Gündem

Usta’dan Bomba İddialar: Murat Kurum Felaketin İkinci Sorumlusu!

Samsun Milletvekili Erhan Usta, İliç’te yaşanan atık barajı felaketiyle ilgili yaptığı açıklamada, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’u hedef aldı. Usta, felaketin sorumlularının en tepesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu, ikinci sorumlusunun ise ÇED raporuna onay veren Murat Kurum olduğunu iddia etti.

Usta, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sayın Bakan, ‘Galiba meşhur ajanstan talimat geldi ki bütün muhalefet söze ‘Murat Kurum’ diye başladı’ diyerek bizi de bunun içerisine katmışsınız. Ben dün ‘Murat Kurum’ dedim, gerekçesini de açıkladım. İliç’te bu felaket oluyor ve burada bir ÇED raporu veriliyor, o ÇED raporunu veren, onaylayan kurumun başında da Murat Kurum var. Nasıl bir ÇED raporu bu? Sülfürik asitli, siyanürlü atıklar Fırat kenarının 350 metre yakınında bir havuzda biriktiriliyor. Buna ÇED raporu veriliyor.”

Usta, atık barajının fay hattının üzerine kurulduğunu ve 20’nin üzerinde kimyasal atığı bünyesinde barındırdığını da vurguladı. Usta, “Murat Kurum’dan bahsetmekten daha normal ne olabilir?” diye sordu ve “Bu felaketin en tepede sorumlusu Sayın Erdoğan’dır, ikinci sorumlusu da bu ÇED raporunun altında bir anlamda imzası olan kurumun başındaki Murat Kurum’dur” dedi.

Usta’nın açıklamaları, felaketin sorumlularının kim olduğu tartışmasını yeniden alevlendirdi. Muhalefet partileri, Usta’nın iddialarını desteklerken, AK Parti ise iddiaları reddetti.

Usta’nın açıklamalarının ardından, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan bir açıklama yapılması bekleniyor.