Gündem

Erdoğan ve İmamoğlu’ndan Gerilim Tırmanan Sözler: “Engellediğini İtiraf Etti”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu arasında gerilim tırmanıyor. Erdoğan, Ankara'da AK Parti'nin yerel seçimlerde kazanması halinde İstanbul'da "fetret devri"nin sona ereceğini söyledi. İmamoğlu ise Erdoğan'ın "engellediğini" itiraf ettiğini ve "milletin canını yakmak" için yalan söylediğini savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu arasında gerilim tırmanıyor. Erdoğan, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistemi’nin açılışında yaptığı konuşmada, 31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’nin Ankara’da kazanması halinde İstanbul’da “fetret devri”nin sona ereceğini söyledi.

Erdoğan, “Şu anda bu ülkeyi kimler yönetiyor? Biz yönetiyoruz. Şu anda İstanbul’da bulunan bu zat ve ya zevat böyle bir imkana sahip mi? Değil” dedi.

İmamoğlu ise Erdoğan’ın bu sözlerine Arnavutköy’de düzenlediği mitingte yanıt verdi. Erdoğan’ın Kadir Topbaş’ı görevden almasından bahseden İmamoğlu, “Utanmadan ‘Benden sonra sayın Topbaş İstanbul’a güzel bir çehre kavuşturdu’ demiş. 5 imar dosyasına imza atmadı diye ‘metal yorgunu’ diyerek görevden almadınız mı?” diye sordu.

Erdoğan’ın kendisini engellediğini itiraf ettiğini savunan İmamoğlu, “Kendisini siyaset dünyasına kazandıran Necmettin Erbakan için ne demişti ‘Yaş yetmiş iş bitmiş’ bugün kendisi 70 yaşına girdi. Ben kendisine böyle bir şey demeyeceğim ama beni tehdit etmeye kalkma. Bu gün yine itiraf etmiş beni engellediğini. Murat Kurum gelirse işler aksamaz diyerek beni engellediğini itiraf etmiş. Bu milleti tehdit etmeyin. ‘Oy yoksa hizmet de yok’ diye tehdit ederseniz bu millet de size gereken cevabı verir…” dedi.

İmamoğlu, Erdoğan’ın Ayasofya’ya ilişkin sözlerine de tepki gösterdi. “Çıkmış bir meczup dün akşam televizyonun birinde, ‘Efendim İmamoğlu bir tek Ayasofya Camii’ne temizlik ve güvenlik hizmeti vermiyor’ diyor. Çünkü neymiş efendim? Ben, cami olmasından ötürü acı çekiyormuşum. Yahu benim aklımı benim vicdanımı, benim kalbimi bile okuyor!

Cahilliğinden değil, kötü bir insan olduğu için, meczup olduğu için Ayasofya yalanını ortaya atıyor. Bugüne kadar hiç demedim. Ayasofya Camii, sadece ibadethane değilken bile, orası müzeyken bile, caminin bir bölümünde orada imam ezan okur, bir bölümünde de namaz kılınırdı. Ben şimdi oraya kaç defa gittiğimi mi anlatayım millete? Ya bunlar kötü insanlar. Bunlar nasıl biliyor musunuz?

Ben mesela, Allah rahmet eylesin, rahmetli dedemden, babamdan… Hepsi de hacıdır yani. Nerede namaz kılınır, nerede abdest alınır; kimse görmez. Namazını kılar, abdestini alır, duasını eder. Biz öyle öğrendik. Çünkü inancımız, Yaradan’la kul arasındadır. Bunlarda ise, gösteriş işi oldu. Milletin canını yakmak için, milleti birbirine düşürmek ve ayırmak için, bütün kötü duygularını kullanıyorlar.”

İmamoğlu’nun sözleri, AK Parti ve CHP’den gelen tepkilere neden oldu. AK Parti sözcüleri, İmamoğlu’nun Erdoğan’a saygısızlık yaptığını savunurken, CHP sözcüleri ise İmamoğlu’nun haklı olduğunu ve Erdoğan’ın İstanbul’a hizmet etmediğini savundu.

Analiz:

Erdoğan ve İmamoğlu arasındaki gerilim, yaklaşan yerel seçimler öncesinde daha da tırmanması bekleniyor. İmamoğlu, Erdoğan’ın “fetret devri” ve “engelleme” sözlerini seçimlerde koz olarak kullanmaya çalışırken, Erdoğan’ın da İmamoğlu’na yönelik eleştirilerini sürdürmesi muhtemel.

Bu gerilim, Türkiye’nin siyasi atmosferini de etkileyecek. İki liderin taraftarları arasında kutuplaşma artabilir ve siyasi tartışmalar daha da sertleşebilir.

Olası Sonuçlar:

  • Yerel seçimlerde AK Parti’nin Ankara’da kazanması halinde, Erdoğan’ın İstanbul’da da daha fazla kontrol sahibi olması ve İmamoğlu’nun yetkilerinin kısıtlanması söz konusu olabilir.
  • İmamoğlu’nun seçimi kazanması halinde ise, iki lider arasındaki gerilim daha da artabilir ve Türkiye’de siyasi istikrarsızlık riski yükselebilir.
  • Bu gerilimin, Türkiye’nin ekonomisi ve diğer önemli konularda da olumsuz etkileri olabilir.

Uzman Görüşleri:

Siyaset bilimcileri, Erdoğan ve İmamoğlu arasındaki gerilimin Türkiye’nin siyasi geleceği için endişe verici olduğunu belirtiyorlar. Uzmanlar, bu gerilimin diyalog ve uzlaşma yoluyla çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, aksi takdirde Türkiye’nin daha da kutuplaşmış ve istikrarsız bir ülkeye dönüşebileceği uyarısında bulunuyorlar.

Sonuç:

Erdoğan ve İmamoğlu arasındaki gerilim, Türkiye’nin siyasi gündeminin en önemli maddelerinden biri haline geldi. Bu gerilimin nasıl sonuçlanacağı, Türkiye’nin geleceği için de büyük önem taşıyor.

Ek Bilgiler:

  • Erdoğan ve İmamoğlu arasında geçmişte de birçok gerginlik yaşanmıştı.
  • İmamoğlu, 2019 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra, Erdoğan tarafından birçok kez hedef alınmıştı.
  • Erdoğan, İmamoğlu’nu “hain” ve “teröristlerle iş birliği yapmakla” suçlamıştı.
  • İmamoğlu ise Erdoğan’ı “diktatör” ve “halk düşmanı” olarak nitelendirmişti.

Sosyal Medya Tepkileri:

Erdoğan ve İmamoğlu arasındaki gerilim, sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı. Kullanıcılar, iki lidere yönelik eleştiri ve destek mesajları paylaştılar.