Gündem

Türkiye S-400’leri elinde tutmak için NATO’nun elini çektiği Afganistan’a Türk askerini konuşlandıracak!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden önümüzde ki hafta NATO zirvesi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelecek. Türkiye ve ABD arasında diplomatik pazarlıklar başladı. En tartışmalı konu, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 füzeleri. Ama başka konularda gündemde.

NATO’nun çekildiği Afganistan’da Türk askerlerinin kalmaya devam etmesi söz konusu. Peki, saldırıların sürdüğü Afganistan’da kalmak Türkiye için risk olur mu? ABD ve Türkiye arasında ki pazarlılarda neler konuşuluyor? İşte detaylar…

İkili ilişkilerde tarihi gerilim yaşayan Ankara ve Washington hattında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD başkanı Joe Biden’ın 14 Haziran’da yüz yüze yapacağı görüşme öncesi dikkatler taraflar arası yapılacak diplomasi pazarlıklarına çevrildi.

ABD Dışişleri Bakanının ‘’Türkiye NATO müttefiki gibi davranmıyor’’ şeklinde ki sözleri, Beyaz Sarayın Ankara üzerinde ki baskıları artırdığının işareti olarak yorumlandı. Çözüm bekleyen en önemli konu S-400’ler. Ankara ve Washington kulislerinden yansıyan bilgilere göre; Türkiye’nin S-400’leri kullanmayacağı sözü yeterli görünmüyor.

Beyaz Sarayın Rus yapımı füzelerin bir NATO tesisine taşınarak burada gözetim altında tutulması seçeneği üzerinde durduğu belirtiliyor.

Şimdi S-400 meselesinde de aslında ABD tutumunu sertleştirdi. Çünkü Aralık 2020’de ‘’2021 Ulusal Yetkilendirme Yasası’’ çıktı. Bu yasada S-400 ve CAATSA yaptırımlarına yönelik olarak bir yasa maddesi onaylandı. Bu yasa maddesine göre, CAATSA yaptırımlarının kaldırılması için Türkiye’nin S-400 füzelerini elden çıkarması lazım.

S-400’leri almak elbette Türkiye’nin egemenlik hakkıdır ama bunun kullanımını şarta bağlamak Türkiye’nin bu konuda geri adım atması şeklinde okunur. S-400’lere yaklaşık 1,3 Milyar dolar harcayan Türkiye, yaptırımlardan kurtulmak için farklı diplomatik girişimleri de yoğunlaştırdı. Ankara bu doğrultuda ABD’ye, NATO’nun çekilmeye başladığı Afganistan’da Türk askerinin kalmasına devam etmesine ve Kabil’de ki havalimanının güvenliğini üstlenmesini teklif etti.

Türkiye’nin bu teklifine ABD’den henüz bir yanıt yok ancak Savunma Bakanı Sözcüsü konuyu Türk yetkilerle görüşmek istediğini söyledi.

Afganistan’da kalacak olmanın birçok yararları yanında bir çok güvenlik riskini de beraberinde getirileceğine dair konular gündeme getiriliyor. Türk yetkililer, o riskin ortadan kaldırılmasının ABD ile müzakere sürecine işaret ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu