olup, çekimser oy kullanarak örtülü destek verip ‘zam yapıldı’ diyerek paylaşım yapanları hayretle karşılıyoruz. Karara örtülü destek verip ‘zam yapıldı’ algısı ile karalama kampanyası yapmak Türk siyasetinde de bir ilk olmuştur. Tüm abonelere yüzde 100 zam yapılsaydı bile kendi eski dönemdeki su pahalılığına erişilemeyeceğini de bir kez daha hatırlatıyoruz. Herkesi suyu fazla tüketen yüzde 10’un hakkını aramanın yerine, sosyal yardım alanlara verilen büyük desteği ve tüm Ankaralıların geleceği adına sağlanan tasarrufu konuşmaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Suya yapılan indirim ile ilgili ABB Başkanı Mansur Yavaş cep telefonlarına şu bildiri mesajını gönderdi;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir