Sağlık

Halı Saha Maçları Sağlığımız İçin Riskli Mi?

Bu makalemizde birçok kişinin damarına basacağım. Erkekler halı saha maçı yapsın mı? Toplumu ikiye bölen olay: halı saha maçı. Erkeklerin yapmaya devam etmesi gereken bir şey mi yoksa benim açımdan erkekleri riske atan, kalp krizi riskini arttıran, kalple ilgili ciddi riskler barındıran bir aktivite mi? Erkekler halı saha maçı yapmalı mı, yapmamalı mı? Bu videomuzun sonunda size izin mi çıkacak yoksa yasak mı gelecek? Lütfen izleyin.

Bu videomuzda beraber birçok evlilikteki ana noktaya temas ettiğimi düşünüyorum. Evliliklerde erkeklerin halı saha gitmesi ciddi bir argüman haline gelmiştir. Acaba erkekler halı saha gitmekle kalple ilgili bir risk yaşama ihtimalini arttırıyor mu? Ben genel olarak erkeklerin halı saha maçı yapması taraftarıyım.

Erkekler halı saha maçı yaptıkça, hatta mümkünse haftada iki defa yapılırsa en azından güzel bir şekilde kardiyo yapılmış olacak ve haftalık neredeyse 120 dakika orta yoğun tempolu bir egzersiz yapılmış olacak. Egzersizi seven bir kardiyolog olarak halı saha maçını önerdiğimi söyleyebilirim ama çok ciddi riskler var. Lütfen bu videoyu halı saha oynayan arkadaşınıza gönderin.

Ben 30 yaş üstünde sayısız defa halı sahada kalp krizi geçiren, kalp durması yaşayan erkeklerle karşılaştım. Gidip anjiyo yaptığım, gecenin bir vakti damarını açtığım, halı saha maçı oynarken kalbi duran, kriz geçiren erkeklerin sayısını inanın bana hatırlamıyorum bile. Sebep ise kontrolsüzlük.

Halı saha maçına giden erkek profilinin aynı zamanda yoğun bir şekilde sigara içen erkek profiliyle benzer olması bu riski ciddi bir şekilde arttırıyor. Malum, erkeğin yaşı 40’ın üstünde, hayatında hiç kalple ilgili kontrole gitmemiş ve neredeyse 30 yıldır sigara içiyor. Bu erkeğin herhangi bir kontrol yaptırmadan, kalple ilgili damar kontrolleri yaptırmadan halı saha maçı oynaması yasaktır. Bir erkek kontrol yaptırmadan, özellikle 30 yaş üstünde sigara içen bir erkek kontrol yaptırmadan halı saha maçına asla gitmemeli.

Siz o maç için hazır mısınız? Sizin gün içerisindeki ve egzersiz esnasındaki kardiyo seviyeniz o egzersizi yapmaya uygun mu? Bunu hiç bilmiyorsunuz ve genellikle halı saha maçlarından önce hiçbir idman yapılmaz. Gidilir ve koşulur. Öncesinde sigara içilir, sonrasında sigara içilir. Bu kişi o gün su içti mi? Bu kişinin o andaki kalp hızı kaç oldu? Bu kişinin kalpten hastalığı, bir kronik hastalığı var mı?

Benim buradaki ana temam kalp sağlığı. Elbette halı saha maçları erkeklerdeki ön çapraz bağ kopmalarının en sık nedenidir. Menisküslerdeki hasarın en sık nedenidir. Ama 30 yaş üstünde sigara içen bir birey, kardiyolog görmeden kalp damar sağlığından emin olmadan, bakın net söylüyorum, halı saha maçı yapmamalıdır. Halı saha maçı yoğun bir sportif aktivitedir.

“Hocam, ben kendimi iyi hissediyorum, zaten gidip koşuyoruz, iki ter atıyoruz, kendimize geliyoruz.” Hayır. Halı saha maçı gidip koşup ter atıp rahatlıkla yapabileceğiniz bir aktivite değildir. Ama geldiniz, kalple ilgili kontroller yapıldı, kalp damar sağlığınız iyi, metabolik sağlığınız iyi, kalp hızıyla ilgili bir sorununuz yok, ritim bozukluğu ve hipertansiyonla ilgili bir riskiniz yok. Eğer bu durumlar göz önüne alındığında doktorunuz size bir açıp çek veriyorsa o zaman için halı saha maçı yapabilirsiniz. Öteki türlü halı saha maçından uzak durmalısınız.

Sporu seven bir kardiyolog olarak, beni bile halı saha maçları ciddi bir şekilde korkutan bir aktivitedir. Buradan hanımlara sesleniyorum: Eğer eşiniz 30 yaş üstünde, sigara içen bir erkekse, kalple ilgili muayeneyi son bir yıl içerisinde olmadıysa halı saha maçına gitmesine izin vermemekle serbestsiniz. Gitmesinler. Önce kalple ilgili kontrollerini yaptırsınlar, kalple ilgili bir sorun yoksa gidebilirler.

Bu videoyu şöyle yorumlamayınız: “Halı saha maçlarını yasakladı.” Hayır, maçları seviyoruz, yoğun egzersizleri seviyoruz, kardiyo yapmayı seviyoruz ama kontrolsüz bir şekilde gidip ağırlık kaldıramazsınız, gidip koşup yüzemezsiniz. Kalple ilgili kontrollerinizi yaptırmadan sizlere hiçbir onay veremeyiz. Önce kontroller, sonrasında egzersiz. Lütfen kanalımıza abone olmayı, bildirimleri açmayı unutmayalım. Hoşça kalın.