Gündem

Eskişehir’de Büyükerşen ve Dört Kişi Hakkında Ağır Ceza Talebi

Eski Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve dört kişi hakkında, vakıf ve bağlı şirketleri zarara uğrattıkları iddiasıyla açılan davada, 5 yıldan 19 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Detaylar haberimizde.

Eskişehir’de, eski Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve dört kişi hakkında açılan davada, vakıf ve bağlı şirketleri zarara uğrattıkları ve mülk edindikleri iddiasıyla 5 yıldan 19 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. Bu çarpıcı gelişme, Eskişehir kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

Suçlamaların Arka Planı

1979 yılında Anadolu Üniversitesi’nde Eğitim, Sağlık ve Bilimsel Araştırma Çalışmaları Vakfı’nı (ESBAV) kuran Yılmaz Büyükerşen, vakıf bünyesinde özel okul, misafirhane ve otel işletmelerinin de dahil olduğu 20 farklı şirketin kurulmasına öncülük etti. Ancak 2020 yılında, Anadolu Üniversitesi’nin vakıflarına ait hisselerin satılmasıyla üniversitenin bu şirketlerle olan bağı tamamen koptu.

Yolsuzluk ve Usulsüzlük İddiaları

Büyükerşen’in yanı sıra Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde görevli Prof. Dr. Ahmet Durmaz, İletişim Bilimleri Fakültesi’nde görevli Prof. Dr. Erol Nezih Orhon, Doç. Dr. Yavuz Tuna ve emekli Çetin Kaya’nın yöneticilik yaptığı şirketlerde yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığı iddiaları Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu’na ihbar edildi. Kurul, hazırladığı raporla birlikte Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

İddianamenin Detayları

Eskişehir 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Büyükerşen ve diğer dört kişinin yönetici olduğu vakıflar ve şirketler üzerinden güveni kötüye kullanma ve haksız mal edinme suçlamalarına yer verildi. Anadolu Üniversitesi ve Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü, suçtan zarar gören kurumlar olarak belirtildi.

Üç Farklı Olay ve Büyük Zarar

İddianamede, vakıf bünyesinde bulunan iki şirkete ait altı gayrimenkulün Prof. Dr. Ahmet Durmaz’a rayiç bedelin altında satılmasıyla vakfa ait şirketlerin 876 bin 16 lira zarara uğratıldığı belirtildi. Ayrıca, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan mülkün 13 milyon 500 liraya satıldığı, bu paranın başka bir vakıf şirketindeki payı artırmada kullanıldığı ve bu suretle bir şirketin içinin boşaltılarak diğer şirketin yüzde 50 payına ve 200 milyon liralık mal varlığına hakim olunduğu iddia edildi.

Cezalar ve Mal Varlığı İncelemeleri

İddianamede, Yılmaz Büyükerşen ve Ahmet Durmaz hakkında ‘güveni kötüye kullanma’ suçundan 2 yıldan 14 yıla kadar hapis ve 6 bin güne kadar adli para cezası, haksız mal edinme suçundan ise 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 milyon liradan 10 milyon liraya kadar para cezası talep edildi. Erol Nezih Orhon, Çetin Kaya ve Yavuz Tuna hakkında ise ‘güveni kötüye kullanma’ suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapis ve 3 bin güne kadar adli para cezası istendi.

Suçlamaları Reddettiler

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Yılmaz Büyükerşen ve diğer şüpheliler, suçlamaları kabul etmedi. Büyükerşen, 1982 yılında Anadolu Üniversitesi’nde iki dönem rektörlük yapmış ve 1999 yılında Eskişehir Belediye Başkanı seçilmişti. 25 yıl süren belediye başkanlığı döneminde önemli projelere imza atan Büyükerşen, şimdi ağır suçlamalarla karşı karşıya.

Bu dava, Eskişehir’de ve Türkiye genelinde büyük bir merak ve endişe ile takip ediliyor. Gelişmeler oldukça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.