Gündem

MHP’den 8, AKP’den 20 Milletvekili kendi partilerinden istifaya hazırlanıyor!

MHP'den 7-8, AKP'den 15 ile 20 Milletvekilinin istifaya hazırlandığı bildirildi.

Sedat Peker videoları MHP’de büyük rahatsızlık yarattı. Dün TBMM’nde yapılan parti gurup toplantısına çok sayıda Milletvekili mazeretsiz katılmadı ki bu durum Devlet Bahçeli’nin izlediği Saray fedailiği politikasına isyan olarak yorumlanıyor. Sedat Peker videoları sonrasında ayyuka çıkan rahatsızlık parti örgütlerinden meclis gurubuna yansıdı.

Grup toplantısına katılmayan bir Milletvekili beni arayarak şunları söyledi; ‘’AKP hakkında ki iddiaları savunmak ve taşımak zorunda değiliz. İşsizlik, yolsuzluk ve pahalılığa ilave olarak Peker’in söyledikleri bizi sokağa çıkamaz hale getirdi. AKP’nin 19 yıllık yıkımında bizim bir dahilimiz yok ama yanlış politikamızla suç ortağı olarak görülüyoruz’’ dedi.

MHP’DEN VE AKP’DEN YENİ İSTİFALAR OLABİLİR

İsmini şu aşamada açıklanmasını istemediği Milletvekili bu rahatsızlığın MHP’yi sardığını ifade etti. Dahası, Devlet Bahçeli yönetimi aynı politikayı sürdürürse 7-8 Milletvekilinin partisinden istifa edebileceğini söyledi.

Sedat Peker videoları sadece MHP’de değil AKP içinde de rahatsızlığa neden oldu. Kulislere yansıyan fısıltılara göre 15 ile 20 arasında Milletvekilinin iktidar partisinden istifa edip DEVA ve İYİ Partiye geçeceği söyleniyor. Keza Ankara’da Sedat Peker videolarının siyasi sonuçlarının olacağı gibi bir hava söz konusu.

ERDOĞAN PEKER’İN İDDİALARINA NEDEN SESSİZ?

Recep Tayyip Erdoğan ise Peker olayına suskun yani sadece izliyor. Tabii Erdoğan’ın birinci önceliği elbette, önümüzde ki Pazartesi günü Brüksel’de ABD başkanı Joe Biden ile yapacağı görüşmedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu buluşmaya kendi siyasi geleceği açısından çok önem atfediyor. Erdoğan Biden ile beraber çalışma noktasında ışık alabilirse dönüşte, yeni kabine ve politikalar bağlamında radikal adımlar atabilir deniliyor.

Bu olguların yanı sıra Tayyip Erdoğan’ın bu gibi konularda ki tavrı zaten biliniyor. Mesela suçüstü olan eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konusunda bile susan ve gereğini yapmayan Erdoğan’ın Sedat Peker’in iddiaları için harekete geçebileceğini beklemek elbette saflık olacaktır. Erdoğan sadece kendi ve kendi gibi gördükleri hedef alınırsa tepki koyar ki Binali Yıldırım buna örnektir. Ayrıca, Peker videolarının diğer yakıcı gündemlerin üstünü örttüğünü düşünüp, bu gelişen olayları ‘’kötünün iyisi’’ olarak görebilir ve bu tür yorumlamalar yapabilir.

Saraya göre AKP’nin klasik seçmeni, yolsuzluk iddialarına pek kulak vermiyor ve sorgulamıyor ve dolayısı ile oy tercihini değiştirmiyor. Zira geçmişte gündemden düşmeyen onca yolsuzluk iddialarına rağmen AKP ipi yine göğüslemişti. Buradan hareketle; Tayyip Erdoğan Egemen Bağış gibi yolsuzluk sebebiyle bakanlıktan alınan birini Büyükelçi yapmaktan çekinmemiş yani ‘’seçmen bu atamaya ne der’’ diye düşünmemiştir.

PEKER’İN İDDİALARI YENİ SÜRECE KAPI ARALAMIŞ OLABİLİR

Madalyanın bir diğer tarafı ise Erdoğan’ın bu konuda konuşmasının partisine ve kendisine yarar getirmeyeceği hesabıdır. Erdoğan’ı hepimiz tanıyor ve biliyoruz. Dış politika dahil her şeyi algı adına ve imaj adına yaptığı iddia edilir. Mesela İdlib ’de 33 şehit olduğunda açıklamayı Hatay Valisine, yine Gara’da PKK 13 vatandaşımızı şehit ettiğinde açıklamayı Malatya Valisine yaptırmıştı ama bir terörist yakalanınca çıkar ve açıklamayı kendi yapar.

Bunların yanı sıra an itibari ile yargı ve bürokrasi yüzde yüz sadık olduğu için onlara istikamet verme gereksinimi de duymuyor.  İlaveten videoların, Süleyman Soylu gibi AKP dünyasında yeni parlayan isimleri budaması yine işine geliyor. Tayyip Erdoğan perspektifinde durum emin olun budur lakin yanıldığı husus; Sedat Peker videolarının özellikle genç kuşağı etkilemesi ve muhalefeti ateşlemesidir. Peker’in verdiği cesaretle, demokratik kitle eylemleri misali farklı muhalif tezahürlerin önü açılabilir. Başka bir ifadeyle; Sedat Peker aslında ‘korkuyu korkutarak’ yeni bir sürece kapı aralamış oluyor. Kısa sürede 100 milyon izlenmenin sosyolojik izahı budur.

Evet, Peker bu çıkışı ile AKP’ye diklenmenin, karşı çıkışının, meydan okumanın adeta önünü açmış ve sembolü olmuştur. Sedat Peker’in şu veya bu sebeple gösterdiği cesareti, Türkiye’de pek çok kesim ve kişi göstermedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu