Genel

Skandal İddialar: AKP Milletvekili Baykan’dan CHP’li Günaydın’a Sert Tepki!

CHP Konya Milletvekili Mehmet Baykan, AKP'li Günaydın'ın "İliç'i konuşmak için talimat aldılar" iddiasına sert tepki gösterdi. Baykan, "Vicdansızlıkla ve insanlıktan çıkmakla itham edildim. Mevlâna'nın torunları olarak, 'Gel, ne olursan ol yine gel' diyoruz. Eğer insanlıktan çıktıysam bu salonda ne işim var?" dedi.

Konya Milletvekili Mehmet Baykan, AKP’li Günaydın’ın “Muhalefet nereden emir aldıysa hep beraber İliç’i konuşuyor” sözlerine sert tepki gösterdi. Baykan, “Allah akıl versin, Allah vicdan versin. Allah sana biraz insanlık öğretsin. Eğer ben Türkiye’nin böylesine kanayan bir yarasını gündeme almayacaksam acaba neyi konuşacağım?” ifadelerini kullandı.

Baykan, konuşmasında şunları söyledi:

“Böyle bir durumdan bile siyasi kazanç sağlamaya çalışanlar var. Galiba meşhur ajanstan talimat geldi ki dün muhalefet söze ‘Murat Kurum’ diye başladı. Anlaşılıyor ki İstanbul’da ateş bacayı sarmış.” Ben “İliç” demiyorum, Sayın Murat Kurum’un itham edildiğini ve söz alan bütün muhalefet sözcülerinin Murat Kurum’dan bahsettiğini söylüyorum. Ben Sayın Günaydın’a ne diyeyim? “Kulaklarınızı temizletin.” mi diyeyim, “Gözlük numaranızı değiştirin.” mi diyeyim? Söylediklerimin bu kadar çarpıtılması medyada, kamuoyunda yanlış algı oluşturacağı için söz almak istedim.”

Vicdansızlıkla İtham Edildi:

Baykan, Günaydın’ın kendisini vicdansızlıkla ve insanlıktan çıkmakla itham ettiğini de hatırlatarak, “Biz yaratılanı Yaradan’dan ötürü seven bir geleneğin temsilcileriyiz, biz ‘Gel, ne olursan ol yine gel’ diyen Mevlâna’nın torunlarıyız, bunu hatırlatmak isterim. Eğer insanlıktan çıktıysam bu salonda ne işim var; velev ki insanlıktan çıktım, Sayın Günaydın’ın bu salonda ne işi var?” diye sordu.

Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor:

Baykan’ın sözleri, sosyal medyada ve siyasi kulislerde büyük yankı uyandırdı. CHP’lilerden Baykan’a destek mesajları yağarken, AKP’den ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Olayla İlgili Gelişmeler:

  • CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Baykan’a telefonla geçmiş olsun dileklerini iletti.
  • İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “AKP’nin vicdanı ve insanlığı sorgulamak haddi değildir” dedi.
  • HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Baykan’ın sözlerine katılıyorum. AKP, siyasi eleştirileri kaldıramıyor” ifadelerini kullandı.

Olayın Sonrası:

Baykan’ın sözleri, Türkiye’de siyasetin gerginliğini bir kez daha gözler önüne serdi. Olayın yankıları önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor.