Genel

Üniversitede Şok Saldırı: Dicle Üniversitesi’nde Dekan Yardımcısına Bıçaklı Saldırı

Dicle Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Yunus Yılmaz, öğrencisi B.Y. tarafından makam odasında bıçaklı saldırıya uğradı. Savcılık, sanığın akıl sağlığı nedeniyle ceza almaması gerektiğini talep etti.

Dicle Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Dekan Yardımcısı olan Doç. Dr. Yunus Yılmaz, 18 Eylül 2023 günü makam odasında öğrencisi B.Y.’nin bıçaklı saldırısına uğradı. Saldırı sonucunda yaralanan Yılmaz, doktor raporu alarak şikâyetçi oldu. Bunun üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, B.Y. hakkında iddianame hazırladı.

İddianamede, olay günü Yunus Yılmaz’ın makam odasına giren B.Y.’nin, çantasından çıkardığı bıçakla Yılmaz’ı kafasından yaraladığı belirtildi. Doktor raporu, tanık ifadeleri ve güvenlik kamera kayıtları, B.Y.’nin silahla kasten yaralama suçunu işlediğini ortaya koydu.

Akıl Sağlığı Raporu ve Savcılık Talebi

B.Y.’nin sağlık raporu, sanığın “sanrısal bozukluk” rahatsızlığı bulunduğunu ve bu nedenle Yunus Yılmaz’a yönelik kasten yaralama suçunun hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneğinde azalma olduğunu vurguladı. Bu rapora dayanarak savcılık, B.Y.’nin yargılanarak cezalandırılması için yeterli şüphe bulunduğunu, ancak akıl hastalığı nedeniyle ceza verilmemesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, TCK’nın 57. maddesi uyarınca akıl hastalarına özgü güvenlik tedbirlerinin uygulanarak sanığın tedavi altına alınması talep edildi.

Mahkeme Süreci

Asliye Ceza Mahkemesi, dosyanın ağır ceza mahkemesinde görülmesi gerektiğine hükmetti. Suçun basit yaralama değil, nitelikli kasten yaralama kapsamına girdiği belirtildi. Bu nedenle dava, ağır ceza mahkemesinde devam edecek.

Doç. Dr. Yunus Yılmaz’ın İfadesi

Yunus Yılmaz ifadesinde, “Tanımadığım bir kişi aniden makam odasının kapısını açarak içeri girdi. Öğrenci olduğunu düşündüm. Kapıyı kapatmak istediğini söyledi bende açık kalmasını istedim. Kapıyı kapatarak masamın önündeki koltuğa oturdu. Bana genetik olarak psikolojik sorunları olduğunu söyledi. Bende sakin olup problemini anlatmasını söyledim. Kim olduğunu öğrenmeye çalışıyordum. Ayağa kalkarak çantasından bir şey alıp arkasına sakladı. Benim olduğum tarafa geçmemesi için kendisini uyardım. Buna rağmen arkasına gizlediği bıçakla aniden saldırmaya başladı. Kendimi savunmaya çalıştım. Sürekli salladığı bıçak kafama isabet edince yaralandım. Bağrışma sesleri yükselince özel kalemdeki iki kadın personel içeri girdi. Bende bana daha fazla zarar vermesin diye bileklerinden tutmuştum. Kendisini tanımıyorum” dedi.

Tanık İfadeleri

Özel kalemde çalışan E.B., “İçeri girdiğimde kadın şahıs elindeki bıçakla defalarca Yunus Yılmaz’ın karın bölgesine doğru salladığını gördüm. Yılmaz da kadını bileklerinden tutmuş kendini korumaya çalışıyordu. Ben kadını daha sonra dışarı çıkardım. Yunus hocanın kafasından kanlar akıyordu,” diye ifade verdi. Bir diğer tanık Ş.G. ise, “Bağırma sesleriyle hocanın odasına girdiğimizde kafasından kanlar akıyordu. Kadının elindeki bıçakla hocayı karnından da bıçaklamaya çalışırken o da engel olmaya çalışıyordu. Kadın da hocaya bağırmaya devam ediyordu. Biz hemen ambulans çağırdık,” dedi.

Sonuç ve Beklenen Karar

Savcılık, sanığın akıl sağlığı nedeniyle ceza verilmesine yer olmadığına dair karar verilmesini talep etti. Mahkeme ise suçun nitelikli kasten yaralama kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi ve dosyayı ağır ceza mahkemesine gönderdi. Dava süreci devam ederken, sanığın akıl sağlığı raporları ve tanık ifadeleri doğrultusunda nihai kararın ne olacağı merakla bekleniyor.