Sağlık

Diş Hekimleri Yurt Dışına Kaçarken, Vatandaşlar Diş Tedavisi Alamaz Hale Geldi!

Diş hekimi açığı, emeklilerin diş tedavisi alamaması, ebelerin normal doğum riskleri! Ali Karaoba skandalları açıkladı!

Uşak Milletvekili Ali Karaoba, ağız ve diş sağlığı hastanelerindeki hekim açığı ve ebelerin normal doğum yaptırmasıyla ilgili düzenlemedeki skandalları dile getirdi. Karaoba, hekimlerin kapasitesinin çok üzerinde çalıştığını, eğitim kalitesinin düşük fakülteler açıldığını ve emeklilerin diş tedavisi alamaz hale geldiğini vurguladı. Ebelerin normal doğum yaptırmasıyla ilgili düzenlemede de olası risklerin göz ardı edildiğini ve ebelerin yasal anlamda risk altında olduğunu belirtti.

Skandal Gerçekler:

  • Hekim Açığı Yüzünden Diş Hekimlerimiz Kapasitesinin Çok Üzerinde Çalışıyor!
  • Eğitim Kalitesi Düşük Fakülteler Açılıyor, Profesör Bulunmayan Üniversitelerde Diş Hekimi Yetiştiriliyor!
  • 10 Bin TL Maaşa Mahkum Edilen Emekliler, Diş Tedavisi Alamaz Hale Geldi!
  • Türkiye, Yalnızca Turistlerin Ucuz Diş Tedavisi Aldığı Bir Ülke Oldu!

Ebelerin Normal Doğum Yaptırmasıyla İlgili Düzenlemede Skandal Riskler!

  • Doğum Sırasında ve Sonrasında Olası Komplikasyonlarda Sorumluluk Tamamen Ebelere Yükleniyor!
  • Ebeler Yasal Anlamda Risk Altında!
  • Normal Doğum Teşvik Ediliyor, Ama Düzenleme Yetersiz!

Hekim Açığı ve Yetersiz Eğitim:

Karaoba, ağız ve diş sağlığı hastanelerinde ve merkezlerinde hekim açığı olduğunu ve bu nedenle hekimlerin kapasitesinin çok üzerinde çalıştığını söyledi. Çoğu diş hekiminin özel sektörde çalıştığını ve ülkemizde 100’den fazla diş hekimi fakültesi olduğunu belirten Karaoba, dil bilen donanımlı hekimlerin yurt dışına kaçtığını ifade etti. Hükûmetin ne yazık ki eğitim kalitesinin çok düştüğü fakülteler açmaya ve apartman üniversitelerinde eğitim vermeye devam ettiğini vurgulayan Karaoba, bu üniversitelerin birçoğunda profesör bile bulunmadığını söyledi.

Emekliler Diş Tedavisi Alamaz Hale Geldi:

2023’ün son döneminde atanan diş hekimi sayısının 561 ve uzman diş hekimi sayısının ise 191 kişi olduğunu belirten Karaoba, atama sayılarının bu kadar düşük olmasının sonuçlarını dile getirdi. Karaoba, 10 bin TL maaşa mahkum edilen emeklilerin, iş bulamayan mezunların, asgari ücretle evini bile geçindiremeyen emekçilerin ve hayatta kalmaya çalışan orta ve alt gelirli tüm vatandaşların özel sektörde tedavi olması imkansız hale gelmiştir; sizin sayenizde kendi vatandaşımız diş tedavisi alamazken, ne yazık ki yalnızca turistlerin ucuz diş tedavisi aldığı bir ülke haline gelmiştir;” dedi.

Ebelerin Normal Doğum Yaptırmasıyla İlgili Riskler:

3’üncü maddede ebelerin normal doğum yaptırmasıyla ilgili düzenlemeler yer alırken teklifte olası riskler tamamen göz ardı edilmiştir. Doğum sırasında ve sonrasında bir komplikasyon gelişmesi durumunda sorumluluk tek başına ebelere yüklenmiş, büyük özveriyle çalışan ebeler yasal anlamda risk altında kalmıştır. Ebelerin “Küçük müdahale yapabilir.” ibaresinin altı doldurulmamış, Sağlık Bakanlığının inisiyatifine bırakılmıştır. Normal doğumun teşvik edilmesi elbette önemlidir, parti olarak biz de Normal doğum oranlarının artmasını istiyoruz ancak bu düzenlemeyle normal doğum sayıları artamayacaktır.”

Ali Karaoba’nın açıklamaları, sağlık sistemindeki skandalları ve emekliler ile ebelerin karşı karşıya olduğu riskleri gözler önüne seriyor. Bu açıklamalar, sağlık politikalarının acilen gözden geçirilmesi gerektiğini gösteriyor.