Sağlık

Patates yemenin en önemli 5 büyük faydası!

Patates yıllarca tartışmaların odağı olmuştur. Bazı insanlar patatesi nişasta içeriği yüzünden kötüye, bazıları ise kompleks karbonhidrat olmasını bir avantaj olarak görüp diyet listelerine eklemişlerdir. Peki patates gerçekten iyi bir gıda mı? Sağlıklı mı değil mi? Bu videoda patatesin ömrünüze sağlık katacak beş büyük faydasını göreceksiniz.

1. 🥔 Mikro Besinlerle Dolu

Patates nispeten ucuz ve yetiştirilmesi kolaydır. Orta boy bir patates yaklaşık 180 gramdır ve bunun 140 gramdan fazlası sudur. Yaklaşık 30-35 gramı karbonhidrattır ve patates çok kompleks nişasta içerir. Patatesin içerisindeki nişastanın büyük bir kısmını sindiremiyoruz, bu da ince bağırsaktan kalın bağırsağa kadar geçip oradaki bakterileri besler, yani bağırsak sağlığını destekler.

Patates ayrıca C vitamini, B6 vitamini, magnezyum ve manganez gibi mikro besinler içerir. Bir orta boy patates günlük C vitamini ihtiyacınızın %30’unu, magnezyum ihtiyacınızın %20’sini, manganez ihtiyacınızın %30’unu ve B6 vitamini ihtiyacınızın %40’ını karşılayabilir.

2. 🌟 Antioksidan İçeriği

Patates flavonoidler, fenolik asitler ve karotenoidler gibi antioksidanlar içerir. Bu bileşikler vücuttaki oksidasyon sürecini nötralize ederek kanser sürecini hızlandıran ve enflamasyona neden olan mekanizmaların etkilerini azaltır. Yapılan bazı çalışmalar, düzenli patates tüketen bireylerde akciğer ve kolon kanseri riskinin daha düşük olduğunu göstermiştir. Ayrıca, tatlı patatesler antioksidan içerik bakımından beyaz patatese göre daha üstündür.

3. 🍠 Kan Şekeri Kontrolü

Patates, dirençli nişasta içerir. Bu nişasta bağırsaklarda sindirilmez ve kan şekerini yükseltmez. İnce bağırsağımızdan bozulmadan kalın bağırsağa kadar gelir ve burada iyi bakterileri besleyerek bağırsak sağlığını destekler. Yapılan bir çalışmada, 4 hafta boyunca 30 gram dirençli nişasta tüketen şeker hastalarında kan şekeri değerlerinde %33’lük bir düşüş görülmüştür.

4. 🍴 Bağırsak Huzuru

Patatesin yapısındaki dirençli nişasta, kalın bağırsaklara kadar ulaşır ve burada bütirik asit üretimini sağlar. Bütirik asit, bağırsaklardaki enflamasyonu azaltan ve bağırsak sağlığını destekleyen bir bileşiktir. Bu nedenle, patates tüketimi bağırsak huzurunu artırır ve bağırsaklardaki iyi bakterilerin sayısını artırır.

5. 🌾 Glutensiz Olması

Günümüzde çölyak hastalığı ve gluten intoleransı yaygınlaşmıştır. Patates gluten içermez ve bu nedenle gluten intoleransı olan bireyler için güvenli bir besin kaynağıdır. Ayrıca, patatesin tokluk indeksi yüksektir ve diyetlerde ekmek tüketimini azaltarak kilo vermeye yardımcı olabilir.

Patatesi diyetinize eklemek için daha ne bekliyorsunuz? Kanalımıza abone olmayı unutmayın, hoşça kalın!