Genel

Antalya’da Yaşanan Sel Felaketi: 100 Yıllık Yağış Bir Günde Düştü, Şehir Sular Altında Kaldı!

Antalya'da 11-12 Şubat tarihleri arasında metrekareye 372 kilogram yağmur düştü. 100 yıllık yağış bir günde düşerken şehir sular altında kaldı. Evler, işyerleri ve tarım alanları zarar gördü. Yetkililer ve vatandaşlar seferber oldu.

Antalya’da 11 Şubat akşam saat 20.00’den 12 Şubat saat 14.00’e kadar metrekare başına 372 kilogram yağış düştü. Bölgesel farklılıklar gösteren bu yağış miktarı, normal koşullarda Antalya’ya yüz günde yağan yağış miktarına denk geliyor. Yağışlar, şehir merkezini ve birçok ilçeyi etkisi altına alırken, sel ve su taşkınlarına neden oldu. Kısa sürede bu kadar çok yağışın düşmesi doğal afet ilan edilmesine yol açtı.

Gece geç saatlerden itibaren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ilçe belediye başkanları, Antalya Valisi, ASAT, itfaiye ekipleri, fen işleri ve AFAD görevlileri, afetin olumsuzluklarını gidermek için çalışmalara başladı. Milletvekilleri de Antalya Valisi ile irtibat halindeydi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi birimlerine 5 bine yakın ihbar ulaştı. Büyükşehir Belediyesi afet kapsamında 506 araç ve 1.670 personelle müdahalede bulundu, 1.600 aileye sosyal yardım yaptı.

Yaşanan sel felaketi, iklim değişikliğinin etkilerini gözler önüne serdi. Antalya Milletvekili Süreyya Çorabatır, “Ne yazık ki bunu önümüzdeki günlerde çok yaşayacağız. Bu olağanüstü hava şartları gelecekte tüm dünyanın ve ülkemizin kaderi olacaktır. Bu kaderi yaşamamak adına daha kapsamlı, tüm paydaşların yer aldığı politikalara ihtiyacımız vardır.” dedi.

Sel felaketinden Aksu’da 211 çiftçi ve yaklaşık 3 bin dekarlık tarım alanı zarar gördü. Seralar ve mahsuller kullanılamaz hale geldi. Çiftçilerin zararlarının karşılanması acil olarak bekleniyor.

Sadece TARSİM’i olan çiftçilerin değil, mülkiyet sorunu nedeniyle TARSİM’i olmayan çiftçilerin de mağduriyetlerinin giderilmesi gerekiyor. Afette çok sayıda vatandaşın aracı, evi ve esnafın işyeri zarar gördü. Sigortalı ve sigorta kapsamı dışında kalan tüm zararların karşılanması da son derece önemli.

Çorabatır, “Yaşanan felakette en başından bugüne kadar büyük bir özveriyle çalışan tüm belediye çalışanlarımıza, itfaiye ekiplerimize, AFAD görevlilerine emekleri için teşekkür ederim.” dedi.

Antalya’da meydana gelen sel felaketi sonucunda oluşan hasar ve zararların en kısa zamanda tespit ve telafi edilmesi, gelecekteki olası afetlere karşı alınacak önlemlerin belirlenmesi önem arz ediyor.