Genel

Resmi rakamlara göre Suriyeli sayısı 450 bin kişiyi geçiyor!

BAYRAM YILMAZKAYA (Gaziantep Milletvekili) -Maalesef, bugün, Gaziantep ekonomik yaşamdan sosyal yaşama, sanayiden ticarete, sağlıktan eğitime, çarpık kentleşmeden betonlaşmaya, işsizlik ve pahalılıktan Suriyeli sığınmacılara kadar hemen hemen her alanda büyük sorunlarla karşı karşıya kalmış bir ilimizdir. Gaziantep de bu soruları kısmen daha az yaşayan mutlu bir kesim olduğu gibi, bu sorunların tamamını katbekat daha fazla yaşayan mutsuz bir çoğunluk söz konusudur. Gaziantep’in çok sorunu var değerli arkadaşlar.

En başta tabii ki Suriyeli sığınmacılar geliyor. Resmî rakamlara göre, Suriyeli sayısı 450 bin kişiyi geçiyor. Suriyelilerin ülkemizdeki ve ilimizdeki tüm sorunları bizlerle beraber yaşıyor olması, özellikle ekonomik ve sosyal açıdan gelecekte de daha büyük bir tehlikenin habercisidir. Kontrolsüz yaşamları ve sayılardaki büyük artışlar ileride bu bölgede Arap-Türk, Arap-Kürt sokak kavgalarına zemin hazırlamaktadır ki bunları küçük şekilde daha önceki yıllarda yaşadık. Bu konuyu, özellikle, burada dikkat çekmek istiyorum.

Değerli arkadaşlar, Gaziantep’te eğitim tam bir çöküş noktasında. Okul sayısı yetersiz, kentimizde ilk, orta ve lise düzeyinde okullaşma oranı, derslik, öğretmen ve yardımcı personelle okulların fiziki donanımı açısından Türkiye ortalamasının altındayız. LGS, üniversite sınavları dâhil tüm yapılan sınavlarda Gaziantep maalesef son sıralardadır. Gaziantep’te uyuşturucu almış başını gidiyor. Gençlerimiz uyuşturucu bataklığına saplanmış durumda. Uyuşturucu kullanımı 11 yaşına kadar düşmüş, çocuklarımız ve gençlerimiz maalesef bu illetin pençesinde. En büyük sorunların başında pahalılık da geliyor değerli arkadaşlar.

Gaziantep en hızlı emlak fiyat artış oranının gerçekleştiği illerden biridir. Geldiğimiz noktada Gaziantep Türkiye’nin en pahalı kentleri arasında yer almaktadır. Bu yüksek emlak fiyatlarını gören “İstanbul’da sanki boğaza bakan konut alıyoruz.” der. Gaziantep’te 1.500-2 bin TL’ye ve daha aşağısına kiralık ev bulmak neredeyse imkânsızdır. Şehrimize gelen kamu görevlileri bile zorunlu hizmet süreleri bitince kentteki pahalılık ve diğer sorunlardan dolayı acilen tayinlerini isteyip kaçıyorlar. Nasıl gitmesinler? Orta düzeyde oturabilecekleri bir lokantada bir kişinin yemek masrafı neredeyse 100 lirayı buluyor. Antep halkının geleneksel yemeği olan nohut dürümü 8-10 lira olmuş, iki şiş ciğer dürümü 20-25 lira olmuş, Antep’in sembollerinden olan baklava altın gibi kıymetlenmiş, kilosu 150 lira olmuş değerli arkadaşlar. Fakir fukara bırakın yemek yemeyi lokantaya girip fiyat sormaya bile korkuyor artık Gaziantep’te.

Değerli arkadaşlar, yılların kadim kültür şehri Gaziantep’te yabancı ülkelerden gelen turizm bitmiş, birçok otel kapanmış, koca şehri “gastronomi” diye yemek salonlarına sıkıştırmışlar maalesef. Bunlar yetmezmiş gibi Gaziantep Belediyesinin yeşil alanları imara açtığı, hukuksuz bir şekilde her yerde imar değişikliğine gittiği bilinmektedir. Meclis kararlarının yüzde 80’i imar tadilatlarından oluşuyor. Son olarak da anlamsızca “medeniyet şehri” diye yeni bir planla zaten yeşili az olan Gaziantep’i daha havasız ve ormansız bırakmaya çalışıyorlar. Bu konuda aklıselim sivil toplum kuruluşlarının ve halkımızın haklı tepkilerini dinleyerek Belediyenin bu plandan derhâl vazgeçmesini bekliyoruz.

Tarım alanları günden güne betonlaştırılmakta. Antep fıstığı ve zeytin ağaçlarının yerini maalesef devasa binalar almakta. Kuraklıkla mücadele eden çiftçilerimiz sulama kanallarının zamanında devreye sokulmamasından ötürü kan ağlıyor. İktidar fındığa verdiği desteği Antep fıstığından esirgiyor, fıstık üreticilerini fırsatçı tüccarlara teslim ediyor.

Değerli arkadaşlar, sanayicilerimizin çoğu borçlu, bankalardan kullanmış oldukları nefes kredileri ekonomik sıkışıklıktan dolayı yetmemiş, yeniden yapılandırma istiyorlar ancak çok yüksek faiz oranları sebebiyle yapılandırma yapamıyorlar. Buradan iktidara sesleniyorum, ihracatta büyük başarılara imza atan ancak büyük borçlar altında çarkları çevirmeye çalışan fedakâr Gaziantepli sanayicilerimize ve kendi yağında kavrulup başarı hikâyesi yazan esnafımıza uygun desteği sağlayalım ki bu ekonominin çarklarını stres altında kalmadan, bunalıma girmeden döndürebilsinler.

Kentin çok başarılı olduğunu, birçok konuda şampiyon olduğunu söyleyenlere buradan iki çift lafım var. Evet, gerçekten de şampiyonluklarımız var, anlatacağım birazdan.

Gaziantep’in bazı alanlardaki olumsuzluk şampiyonluklarını da sizlere buradan söylemek istiyorum. Gaziantep; bebek ve çocuk ölümlerinde şampiyon, özellikle Suriyeli bebeklerde, kadına şiddette şampiyon, çarpık kentleşme ve betonlaşmada şampiyon, hava ve çevre kirliliğinde şampiyon, eğitim ve sağlık alanındaki eksiklikler konusunda şampiyon, bireysel ve toplu intiharlarda, kendini yakmalarda şampiyon, iş adamı intiharlarında şampiyon, çocuk yaşta uyuşturucu kullanımında şampiyon, Suriyelilerin nüfusa göre çokluğu konusunda şampiyon, borcu en fazla olan sanayicisiyle, esnafıyla şampiyon, pahalılıkta şampiyon…

İşsizlik konusunda şampiyon, ev kiralarının, konut ve arsa fiyatlarının yüksekliği konusunda şampiyon, LGS, üniversite sınavları dâhil tüm yapılan sınavlarda Gaziantep, Türkiye ortalamasının altında kalarak son sıralarda şampiyon. Gaziantep’in şampiyon bir şehir olduğunu söyleyenlere kentin gerçekleriyle yüzleşmelerini öneririm. Antep’te gerçekten şampiyon hikâyesi istiyorsanız borç içindeki sanayicimizin bu zor şartlara rağmen ihracat şampiyonluğunu gösterebilirsiniz. Hayırsever iş adamlarımızın sayısındaki fazlalığı şampiyonluk olarak gösterebilirsiniz. Gerçek şampiyon Antep halkıdır. Şehrine başka illerden gelen milyon sayıdaki insana karşı göstermiş olduğu misafirperverliği, insanlığı, komşuluğu, kimseyi ötekileştirmemesi ve birlikte kavgasız yaşayabiliyor olmasıyla Gaziantep halkı şampiyonluğu hak ediyor. Gerçek şampiyon Antep halkı, Antep esnafı, Antep sanayicisidir. İnşallah, iktidarımızda gerçek şampiyon olacak, Antep’i şampiyon edecek takımı kuracağız ve nice güzel günlere hep beraber kavuşacağız diyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir