Gündem

Boz’dan Çarpıcı Açıklamalar: Kadınlar Siyasette Görülmez ve Duyulmaz Kılınıyor!

Muş Milletvekili Sümeyye Boz, kadınların siyasetteki dezavantajlı konumuna dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Boz, "Kadınlar siyasette görülmez ve duyulmaz kılınıyor!" dedi.

Muş Milletvekili Sümeyye Boz, kadınların siyasetteki dezavantajlı konumuna dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Boz, kadınların her alanda erkeklere göre dezavantajlı olduğunu ve siyasetin de bu durumdan nasibini aldığını vurguladı.

Boz, “Bugün hangi veriyi incelerseniz inceleyin, hangi istatistik sonucuna bakarsanız bakın sonucunda konu neye dair olursa olsun, hangi alana dair olursa olsun mutlaka içerisinde kadınların erkeklere göre daha dezavantajlı olduğuna dair bir sonuç ortaya çıkar, bununla karşılaşırız.” dedi.

Kadınların Siyasete Katılımı Düşük

Boz, dünya ortalamasında kadınların yerel yönetimlerde %36, parlamento düzeyinde ise %26 oranında temsil edildiğini, ancak Türkiye’de bu oranların sırasıyla %11 ve %20 olduğunu kaydetti. Boz, buradaki %20’lik oranın bile Kürt siyasi hareketinin ve Kürt kadın mücadelesinin bir kazanımı olduğunu hatırlattı.

Eşitsizliği Gidermeye Yönelik Somut Adım Yok

Boz, iktidarın eşitsizliği gidermeye dair somut bir adım atmadığını ve bilakis eşitsizliği derinleştiren politikalar devreye koyduğunu belirtti. Boz, “Temsilî demokrasinin temsil boyutunun bile tartışıldığı bugünde bizim de tartışmamız gereken iki mesele var: Bunlardan biri eşitsizlik; diğeri ise kadının siyasetteki rolü.” dedi.

Deprem Bölgelerinde Kadınların Talepleri Görmezden Geliniyor

Boz, deprem bölgelerinde de kadınların taleplerinin görmezden gelindiğini ve sitemde bulunduklarını ifade etti. Boz, “Kadınların giydiği, yediği, yaşadığı, duyduğu, söylediği görülmüyor ya da görülmek istenmiyor, duyulmuyor ya da duyulmak istenmiyor. İşte, bu duyulmazlık ve bu görülmezlik üzerinden, aslında bir de siyasetsizlik cenderesine tabi tutulmaya çalışılıyoruz.” dedi.

Boz’un Açıklamaları Tartışma Yarattı

Boz’un açıklamaları, sosyal medyada ve siyasi kulislerde tartışma yarattı. Bazı kesimler Boz’un haklı olduğunu ve kadınların siyasette daha fazla yer alması gerektiğini savunurken, bazı kesimler ise Boz’un açıklamalarının siyasi bir polemik olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını öne sürdü.

Sonuç

Muş Milletvekili Sümeyye Boz’un kadınların siyasetteki dezavantajlı konumuna dair açıklamaları, önemli bir tartışma başlattı. Bu tartışmanın, kadınların siyasette daha fazla yer alması için gerekli adımların atılmasına vesile olması umut ediliyor.